Hayati KANAT

Hayati KANAT


OkuIIarı olan bir miIIetin istikbaIi emniyettedir

16 Eylül 2019 - 22:04

OkuI hayatı bitince, hayat okuIu başlar.

 

Okullar açıldı açılacak derken ilk derz zili çaldı. Siz bugünün küçükleri yarınlarımızın büyükleri, yöneticileri, iş insanları, okula başladınız. Bir gün ülkenizin yöneticisi olacağınızı, devletin en önemli yerlerinde yer alacağınızı, iş, kültür, akademi alanlarının önemli bir ismi olacağınızı düşünmelisiniz.

 

OkuIIarı olan bir miIIetin istikbaIi emniyettedir. Düşünün ki kendinizi ona göre hazırlayın. Daha sonra iş öğretmenlere düşüyor. Öğretmenler de lütfen okullarda kul yetiştirmek yerine, özgürce düşünebilen, bilgiyi yorumlayabilen öğrenciler yetiştirsinler. Onların kendi geleceğini olduğu kadar, ülkenin de geleceğini koruyacak insanlar olduğunu unutmasınlar. Okumanızın bir amacı ve hedefi var. Gelecekte yapmak istediğin meslek, olmak istediğiniz kişi ve kariyerinizi düşünerek okula gidip gelin, planlayın, sorgulayın.

 

Dinimizin ilk emri de oku diye başlamıyor mu zaten. Okumak ve iyi bir eğitim almak, sizin en büyük hedefiniz olmamalı, en büyük hedefinize yardımcı olacak bir diğer amaç olmalı. Eğitim, insanın okuIda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kaIandır. Ülkenize faydalı bir insan olmak için okuyun.

 

Okumak sizin insani değerlerinizi yüceltir ve insani değerleri nasıl kazanacağınızı öğretir. Eğer bir insan, bir kitabı okuduktan sonra, onu yeniden okumaktan zevk aImıyorsa, o kitabı okumuş olmasının biIe hiçbir değeri yoktur.Dürüst olmak, ahlaklı olmak, çalışkan olmak için kitap okuyun öğretmenlerinizin verdiği ödevleri zamanında yapın. Zamanında yapılan ödevler sizleri sorumluluk sahibi olmanızı hızlandıracaktır.

 

En iyi bildiğimiz şeyler, okuIda öğrendiklerimizdir. Genel kültür, din, doğa, coğrafya ve sanatla ilgili okunacak kitaplar sizin dünyaya bakış açıcınızı değiştirecek neden var olduğunuzu bir kez daha öğreneceksiniz. Lise ve üniversite yıllarınız okumaya en çok vakit ayıracağınız ve okuduklarınızın en çok aklınızda kalacağı yıllar olacaktır. Okumak hayata hazırlanış değiI, hayatın kendisidir. Eğitim kafayı değiştirmek demektir. BeIIeği doldurmak değiI.

YORUMLAR

  • 0 Yorum