Reklam
 Şaban Öztürk

Şaban Öztürk


İslam ve Mantık!

26 Eylül 2021 - 17:00

Profesör sorar: - Uçakta 500 tuğla var..Biri düştü, kaç tane kaldı?!.Öğrenci: - 499. - Doğru.. 

Peki, bir fili kaç adımda buzdolabına sokarsın?!. - Üç adımda..Buzdolabını aç; fili sok; 

buzdolabını kapat..Profesör: 

- Doğru!.Peki, zürafayı kaç adımda sokarsın buzdolabına?!.

- Dört adımda..Buzdolabını aç; 

fili çıkart; zürafayı sok; buzdolabını kapat..- Doğru!.

Aslanın doğum gününe tüm hayvanlar gitmiş, biri hariç.. 

Hangisi?!.Öğrenci: - Zürafa..O hâlâ buzdolabında.. - Doğru!.

Bir nine Timsah'lı bataklıktan geçmek istiyor..Bataklıkta 

kaç Timsah var?!. - Sıfır..Onların hepsi Aslanın doğum gününde..

Profesör: - Doğru..Nine bataklığı geçmeye başlamış, fakat ölmüş.. Neden?!. Öğrenci: - Kafatasının çatlaması sonucu ölmüş..

Profesör: - Nasıl yani ya?!.

Öğrenci: - İlk soruda ki tuğla!.

Profesör: -Hadi be!.”

****

Şimdi soru şu: İslam dini mantık dini midir?!.İslam dininin hükümleri, prensipleri insan fıtratına uygun, insan aklının kabul edebileceği şekildedir..Bu tespit doğrudur.. İslam’da bütün hükümler “ akıl ve mantık açısından anlaşılabilir durumdadır..İslam’da emir ve yasakların erginlik çağına gelmiş, aklı başında olan insanlar için söz konusu olması, “bir mantık dini” olduğunu göstermektedir.. Mesela, İslam’da zekât kurumu, zenginlerin fakirlerin yardımına koşması, paylaşma kültürünün gelişmesi, sınıfsal çatışmayı körükleyen ve katmanlar arasındaki kin ve nefreti arttıran adaletsizlikleri ortadan kaldıran, zengin-fakir çatışmasını sevgi-saygı ve barışa çeviren, sosyal hayatın dengelerini sağlayan bir müessesedir..Zekâtın bu fonksiyonu kolaylıkla anlaşılabilen çok makul ve mantıklıdır.. Kur’an’da sık sık insanların aklına, fikrine vurgu yapılmakta, “Hiç mi düşünmüyorsunuz? Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz? Hiç mi tefekkür etmiyorsunuz?” manasına gelen ifadelere yer verilmektedir.. 

****

Bir çoğumuz, fizik, kimya, astronomi, matematikle ilgili bir çok meseleyi bilmiyoruz, aklımız ermiyor.. Fakat, hiç kimse bazı insanların aklı ermez diye bu ilimlerin aklî, mantıkî olmadığını iddia etmiyor.. Çünkü, akıl kendi başına her şeyi keşfedecek güçte değildir.. Böyle olsaydı, peygamberlere ihtiyaç kalmazdı.. Her işin uzmanlık alanı vardır.. Başkasının akıl erdiremediği ilgili alanın meselelerine uzmanlar kolaylıkla akıl erdirebilirler..

Hayırlı günler diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum