Uzun Ömürlü İnsanlar Dikkat Çekiyor

Dinar Belediyesi Uygulamalı Gerontoloji Hizmetlerinde uzun ömürlü insanlar dikkat çekiyor.

Uzun Ömürlü İnsanlar Dikkat Çekiyor
12 Temmuz 2018 - 11:33

Geçtiğimiz yıl Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın yapmış olduğu GeroAtlas (Türkiye’nin yaşlılık haritası) çalışma bulguları ile Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi ülkemizin en uzun yaşan insanlarının olduğu ilk 10 bölge olarak seçilmişti.

 

Dinar Belediyesinin Türkiye’de ilk kez hizmete geçirdiği ve örnek olduğu Uygulamalı Gerontoloji Hizmetlerinden de diğer yaşlıların faydalandığı gibi asırlık yaşlılarda yararlanıyor. Bunlardan bir tanesi 96 yaşındaki Mustafa Demir, oğlu ve torunları ile birlikte yaşayan Mustafa Demir kendisine yöneltilen “nasılsınız” sorusuna “soyadımdan da belli ya demir gibiyim” diye karşılık veriyor. Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan ve hiç çıkarmadığı fötr şapkası ile kendisine şarkıcı Ciguliye benzetilmesine de gülüyor. 96’lık Mustafa dede, sohbet etmeyi ve gençlerle birlikte vakit geçirmeyi çok seviyor. Bir diğer DinarBelediyesi Uygulamalı Gerontoloji Hizmetlerinden yararlanan yaşlı ise 93 yaşındaki Remzi Arısoy mental olarak son derece iyi olan Remzi dede, bazı geriatrik hastalıklardan dertli ancak ailesi ve torunları tarafından çok iyi bakılıyor, en sevdiği sohbet konusu Atatürk ile olan hatırası; ne zaman bu konu açılsa anısını neşe ve gurur ile anlatıyor.

 

Uygulamalı Gerontoloji hizmetleri hakkında bilgi veren Uzman Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal sadece hasta ve bakıma muhtaç hastaların takibini yapmadıklarını, yaşlanma şansını elde etmiş herkesi takip edip onların şuan ki durumlarını optimal tutmak için çabaladıklarını söylüyor.

 

Yaşlılık alanında fark yaratan çalışmalar yapan ve Türkiye’ye küçük bir belediye de olsa bu alanda örnek olan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar ise “ Türkiye’de ilk kez Uygulamalı Gerontoloji Hizmetlerini uygulayan belediye olduk, bu alanda iyi işler başarıyoruz. Yaşlılık, hastalıkla eş değer değildir. Hiçbir sağlık sorunu olmayan vatandaşlarımızda mevcut, onların sağlıklarının aynen korunması için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz, Dinar; Türkiye’de en uzun yaşayan insanların olduğu şehirlerarasında bir yer, oksijen ve doğal besin kaynaklarının fazlaca olan bir bölge bunu iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

 

Uygulamalı Gerontoloji Hizmetleri örnek çalışmalarına hız kesmeden Dinar’da devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum