Ali İhsan DÖLDÖŞ

Ali İhsan DÖLDÖŞ


Gökyüzündeki Işıklar

27 Kasım 2019 - 00:33

Geceleri gökyüzünü izlemek çoğu insana huzur verir.

 

Yıldızların sizi gördüğünü hissedersiniz, sizi anladığını hissedersiniz. Bazı mevsimlerde gördüğümüz bazı yıldızları ise diğer mevsimlerde göremeyiz. Yıldızlar güneş battıktan sonra görünür. Bu nedenle ancak Güneş’in tersi yöndeki yıldızlar gökyüzünde görülebilirken, Güneş’in arkasında kalan yıldızlar fark edilemez. Dolayısıyla gökyüzünde hangi yıldızları görebildiğimizi Dünya’nın Güneş etrafında belirli bir zamanda hangi konumda bulunduğu belirler. Her mevsim Yıldızların değiştiğini biliyor muydunuz?  Bu değişimi özellikle takımyıldızlara bakarak fark edebilirsiniz. Örneğin yan yana dizilmiş üç parlak yıldız sayesinde gökyüzünde kolayca bulabileceğiniz Avcı Takımyıldızı Kuzey Yarımküre’de uzun kış geceleri boyunca gözlemlenebilirken, yaz aylarında kaybolur.

 

Yıldızların gökyüzündeki konumlarının değişmesinin iki nedeni vardır. Birincisi Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü, ikincisi ise Güneş etrafındaki hareketidir. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketi nedeniyle gökyüzünde gördüğümüz yıldızların konumları gece boyunca değişir. Bu durum mevsim boyunca devam etmektedir. Gecenin güneşi olarak adlandırılan parlak yıldızlar insanların içine oldukça huzur veriyor. Yıldızların görülebilen bir karakteristik özelliği, onları güneş sisteminin beş gezegeni olan Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’den ayırır. Gezegenler durgun bir ışıkla gözükürlerken, yıldızlar devamlı parıldarlar. Parıldama yıldızların Dünyaya olan mesafelerinin uzaklığı ve atmosferin yoğunluğunun ortaya getirdiği bir olaydır. Bunun anlamı da yıldızların dünyaya olan çok fazla uzaklıklarından dolayı büyük diskler halinde değil de, çok küçük ışık kaynakları halinde görüldükleridir. Gezegenler dünyaya yakın olduklarında disk halinde gözükürler. Atmosferdeki yoğunluk değişiklikleri yıldız ve gezegenlerden gelen ışıkların kırılmasına ve yansımasına sebep olur. Böylece parıltı görüntüleri meydana getirmiş olurlar. Yıldızlar ışık kaynakları olduklarından parlıyor gözükürler bu parıltılar insanın içini rahatlatır.  Her ne kadar bize uzak görünseler de parlaklıkları bize onlara yakın olduğumuzu htirir. Tabi parlaklıkları hep aynı değildir. Yıldızların renkleri sıcaklık derecelerine bağlı olarak değişir. Bazıları devamlı aynı parlaklıkta kalırken bazılarının parlaklıkları zaman içerisinde değişir. Tek, yalnız olan yıldızlar var olduğu gibi ikili-üçlü gruplar halinde olan yıldızlar da vardır. Güneş, parlaklık bakımından orta halli bir yıldızdır.  teleskoplarla onları izleyip takip edebilirsiniz. Bazı geceler gökyüzünü izlerken, çok kısa bir anlığına bir iz görürüz. Bu, tıpkı bir yıldızın, bir anlığına kayması gibi göründüğünden, dilimizde yıldız kayması olarak yer edinmiştir. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu olay, yılın belirli dönemlerinde çok daha fazla olur.

 

Özellikle şehrin yanlış kullanılmakta olan şehir aydınlatması sebebiyle aydınlanan gökyüzünden uzaklarda bir yerdeyseniz, bir sürü yıldızın altında, bu şahane gök olayına tanık olabilirsiniz. Fakat, aslında gördüğümüz şeyin, yıldızlarla bir alakası yoktur. Geceleyin gökyüzünde gördüğümüz yıldızların tamamı, bizim de içerisinde bulunduğumuz Samanyolu Göktaşı içerisinde yer alır. Yıldızların parlaklıkları, birbirlerine göre farklılık gösterdiğinden, bu yıldızların bazıları çok yakın, bazıları ise çok uzakta olabilir. Fakat her ne kadar yakın olsalar da, aralardaki mesafe öylesine büyüktür ki, gökyüzündeki konumları yıllar içerisinde dahi fark edilebilir bir şekilde değişmez. Tıpkı, ufukta hızla ilerleyen bir geminin o hızlı, denizi yaran hareketini fark edemeyişimiz gibi. Yıldız kayması olarak gördüğümüz olay ise, göktaşlarının atmosfere girerek, yanmaları sonucu bıraktıkları izdir.

 

Bu yüzden yıldız kayması tabiri bilimsel bir tabir değildir ve yanlıştır. içerdikleri elementlere göre, renkleri dahi değişim gösterebilir. Yıldızlar sayesinde birçok güzel olaylara şahit olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum