Selçuk Taşkın

Selçuk Taşkın


Bulmaca Çözün, Belgesel İzleyin

11 Kasım 2019 - 22:49

Bulmaca çözmek, günümüzde çoğu insan tarafından zevkle tercih edilen eğlenme türüdür.

Bulmaca çözmeyi insanlar genelde sıkıldıkları zaman tercih ederler. Günün belirli saatlerinde bulmaca çözmek için kendinize zaman ayırmalısınız. Bulmaca çözmek kelime haznenizin gelişmesinde büyük katkı sağlar ve konuşurken bile hiç kullanmadığınız kelimeleri kullanırsanız. Etrafınızdaki kişiler tarafından ilgiyle karşılanırsınız. Gün içinde okulda veya iş yerlerinde bunalım ve depresyona girerseniz bulmaca çözebilirsiniz. Çünkü bulmaca insanı gerçekten dinlendiren bir eylemdir. Bulmaca duygularınızı da geliştirir. Bulmaca çözmek bir bütünlük oluşturduğu için insanlar üzerinde de tatmin edici bir etki yaratmış olursunuz. Ve Alzheimer riskinizi azaltır, stresi azaltır, sözlü becerileri geliştirir ve zaman içinde sosyalleşmenizi sağlar. Peki, belgeseli haftada ne sıklıkla izliyorsunuz? İnsanlar belgesel izlemek yerine dizileri ya da yarışma programlarını izlemeyi tercih ediyorlar. Dizileri izlemek yerine belgeselleri izleyebiliriz. Belgesel izlemeyi bir rutin haline getirip haftada en az 1 kere olsun izlemeliyiz.

 

Diziler insanları tembelleştirir ve beynimizi de yormuş olur. Ama belgesel izlerseniz her şey hakkında bilgilenmiş olursunuz. Belgesel izlemek insanın doğa yaşamını bilmesine yol açar ve çevre ile etkileşimini sağlar. Yaşadığı mekân ile ilgili bilgilerde bulunur. Belgesel izlemek insanın coğrafya bilgisini de geliştirir. Belgeseller nerede ve nasıl çekiliyor görüşü merak edilir. Hatta 5N 1K kuralını da sorgulamamızı sağlar. Ve her bilgiye bu sayede ulaşabiliriz. Belgesel izleyin ama benim tercihime göre belgeselleri ayırt etmeyin, her tür belgeseli izleyin. Değişik belgeselleri izlerseniz ufkunuz açılır ve mutlu olursunuz. Belgesel izlemeniz bir anlamda hayatınızı renklendirir, çok kültürlü olmanızı da sağlayabilir. Belgesel izlerken hayvan belgeseli izlemeye önem gösterin. Hayvanlar ile ilgili belgeseller izlerseniz inanılmaz derecede yararlarını göreceksiniz. Sizlere çok faydası dokunacaktır.

 

Hayvanları sevmiyorsanız bile sevmeye başlayacaksınız. Hem onları izlerseniz çok geniş bir kültüre sahip olursunuz. Belgeseller doğanın olduğunu da hatırlatır bize. Doğanın o ihtişamlı güzelliğinin de farkına varmış oluruz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum