Renkli ve Desenli Asfaltlar Neden Tercih Edilmelidir?

Renkli ve desenli asfalt, asfalt dokuma tekniğiyle oluşturulan, renkli ve desenli yüzey şekillerinin oluşmasını sağlayan zemin kaplama sistemidir.

Renkli ve Desenli Asfaltlar Neden Tercih Edilmelidir?
08 Temmuz 2018 - 20:59

Renkli ve Desenli Asfaltlar Neden Tercih Edilmelidir?

 

Renkli ve desenli asfalt, asfalt dokuma tekniğiyle oluşturulan, renkli ve desenli yüzey şekillerinin oluşmasını sağlayan zemin kaplama sistemidir. Bu tür asfaltlar hem çimentonun dayanıklılığına sahiptirler hem de oldukça esnektirler. Çok farklı desen ve renk seçenekleri vardır. Bu yönleriyle de kullanıldıkları alanda mimari bir şıklık oluştururlar. Çok fazla kullanım alanına sahip olan bu asfaltlara özellikle son yıllarda oldukça yoğun bir rağbet olmuştur. Tercih edilirlikleri oldukça artmıştır. Çünkü renkli ve desenli asfaltların hem dekoratif açıdan hem de kullanım bakımından çok fazla faydası vardır.

 

Renkli ve Desenli Asfaltların Kullanım Alanları

 

Günümüzde pek çok alanda renkli ve desenli asfaltlar kullanılmaktadır. Çünkü asfalt hem yapısı gereği hem de görselliği gereği oldukça avantajlı bir kaplamadır. Bu kadar avantajlı bir zemin kaplamanın pek çok alanda tercih edilmesine şaşırmamak gerekir. Asfaltın tercih edildiği alanlardan bir tanesi yaya kaldırımlarıdır. Asfaltın renkli ve desenli yapısı bu alanlar için harika avantajlar oluşturmaktadır. Yürüyüş yollarında ve spor alanlarda da renkli ve desenli alanlar sıklıkla tercih edilmektedirler. Ayrıca park alanlarında, meydanlarda ve prestij yollarında da asfaltın dekoratif yönünden ve kullanım kolaylığından oldukça sık faydalanılmaktadır.

 

Renkli ve Desenli Asfaltların Özellikleri Nelerdir?

 

Pek çok yerde karşımıza çıkan renkli asfalt, sahip olduğu avantajlar sayesinde çok fazla tercih edilen bir kaplama türüdür. Her şeyden önce asfalt oldukça ekonomiktir. Ekonomik olmasına karşın dayanıklılığı oldukça idealdir. Estetik bir yapısı vardır ve çökme, kabarma, bozulma gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Sahip olduğu güzelliği ve dayanıklılığı uzun yıllar boyunca korumaktadır. Renkli ve desenli asfaltlarda kullanılan özel boyalar, bu asfaltların dayanıklılığını neredeyse üç kat arttırmaktadır. Bu da oldukça önemli bir avantajdır. Sahip oldukları renk ve desenler sayesinde dikkati attırırlar ve bu durum güvenlik açısından çok mühimdir. Renkli ve desenli asfaltların temizlenmesi ve bakımı da oldukça kolaydır. Temizliklerinde herhangi bir kimyasal kullanılmaz ve bu da sağlık açısından bir risk olmadığı anlamına gelir. Kullanılan alana sağladığı uyum ve sahip olduğu özellikler düşünüldüğünde renkli ve desenli asfaltların neden bu kadar sık tercih edildiği ortadadır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum