Selçuk Taşkın

Selçuk Taşkın


Bırakamam diyemezsiniz

30 Ekim 2019 - 00:40

İnsanlar sürekli bu kelimeleri kullanıyorlar istesem de bırakamam seneler oldu sinirlenince iyi geliyor, bu kelimeleri hemen hemen her gün duyuyoruz ama bunlar doğrumu yoksa biz mi öyle düşünüyoruz. 

 

Sigara hayatımıza çok küçük yaşlarla girmekte kimi 9 kimi 10 kimi ise 12 belki de daha erken peki bu çocukların sigaraya başlama sebepleri ya ailesinden ya da arkadaş çevresinden bir anlık özenme ile başlayan bu ilet insanların hayatını bir vakit en sonra insanı dönülmez çukura sürüklüyor.  Sigaranın bize zararı anne karnında başlıyor anne sigara içiyorsa bebekte zekâ geriliğine yol açmaktadır. Ve en başta gençlerde olduğu gibi nefes darlığına da yol açan bu sigara ileti birçok kanserinde yoldaşı en başta akciğer kanseri ve damar tıkanıklığına da yol açmakta. İnsanların sigara alırken üzerlerini okuyup dalga geçmeleri de acayip! Anlamıyorlar ki sigara firmalarının onları bilerek pirim yapmak için yazdığını ve firmaların değil kendilerinin kaybettiklerini çünkü her sigara yüzünde ölen kişilerin yerini daha küçük yaşta birileri alıyor.

 

İnsanlar sigara yüzünden ailesinin ihtiyaçları yerine ayda en ucuzunda 15 liradan ayda 450 lirayı sigaraya veriyor ve ailesini birçok şeyden maruz bırakıyor. Birçok ailede sigara yüzünde annesiz ya da babasız kalan bilerce kişi var ama insanların sevdikleri bin ne kadar geri gelmese de firmalar her kaybettiği alıcıların yerine binlerce kişiyi kazanıyorlar. Çünkü dünyada sigara içme yaşı günden güne artıyor. Ve günlük hayatlarında sürekli bahane üreterek yok bırakamam bıraksam da geri başlıyorum kahvemi sigarasız içemiyorum sadece arkadaşlarımın yanında içiyorum gibi bahaneler üretip daha çok sigaraya bağımlı oluyoruz ama atladığımız bir şey var insan kafasında bitirdiği her şeyi yapabilir bıraktım dediğinde bıraka bilir insanın bu hayatta yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Her şey kendi elindedir ya mutlu olacaksın ya da sigarayla hastalığa devam edecekler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum