Reklamı Geç
İsteniş Hakan Tüblek

İsteniş Hakan Tüblek


FAİZ HARAM, İYİLİK HELAL Mİ?

13 Mart 2020 - 00:27

Kısa bir süre önce  Diyanet İşleri ‘sosyal konut projesiyle ilgili ev sahibi olmak’ için ‘faiz caizdir’ diye fetva vermişti. 

Biliyorsunuz ben din alimi değilim. Ama sonsuz şükürler olsun, Kur’an-ı Kerim i

13 defa meainden hatim ettim/okudum. Finascı kimliğimle de surelerde yer alan para, finans, hukuk ayetlerini biraz daha irdeleyerek  okudum.

Kimi yerde riba, kimi yerde faiz geçse de faiz haramdır. Bunu ben demiyorum. Ulu Tanrı’nın ayetler ile bize ulaştırdığı emir böyle…. Bu işin yumuşatması yok.

**********

Amma velakin topluma din konusunda en doğru ve tartışmasız bilgiyi vermesi gereken Diyanet  kafasına göre ‘faiz bazı yerlerde haram değildir’ diyebiliyor.  Diyanet te cıvıttı. Özetle,  ‘dar gelirli aileler kamu bankasından kredi çekerek Toplu Konut İdaresi kapsamında ev alırsa krediye ödenecek faizin, faiz olarak değerlendirilmeyeceği’ yönünde söylemde bulunabiliyor.

Yuuhhh artık daha neler.

Diyanet’in bu tarz söylemlerini şiddetle kınıyorum. Faiz her yer ve her şartta haramdır. Ben bunu eski bir banka çalışanı olarak söyleyebiliyorsam, diyanet niye söyleyemiyor ? Allah’tan korkmayan neden, korkuyor?

Yoksa maaşının ödenmeyeceğinden mi korkuyor.  Olur mu olur.

Dediğim gibi eski bir finansı olarak, bu konuya şöyle bir çözüm bulunabilirdi.

İyi oku diyanet (!) iyi oku TOKİ …

Bir konuta ne kadar demir çimento vs. inşaat malzemesi gideceği baştan belli. Bugünkü fiyatları üzerinden takribi bir toplam fiyat belirlenir. Buna göre taraflar konuşur. İşin maliyet ucu nereye varacak iyi kötü belirlenir. Ülkemizde  enflasyon olduğu içinde İnşaat malzemelerine gelen fark fiyata ilave edilir.

Bu iş, işte böyle çözülür.

 Öğrenin …

Din konusunda fetva vermek, çok ciddi vebali olan bir konu…. Bu sebeple topluma çok doğru ve tereddütsüz bilgi vermek gerekir.  Mesela faiz… Tanımı gereği belli bir dönemde geri almak için ödediğiniz paraya ilave para ödüyorsanız bunu adı faizdir. Toki için kullanılsa da faizdir. Organize Sanayi Bölgesinde kullanılsada faizdir. Bunun için din alimi olmaya gerek yok. Kim olduğunu hatırlayamadığım birisi ile bir sohbette ‘faiz ile yardım yapılır mı diye sorduğumda sadece odun, kömür alınır, yakılır’ demişti. Bana çok mantıklı geldi.

Yani boğazınızdan faiz geçmeyecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum