Selçuk Taşkın

Selçuk Taşkın


Her işinizde doğru ve dürüst olmak

16 Ekim 2020 - 00:35

Dürüst insanlar toplumda sevilirler birçok kişi ona güvenir malını emanet eder hatta canını bile emanet ederler çünkü dürüst dürüsttür sonuçta.

Bakara suresi ayet 195 te diyor ki “ Her türlü hareketinizde, Doğru ve Dürüst davranın, Çünkü Allah, Doğru ve Dürüstleri sever, Kendi Kendinizi aldatmayan Doğrulukla ve Dürüstlükle Yaşayın, İslam Dininin Yolundan ayrılmayın, Her şeyi yapamazsınız, İyi ve yararlı ameller, işler yapın “ der. 

Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” Dürüstlük insanların güvenini kazanmak, arkadaş edinmek, okulda ya da iş yerinde iyi bir izlenime sahip olmak için gerekli bir özelliktir.  Doğru ve dürüst olmak bize hiçbir şey kaybettirmez aksine bize çok şey kazandırır. Dürüstlük çok önemli bir erdemdir ve insan olmanın en başta gelen gerekliliklerindendir. Bu nedenle hayatımız boyunca her zaman doğru davranışlar göstererek dürüst bir insan olmaya dikkat etmeliyiz

YORUMLAR

  • 0 Yorum