Ali İhsan DÖLDÖŞ

Ali İhsan DÖLDÖŞ


İftiraya Boyun Eğme!

13 Kasım 2019 - 00:46

İftira insanın bilinçaltındaki intikam duygusudur.

 

iftira atan kişi kendisinin inciteceğini düşündükleri suçları, başkasına iftira atarak kurtulur o suçtan. Yani kısaca “ ortalığı batırıp süpürgeyle etrafına atanlar hep kedilerini temize çıkarmaya çalışırlar. İftira atan kişiler hep kendilerini suçtan kurtarmak için başkalarını kötü gösterirler. İftirayı kimler atar hiç düşündünüz mü? İftira ancak “kendini ispatlayamayanların” ya da “sizi çekemeyenlerin” kirletmek için yaptığı pis bir durumdur.

 

Asıl konu arkadaşlarınızı, çevrenizdekileri, hatta ev halkınızı bile yanlış yönlendirip size karşı cephe almalarını sağlamaktır. Şahsen bizi çekemeyenleri kötülüğümüzü isteyen kişilerden kendinizi her daim uzak tutun. Her daim kendinizi konu ne olursa olsun savunun ispatlayın Amma kendini ispatlayamayan, aciz, beceriksizler var ya, işte bunlara dikkat edin.   Somut olarak gösterdiği hiç bir şey yokken bir insanı karalamak ancak seviyesi düşük insanların işidir. Bunlar karakterleri icabı hep pislik içindedirler. İşleri güçleri karalamak, çamur atmak, kim ama kim olursa olsun, kimlik, kişilik, makam, mevkii gözetmeden, nerede bir başarı varsa, nerede güzel bir iş işleniyorsa muhataplarını hedef almak en büyük marifetleridir. Hemen, hiç vakit kaybetmeden iftira ve karalama kampanyalarını başlatırlar. Üstelik atılan iftira bir ayna gibi kişinin bilinçaltını da yansıtır. Bastırdığı duygularını, gizlediği suçlarını, günahlarını, hırslarını ve hayallerini de yansıtır. Bir de bakmışsınız hiç ummadığınız kişiden, hiç ummadığınız zamanda öyle şeyler sadır olur ki, şaşırır, kalırsınız. İftiralar hayalleri yansıtır çünkü bunlar karşıdaki insanı görmek istediğiniz şekilde tasvir eden asılsız suçlamalar başka bir deyişle hayallerdir. Kuşkusuz iftira atmak insanoğlunun sahip olabileceği en kötü alışkanlıktır. Hani derler ya meşhur sözdür “alışmış kudurmuştan beterdir” diye. İftira atmak kötü alışkanlıktan öte bence müzmin bir hastalıktır Bu durumu hiç yaşamamak için kendimizi doğru bir insan olarak yetiştirmeliyiz. Yanlış çevreden uzak durarak bu kötü alışkanlılardan kendimizi uzak tut.

 

Evet,  günümüzde iftira bir tür alışkanlık haline gelmiştir, hastalıktır. Bazı insanlar iftira atmaktan tarifsiz bir zevk alırlar. Onları zehir akıtır gibi rahatlatır. İlla o habis zehirlerini akıtacaklardır. Çoğu zaman bu hastalar o kadar zalimleşirler ki gözlerine hiçbir şey görünmez. Haktır, hukuktur, ayıptır, günahtır akıllarının umurunda bile olmaz. Sen kendin doğru insan ol yalanın arkasına hiçbir zaman saklanma kendin doğru insan ol, yanlış çevreden uzak dur hayatın hep doğru yollara çıkacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum