Reklamı Geç
Reklam

Veysel Eroğlu, Ahilik Haftasını kutladı!

Pro.Dr. Veysel Eroğlu bütün esnaf ve zanaatkârlarımızın ahilik haftası hayır ve berekete vesile olsun dedi

Veysel Eroğlu, Ahilik Haftasını kutladı!
16 Eylül 2020 - 14:47
Reklam

13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahilik, iktisadi ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi içtimai  değerleri esas almıştır.

Ahilik; sevgi, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve güzel ahlak değerlerinin san’at  ile yoğrulmasıdır. Bu esaslarla  kurulan Ahilik Teşkilatı ”Usta, kalfa, çırak,” ilişkisiyle eğitimi, istihdamı ve üretimi en güzel şekilde tesis etmiştir. Eğitimi hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile ahlaki eğitimi çok güzel harmanlamıştır.

Esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan Ahilik kültürü, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkili rol oynamıştır.

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterdiği gibi uygar dünya ülkelerine de örnek olmuştur.

Ahilik Kültürü, Afyonkarahisar’ımızda Hala Yaşatılmaktadır…

Yüzlerce yıllık tarihi ve kültürü ile Anadolu’nun bütün renklerini içinde barındıran Afyonkarahisar, ahilik geleneğinin de en fazla yaşatıldığı illerden biridir.

Şehrimizin en önemli simgelerinden olan Keçecilik, koşumculuk, yemenicilik, kilim dokumacılığı, demircilik ve bakırcılık ile mermercilik gibi pek çok geleneksel el sanatları ahilik kültürü içerisinde usta, kalfa, çırak ilişkisi ile hala yaşatılmaktadır.

Ahilik Geleneği; Ülkemizin 2023, 2053, 2071 ve 2099 Hedeflerinde Manevi Muhafızıdır.

Hükümetimiz, her alanda olduğu gibi, esnaf ve sanatkârlarımızı her zaman desteklemektedir. Özellikle KOBİLER ve kamu bankaları aracılığı ile hibe ve düşük faizli kredi imkânı sunularak her zaman esnaf ve sanatkârlarımızın yanında olduk.

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023, 2053, 2071 ve 2099 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ediyor; esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere Aziz Milletimizin Ahilik Haftası'nı kutluyorum. 

Elini, sofranı, kapını açık tut.
Belini, dilini, gözünü bağlı tut.
Ahi Evran-ı Veli

Prof. Dr. Veysel EROĞLU

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum