Selçuk Taşkın

Selçuk Taşkın


Horlama ve uyku aptesi

27 Kasım 2019 - 00:32

Geceleri uyurken rahat bir uyku uyuyamamamızın nedenlerini bir tanesi horlama. 

 

Horlama ve uyku aptesi, hava akışını engelleyen veya daraltan sebepler nedeniyle meydana gelmektedir. Hatta en kötü nedenlerden bir tanesi diyebilirim. Hem Kendimizi ve aile bireylerini rahatsız eden gereksiz bir gürültü sebebidir. Bu nedenle rahat bir uyku uyuyamayız. Kısacası Hayatımız boyunca uyku kalitemizi mahvediyor. Bu durumu tamamen çözemesek de azaltmanın yolları var. Yetişkinlerin 45’inde görülen horlama, tedavi edilmediği takdirde başta uyku aptesi olmak üzere birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Tüm önlemlerin alınmasına rağmen horlama şikâyetinin devam ettiği durumlarda ise pratik cerrahi müdahaleler yaşam kalitesini artırıyor.  Muhakkak hastanelere başvurarak kulak burun ve boğaz bölümlerinde tedavi olmalıyız. Sağlığınız hiçbir şey den önemli değil. Yaş aralıklarında yaş ilerledikçe horlama şikâyetleri de artıyor. Yaşlandıkça kilo sorunlarının ve birtakım hastalıkların ortaya çıkması, horlama sıklığını artıran nedenler arasındadır. Ve tedavi edilmeyen bir diğer adıyla uyku aptesi kalp krizine neden olabilir. Horlama basit horlama ve uyku aptesi olarak 2 gruba ayrılır. Basit horlamada sadece uykuda sesli solunum olmaktadır. Uyku aptesi de ise; uykuda solunum durmaları, kan oksijen düzeyinde ciddi düşmeler olmaktadır. Bu durum sağlığınızı oldukça etkilemektedir.  Kişi gece boyunca dinlenemediği için; hastalarda gün içi uyuklamalar, baş ağrıları denge bozukluğu, iş ve okul başarısızlığı, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir.

 

Bu durumu önlemek için sağlığımızı aksatmadan gereğini yapın lütfen.  Uzun süre sigara kullanmak horlamayı ilerleten bir durum dur. Sigara her koşul sağlığa zarar vermektedir. Horlama ya neden olan diğer durumlar ise Aşırı kilo,  Bademciklerin çok büyük olması. Burun da ki burun eti büyümeleri, geniz etinin özellikle de çocukluk çağında arka burun deliklerini tıklayarak burundan hava geçişini engellemesi, Yumuşak damak ve küçük dilin ileri derecede sarkık olması, Dil büyüklüğünün normalden fazla olması. Reçetesiz gibi ilaçların yan etkileri, Dil kökünde bademciklerin büyüklüğü veya dil kökünün anatomik olarak boğaz arka duvarına yakın olması horlamaya neden olmaktadır. Horlama tedavisi için her yasa ayrı tedavi çeşitleri yapılmaktadır. Tedavi görmek bir sürede olsa rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.  Eğer sende uykunda rahat değilsen fazla zaman kaybetmeden tedavini gör.

 

Fazla çalışıp veya gün boyunca ayakta durduğumuzda yorgunluktan dolayı uyku esnasında horlama çekmeyelim rahat bir uyku çekin tedaviyi aksatmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum