Şaban Öztürk

Şaban Öztürk


Kahtı Rical !!

24 Haziran 2021 - 17:20

Rüşvet ve torpil; her zaman, her yerde, her toplumda dün de oldu, bugün de oluyor, yarın da olacak.. Birileri nasıl cennete ya da cehenneme gidecek ki?!. İşte böyle!.Bu işler bazen azalır, bazen çoğalır, ama hep vardır.. Bazıları yerken eline ayağına dolaştırır, bazıları tereyağından kıl çeker gibi halleder işini!.

Bazıları yalnız yer, bazıları herkese bir pay ayırır!. Herkesi günahına ortak eder ki, kendinden hesap sormak kolay olmasın!.Bazıları arsızdır, bazıları yer ama yemez gözükür, bazıları Sözleriyle herkese nasihat ederken, işin aslında bakarsanız, deveyi hamuduyla götürür!. Kendi dostları ile baş başa kaldıklarında, namuslu insanlarla dalga geçerek, “Bal tutan parmağını yalar” derler!. Bu viral tipler, tanınan kişilere de bulaştırırlar hastalıklarını..Kimi uygun bir “hoca” bulursa fetvasını da alır, “hayır-hasenat”(!) işlerine de soyunurlar.. Bu anlamda “kaz gelecek yerden tavuk esirgemezler”!.

Kimileri vardır, gençlerden, gelecek vaad edenlere kol kanat gerer, himayesine alırlar!.

****

Her mafyanın kendine göre bir raconu vardır..Siyasilerin mafyası olduğu gibi mafyanın da elinin altında siyasiler, medya, sivil toplum yapıları oluşmaya başladı..Zaten bunlar aynı sofrada yiyip içmeye başlayınca hepsi birbirine benzedi.. Hepsi “Alem buysa kral benim!” havasına girdiler..

Böyle olunca da ilk kaybeden adalet olur..Bir bakarsınız “adam” zannettikleriniz, zannettiğiniz gibi biri değil!. Sözlüğümüzde çok önemli yer tutan bazı terimlerle yüzleşmeye başlarız!.

Emanet ve ehliyet (liyakat) olmazsa “Kahtı rical” dönemi başlar.. Ardından “İhkak-ı Hak” dönemi.. Peki ya sonra!..

Halk eğer ahlaken zafiyet içinde ise, “hem yiyen hem de yapan” tipi onlar için idealdir.. Sonuçta madem “gemisini kurtaran kaptan”, herkes yiyorsa, o niye yemesin.. “Devletin malı deniz, yemeyen domuz”(!) Sonuçta kim gelse o yiyecekse, bu da yesin.. Yapıyor da işte.. Kendisi de sonuçta parasını verir, o da bir çekme kat atar, ya da olmayacak işini oldurur..“Alan memnun, 

veren memnun”, kime ne!.

****

Namuslu adam, din, ahlak ve hukuk dairesinin dışına çıkmaz.. Çıkarsa bedelini öder!.Hatta onlar istiyorlar ki, onların isteklerini yerine getirelim, o da yetmez, onları alkışlayalım!. En azından sessiz kalalım, onların aleyhlerine konuşmayalım.. Haysiyet cellatları bir de alkış isterler, darbe dönemlerinde, ara rejim dönemlerinde olduğu gibi!..

Vay memleketim vay!..Ne günlere kaldık!.Hayırlı cumalar diliyorum..

YORUMLAR

  • 0 Yorum