Mustafa ŞENGÜL

Mustafa ŞENGÜL


NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR !!!

13 Eylül 2016 - 14:49

Bugün itibari ile bir Mübarek Kurban Bayramına daha ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Ancak her bayram biraz daha eski bayramlardan uzaklaşmanın burukluğunu da ayrıca hmekteyiz.

ESKİ BAYRAMLAR’DAN ESER YOK !!!

Bugün itibari ile bir Mübarek Kurban Bayramına daha ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Ancak her bayram biraz daha eski bayramlardan uzaklaşmanın burukluğunu da ayrıca hmekteyiz.

Eski bayramlardan geride kalan ve halen korumayı başarabildiğimiz geleneklerimizde yok değil. Bayram öncesi arife günü mezarlık ziyaretlerinden ve günler öncesinden hazırlanan yaprak sarmaları, ekmek kadayıfları geleneğimiz Afyonkarahisar ilimizde halen daha eskisi gibi devam etmektedir.

Bu bayramda erkenden kalkarak camilerimizin yolunu tuttuk ve bayram namazımızı eda etmenin ve bir bayrama daha ulaşmanın sevincini hep beraber yaşadık. Namaz sonrası kabirlere koşarak aramızdan ayrılan anne-baba ve akrabalarımıza dualar okuduk. Kabir dönüşü Afyon Anıtpark meydanı önünde satılan çıtır simitlerden de almayı ihmal etmedik.

SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLDUK

7’den 70’e sosyal medyanın esiri olduğumuz bu teknoloji yıllarında adeta eski bayramları mum ile arar olduk. Artık bayramlaşmaları sosyal medya üzerinden yapıp , bir sms ile bayramları kutlamaktayız.

Günümüzde hiçbir şeyin tadına varamadığımız gibi, bayramlarında eski heyacanı kalmadı. Yıllar öncesinde ki tatlı telaşlar artık günümüzde önemsenmiyor bile. Bayramlara bayram gibi değil de bir tatil günü gelmiş gibi seviniyoruz desek abartmamış oluruz herhalde!!! Bayram zamanlarında ailecek tatil merkezlerine akın ediyoruz ve bayramı pilajlarda , her şey dahil lüks otellerde geçiriyoruz.

BAYRAMLIKLAR ESKİDE KALDI !!!

Eskiden anne ve babamızın ya da sevdiklerimizin almış olduğu bayramlıklar bizi ne kadar da çok mutlu ederdi değil mi? Günler öncesinden yatağımızın başında bayramlıklarımızı hazırlar, onlarla uyurduk. Bayram sabahı olunca da yepyeni elbiselerimizi ve ayakkabılarımızı giydiğimizde ne kadar çok mutlu olurduk.

Ancak günümüz çocukları bu mutluluklardan çok uzakta. Çocuklarımız artık bu tarz şeyleri önemsememekle beraber alışveriş merkezlerinde marka seçimi yapar hale gelmiş durumdadırlar.

AKRABA VE EŞ DOST ZİYARETLERİ

Günümüz bayramlarında artık en yakınlarımızı bile ziyaret etmez, halini hatırını sormaz hale geldik. Bu bağlamda tüm dost ve akrabalarımızdan  gittikçe uzaklaştık ve selam vermez hale geldik. Birçoğumuz halen aynı apartmanda oturup ta yan dairesindeki komşusunu bile tanımamaktadır.

Dini Bayramlarımızın en önemli özelliklerinden olan ,Bayramlarda insanlar bir araya gelir eş-dost-akrabalar ziyaret edilir, küs olanlar barışır, fakirlere yardım edilir, dostluklar gelişir ve mutluluklar sevinçler paylaşılır düşüncesi ile eski bayramlardaki havayı yaşamamız ümidi ile tüm Afyonkarahisar halkının ve Tüm Müslüman aleminin bayramını kutlar, daha mutlu bayramlara erişmenizi dileriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum