Ali İhsan DÖLDÖŞ

Ali İhsan DÖLDÖŞ


Komşuluk ilişkisi

19 Kasım 2019 - 00:04

Eski mahalle ve sokak dokusunun küreselleşmeyle yerini yeni fiziksel alanlara bırakması komşuluk ilişkilerine etki ediyor.

 

Güven üzerine kurulu bir ilişki olan komşuluğun, kentlerdeki güvensizlik, yalnızlık, yalıtılmışlık ve yeni yaşam rutinleriyle değişim içinde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, farklılaşan mekân kurgusuyla geleneksel komşuluk ilişkilerinin geldiği noktayı değerlendiriyor. Benim ve yaşıtım birçok kişinin çocukluk hatıralarında komşuluk ilişkileri önemli bir yer tutmaktadır. Bugün eski Türk filmlerinde tanıklık ettiğimiz komşu çocuklarla birlikte sokakta akşam saatlerine kadar oynanan oyunlar, komşu teyzelerin birbirlerinin evlerine çat kapı ziyarete gitmeleri, iyi günde-kötü günde tüm mahalle halkının birbirine yardım etmesi günlük hayatımızın rutiniydi. Komşularla yoğun ve sürekli ilişkiler yanında mahalle halkı da birbirini tanımaktaydı ve sürekli etkileşim içindeydi. Kişiler arasında güven duygusu hâkimdi ki bu duygu bugün sosyal sermaye olgusunun da temelini oluşturmaktadır. Mahalleye yabancı bir kişi geldiğinde hemen fark edilir, bu kişinin neden mahalleye geldiği, kiminle görüştüğü de bilinirdi.

 

Öncelikle komşularımız olmak üzere mahallede yaşayan kişilerin yardıma ihtiyaç duymaları hâlinde yardım eden ilk kişiler yine en yakındaki komşular olurdu. Akrabalarımızdan önce komşularımız yardımımıza yetişirdi. Anneler-babalar çocuklarını güvenle komşularına emanet ederdi, bizler okulumuza yürüyerek giderdik; zira mahallede herkes çocuklara göz kulak olurdu. Memleketine, şehir dışına çıkan ailelerin evlerine yine komşuları göz kulak olurdu. Şimdi kimsenin kimseye güveni kalmadı kilitlediğimiz kapıyı bile iki kere kontrol eder olduk ne kadar acı kimseye güvenememek eskisi kadar komşuluk ilişkisi kalmadı aynı mahallede oturup birbirlerini tanımayan insanlar var. Hâlbuki eskiden böle hal ve tavırlar gösterilmiyordu. Komşu komşunun külüne muhtaçtır sözü de bu konuya örnektir.

 

Komşu nedir? Komşu bir fincan kahvedir bir avuç tuzdur bende kalmamış, sizde varsa dır, dosttur, sırrını paylaşandır, gözünün gönlünün aradığıdır, Çat kapı kelimesidir bu gece evdeysen izdir ilaçtır eczanedir doktordur dermandır son yolculuğunda arkanda kalanlarla ağlayandır ve komşu akrabadan ötedir her zaman o yüzden komşuluk ilişkilerimize sahip çıkalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum