Şaban Öztürk

Şaban Öztürk


Pera'nın Rövanşı Taksim Camii - 2

03 Haziran 2021 - 22:11

Yazımın başlığına bakarak, tamamını okumadan ve Pera ve işlevini kesinlikle bilmeden “provokasyon” olarak değerlendiren bir arkadaşımızın şahsında aynı şekilde düşünenlere şunu söylemek istiyorum;

Fetih suresinin 29. Ayetini çok iyi okuyun ve Müslümanların kafirlere karşı çok şiddetli ama kendi aralarında da çok merhametli olmaları gerektiğinin sebeplerini iyi anlamaya çalışın!.

Kralcı ve kuralcı olmak basiret değil; acizliktir, korkaklıktır, prangayla yaşamayı kabul 

etmektir..2013 senesinde Taksim Camii yeniden gündeme alındığında bu defa da aynı bölgede fitili ateşlenen ve Duran Adam, Kırmızı fularlı gâvurların boy gösterdiği Gezi ayaklanması ile engel olunmaya çalışılmıştır.. 

****

Tüm tehditlere ve içeriden/dışarıdan saldırılara rağmen 2017 yılında Taksim Camiinin temeli atılmıştır..Gezi tayfası, TÜSİAD, Koç Grubu, DHKP-C, Almanya, ABD, Mason örgütleri ve kimi muhalefet partileri ortak adlarıyla; İSTEMEZÜKÇÜLER; Pera’da bulunan 14 Sinagog ve 10 Kilisenin mensupları ya da hayranları Taksim'e camiye izin vermeyecekleri yönünde açıklama yapmışlardır..Taksim Camii aradan geçen 150 yılın ardından geçen Cuma ibadete açıldı..Rövanşsa rövanştır bu camii.. Pera’nın rövanşıdır!..Var mı itirazı olan?!.

****

Sultan Fatih zamanında bir ihsan olarak Cenevizlilere ve Yahudilere tahsis edilen bu bölge tıpkı kapitülasyonlar gibi uzun asırlar Osmanlının başına bela olmuştur.. Taksim Camiinin ibadete açılması Fatih zamanında verilen ihsanın ihanetleri sebebiyle levantenlerden geri alınması ve İstanbul'un madden ve manen fethinin tamamlandığı anlamına geliyor..Tıpkı İstiklal Harbi sonrasında kapitülasyonların kaldırılması gibi.. 

****

Taksim Camii tıpkı Ayasofya gibi fethin sembolüdür..Büyüklüğünün değil sembolik anlamının önemi vardır..Çünkü bu camii Osmanlının, Sultan Abdülhamid'in, Menderes'in, Demirel'in, Özal'ın, Erbakan'ın bizlere miras bıraktığı ahdidir.. Gezi tayfasının Taksim camii protestolarında "İşgal 1453'te başladı" pankartları taşıması işte bu sebepledir..Türkiye düşmanları ne dediğini çok iyi biliyor..Taksim camiinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor.. Sorun bizim, gençlerimizin, yeni nesillerin, masa başında oturdukları yerden ahkam kesenlerin; kısacası Müslümanların yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklanıyor..Allah bu millete feraset ihsan eylesin..

Hayırlı cumalar diliyorum..

YORUMLAR

  • 0 Yorum