Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığınıza dikkat edin

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Reklam
Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığınıza dikkat edin
29 Haziran 2018 - 17:53

Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığınıza dikkat edin
 
 
 
Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak havalarda kullanılacak ayakkabı seçimi çok önemlidir diyen Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Fikret Kaya, ayak sağlığını ve cildi olumsuz etkileyen kalitesiz ve ucuz ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini belirterek, yanlış ayakkabı kullanımınında aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklara, mantar oluşmasına, nasır ve batık tırnak dediğimiz sağlık sorunlarına zemin hazırlayabileceğini ifade etti. 
 
 
MANTAR OLUŞUMUNA DİKKAT 
 
Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görüldüğüne dikkat çeken Deri ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye) Uzmanı Uzm. Dr. Fikret Kaya, "Mantar spor üreten bir grup organizmadır, neredeyse her yerde yaşayabilir ve genellikle enfeksiyonlara neden olmaz. Fakat Vücut direnci düşük diyabetik Kronik hastalığı olan toplu yaşam yerlerinde bulunan ve kullanılan ayakkabı ve terlikleri giyenlerde enfeksiyon nedeni olur. Tedavi görmediğinde ise çok daha ciddi damaryolu enfeksiyonlarına neden olur.
 
 
Mantarlar ayak parmaklarının arası gibi sıcak, nemli yerlerde yaşar. Cildinizi temiz ve kuru tutarak enfeksiyon potansiyelini azaltırsınız. Bu bölgeleri kuru tutmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Çoraplarınızı her gün veya çok terliyorsanız günde iki defa değiştirin. Burada ayakkabı seçimide çok önemli ayağınızı terleten ayakkabılar yerine hafif, havadar ve ayağa tam olan ayakkabı tercih edilmelidir." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum