Selçuk Taşkın

Selçuk Taşkın


“Ayağını Yorganına Göre Uzat”

13 Kasım 2019 - 00:44

İnsanlar bu Atasözüne uyduklarını söylerler ama yanından bile geçmezler.

 

Oysaki tutumlu olmak bize hayatta kazanmayı öğretir. Kenara biriktirdiğimiz birkaç kuruş bile bize kazanç sağlarken bizler sürekli gereksiz alışverişlerle kendimizi kandırıyor gereksiz harcamalar yapıyoruz. Bir sürü dolap dolusu eşyamız varken sürekli yenilerini alıyor ev ihtiyacı bile olsa gereksiz eşyalar alıyoruz.

 

İnsanlar boş yere alışveriş yapmak yerine o parayı zor zamanları için bir kenara ayırsalar anlarlar paranın ne kadar değerli olduğunu. İsraf dinimizde dahi günahken insanların bilinçsizce ellerindeki sahip oldukları para mal mülk gereksiz yere harcamaları bile günah. Fakat insanlar bunu düşünmeden bilinçsizce boş harcamalarda bulunuyorlar. Boş harcamalar geleceğimizi tehlikeye attığımızı gösterir. Sahip olduklarımızı korumalı ve onların zarar gelmemesi adına el altında tutmalıyız elimizdeki değerli olan her şeyin kıymetini bilmeliyiz. Fazla gelen kazançlarımızı çarçur etmemeliyiz birikim yaparak altın veya dolar haline getirerek zor günlerimizde kullanmalıyız. Birikimimiz olduğumuz sürece daima harcamalarımızı sağlayabiliriz. Paramız olduğumuz sürece her zaman almak istediklerimizi alabileceğimizi bilerek hareket etmemiz mümkündür. Paramızı boşa harcama yaparak değil de birikim yaparak kendimize sıkıştığımız zamanlar kolay günler sağlamalıyız. Dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder. Birikim yapmak geleceğimiz içinde oldukça önemlidir.

 

İlerdeki dönemlerde bir ev veya araba ya da herhangi ihtiyacımız olan herhangi bir şeye kolayca sahip olabilmek için hiç kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarımızın üzerinde durmak için oldukça iyi katkılar sağlayacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum