"Yalanlarla kriz algısı oluşturmaya çalışıyorlar"

AK Parti haftalık basın toplantısı İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen’in katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda yerel seçimler ile ilgili konuşan Sezen, adayların netleşeceği takvim hakkında bilgi verdi.

Reklam
"Yalanlarla kriz algısı oluşturmaya çalışıyorlar"
02 Ekim 2018 - 00:12

AK Parti’nin her hafta düzenlediği basın toplantısı İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen ile birlikte Medya Tanıtım Başkanı Halil İbrahim Sevim’in katılımları ile yapıldı.

 

“Allah milletimizi bu tür doğal afetlerden korusun”

 

İl Başkanı Sezen konuşmasına Dinar depreminin yıl dönümü ile başladı. Sezen “Bugün Dinar depreminin 23. Yıl dönümü. Richter ölçeğine göre 6,1 şiddetindeki depremde 90 kişi yaşamını yitirmiş, 250 kişi de yaralanmıştı. Başta kamu binaları olmak üzere 4000 binanın yıkıldığı depremde ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Allah milletimizi bu tür doğal afetlerden korusun. Unutulmamalıdır ki deprem değil, bina öldürür.  Geçtiğimiz hafta Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı Endonezya'da bir deprem meydana gelmiş ve 800'ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Onları Allah'tan rahmet yaralılara Acil şifalar dilerim. İnşallah en hızlı bir şekilde yaralarını sararlar. Yine Endonezya’ya ilk ulaşan Türkiye’dir” dedi.

 

TBMM’nin 2018 – 2019 dönem açılışı

 

2018 – 2019 yeni yasama döneminin bugün itibarıyla başladığını da kaydeden Sezen, “Yeni yasama döneminde Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusundaki yetkinin uzatılması ile BM'nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği hareket ve misyonlara katılımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri görüşülecek. Hayırlı olsun” diye konuştu.

 

Gübreye indirim, buğday ve arpaya prim desteği

 

Sezen konuşmasında, “Çiftçi, tarlasına yeterli gübre atamazsa haliyle hasatta da yeterli verimi alamıyor. Son zamanlarda dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, kur üzerinden ekonomimize yapılan finansal saldırılar nedeniyle çiftçimizin ekmeğine göz diken maksatlı kesimler, bu durumu fırsata çevirmeye kalktı. Bu firmalar takibe alınırken hükümetimizin girişimleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri kimyevi gübre fiyatına yüzde 15 indirim yaptı. Bu arada buğday ve arpa prim destekleri artacak. Çiftçimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

 

Arazi kiralama teşviki hakkında bilgi verdi

 

Teşviklerden de söz eden Sezen “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, yerli üretiminin artırılması amacıyla ağaçlandırma, hayvancılık ile tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesine ilişkin üç projeyle Hazine taşınmazları uygun koşullarda vatandaşlara kiralanacak. Taşınmazlar çok uygun bir bedelle, rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilecek. Örneğin değeri 100 bin lira olan bir tarlayı yıllık 100 lira üzerinden kiralanacak” dedi.

 

Dijital meslek desteği

 

Hükümetin, gençleri dijital meslek sahibi yapacak proje ile ilgili de bilgi veren Sezen konuşmasına şöyle devam etti: “9 aylık eğitime katılanlar ayda 1950 TL harçlık alacak. Geleceğin meslekleri siber güvenlik, kodlama, endüstriyel robot, mobil yazılını alanlarında 18-29 yaş arası gençlere 9 aya varan eğitim programları düzenlenecek. Katılana günde 75 TL cep harçlığı verilecek. Üniversite mezunu işsizler için de “İşe İlk Adım” projesi başlatıldı. Dijital sektörlerde 6 ay işbaşı eğitimi verilecek. Eğitim sonrası istihdam sürerse, devlet işverene asgari ücretin yarısını ödeyecek.”

 

“Arabuluculuğa ilgi arttı, mahkemelerin yükü azaldı”

 

Sezen, Adalet Bakanlığının Arabuluculuk Kurulu ile ilgili de bir açıklama yaptı. 2018 Eylül Toplantısında yapılan açıklama ile Mahkemelere açılan dava sayısının 2017 yılında 400 bin iken 2018 yılında ise bu rakamın 55 bine düştüğünü kaydeden Sezen konuşmasında, “Vatandaşlarımızın arabuluculuğa verdiği önemi gösteriyor. İşçiler alacaklarına uzun yıllar süren mahkeme süreçleri yerine en fazla 4 günde kavuşmuş oluyor. İşverenin de sorunları çözüme kavuşturmasını sağlayan arabuluculuk, iş mahkemelerinin iş yükünün azalmasını sağladı. Sadece arabuluculuk değil kıdem tazminatı konusunda da bir çalışma hazırlığı var” ifadelerine yer verdi.

 

“Af değil, ceza indirimi”

 

MHP’nin, 162 bin 989 tutuklu ve hükümlünün yararlanacağı ceza indirimi teklifine de değinen Sezen, “Teklifi TBMM Başkanlığına sundular. İşkence, eziyet, cinsel istismar ve devlete karşı işlenen suçlar kapsam dışı. Teklif, 19 Mayıs 2018 öncesi suçların cezalarında 5 yıllık indirim öngörüyor. Yasalaşırsa, sadece bireysel suça indirim olacak. Bu bir af değil, ceza indirimi” dedi.

 

“Yalanlarla kriz algısı oluşturmaya çalışıyorlar”

 

CHP’lilerin kriz söylemleri ile her gün yeni bir yalana imza attıklarını anlatan Sezen şöyle konuştu: “Gerçeğin ötesine geçen bu açıklamalar tamamen yalan uydurma ve fısıltı gazetesine yapılan itibardan kaynaklanıyor. Hatırlayın bunlar daha önce de terör örgütünün haberlerini referans alarak açıklamalar yapıyorlardı. Yine bir CHP'li çıkmış kriz nedeniyle bir fabrikanın üretimi durduğunu açıklıyor! Yahu nerden uyduruyorsun? Fabrikaya mı gittin, ziyaret mi ettin? İddia varsa ispat da olmalıdır. Tamamen yalan uydurma asılsız söylemler. Maksat toplumda bir kriz algısı oluşturup akıllarınca kendilerini bir alternatif olarak sunmak istiyorlar. Ama vatandaşımız her şeyin farkında. Oysa onlardan asla ve asla alternatif olmaz. Çünkü bin liralık gömleğiyle sahipleri Cuma namazına gitmiş bir Döviz Bürosu'nun önüne geçip ‘dükkanlar kapalı, bakın kriz var’ diyerek fotoğraf çektiren zihniyetten kesinlikle ama kesinlikle alternatif olmaz.”

 

“Yılsonu gelmeden adaylarımızın netleşeceğini düşünüyorum”

 

1-2 Ekim tarihleri arasında AK Parti Genel Merkezinin İlçe Başkanları ile kamp yapacağını duyuran Sezen konuşmasını, “Kamp bugün başladı. 5-7 Ekim arası da AK Parti'nin geleneksel olarak yapmış olduğu Kızılcahamam kampı var. Bunun ötesinde de bizim yerel seçimler ile ilgili takvimimiz başlayacaktır. Gerek genel merkez, gerek il teşkilatı çalışmalar yapıyorlar. Bir yandan anketler yapılıyor, bir yandan saha çalışmaları yapılıyor. Bu süreç böyle devam ediyor. Ekim ayı ortalarında muhtemelen takvimimiz açıklanacak. Yılsonu gelmeden adaylarımızın netleşeceğini düşünüyorum” ifadeleri ile noktaladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum