Reklam
Reklam
Lokman ÖZKUL

Lokman ÖZKUL


Rezaletin Son Perdesi

30 Eylül 2020 - 17:29

Gün geçmiyor ki güzel ülkemde, ahlakı çirkin olan insanlar yüzünden yüzümüzün kızarmadığı, aşağı düşmediği gün olmasın. Ya sapıklar olur, ya şarlatanlar olur, ya küçük çocuklara musallat olan reziller olur, ya da ahlaksızlığı ile övünen zavallılar olur.

En son ulusal bir televizyon kanalında, evlilik ve kadın programları ile anılan bir bayanın hazırlayıp sunduğu programda rezalet tavan yaptı. Katıldığı bu programda 4 aylık bebeğinin babası komşusu çıkınca sevinmesiyle bir anda ülke gündemine gelen Esra K. adlı kadının, eşinin de olduğu o programda hayasız sevinç çığlıkları ahlaki duyarlılığı olan bütün insanları rahatsız etti hatta iğrendirdi. Bu tarz programları seyretmem, seyredilmesini de asla önermem. Sosyal medya yoluyla bu iğrenç olaydan bilgimiz oldu ve yüzümüz olabildiğince kızardı, onların kızarmayan yüzlerine inat. Bir insanın! ahlakı bu kadar tefessüh edip çürüyebilir mi, hiç mi utanmanız arlanmanız yok sizin?Ahlak en yüce değerdir, ahlakı kaybettiğimiz zaman bir daha asla bulamayız. Günümüzde bazı televizyon programları ve sanal dünyanın etkisi ile evlilik dışı ilişkiler, aralarında evlilik bağı olmadan beraber yaşamalar, lgbt vb..   maalesef normal görülmeye başlandı. Bu normallik! toplumu bitirir, ahlaki anlamda çöküntüye uğratır. Ünlü düşünür Çiçero bir sözünde şöyle diyor:‘’Memleketler parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler’’.
Bir sufi hikâyesidir...

Suya sormuşlar:
- Seni kaybedersek nerede bulabiliriz?
 Su, “Nerede bir şırıltı varsa ben oradayım” demiş...
Ateşe sormuşlar:
- Seni kaybedersek nasıl bulalım?
Ateş ise “Nerede bir duman görürseniz oradayım” demiş...
Ahlaka sormuşlar:
- Seni kaybedersek nerede bulabiliriz?
Ahlak ise ‘’Beni kaybederseniz asla bulamazsınız’’ demiş…

Bu sufi hikayeden de anlaşılacağı gibi en yüksek değer güzel ahlaktır. Güzel ahlak insanı insan yapar, kötü ahlak ise insanı insanlıktan çıkarır bir canavara dönüştürebilir, namus ve haysiyet celladı! haline getirir.

Yukarıda bahsettiğimiz nahoş olayla ülkemizde ahlak adına rezaletin en son perdelerinden birini daha yaşamış olduk. Bu olaylar ışığında Rabbimize şöyle yakarıyorum:Allah’ım aklımıza mukayyet ol bizi ahlaktan ve edepten yoksun eyleme..

Lokman ÖZKUL
Eğitimci-Yazar

YORUMLAR

  • 0 Yorum