KAPASİTE GELİŞTİRME TEKNİK EKİBİ AFYON'A GELDİ

TCDD Genel Müdürlüğü Kapasite Daire Başkanı Halim Özgümüş, Başkan Yardımcısı Zülkani Süzer ve Kapasite Geliştirme Teknik Ekibi TCDD 7.Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettiler.

Reklam
KAPASİTE GELİŞTİRME TEKNİK EKİBİ AFYON'A GELDİ
16 Ekim 2018 - 19:23

TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri nin ev sahipliğinde Bölge Müdürlüğü dahilinde, demiryolu hat kapasitesini geliştirme kapsamında yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Bölge Müdürlüğü üst kademe yönetim kadrosu ve orta kademe yöneticilerinin katılımı ile toplantı ve saha çalışmaları yapıldı.

 

Afyonkarahisar’da Kapasite Geliştirme Projeleri Kapsamında; Afyonkarahisar Ali Çetinkaya Gar’da Lojistik yükleme ve taşıma faaliyetlerinin Gar dışına alınması için Bölge Müdürlüğü’ne ait proje aşamasında ve yapımı devam eden çalışmalar kapasite Geliştirme Teknik Ekibi tarafından yerinde incelendi.

 

Bölge Müdürlüğü tarafından Eskişehir Hattı yönünde yapımı tamamlanan Çayırbağ Sayding den mevcut demiryolu hattının paralelinde 8 km lik iltisak hattı yapımı ve Şahitler Kayası Mevkiinde 300 Bin m2 lik Lojistik Merkez oluşturulması Projesi Teknik Heyetten tam not aldı. Projenin isabetli ve kısa sürede katma değer dönüşü sağlayacağı, Afyon Ali Çetinkaya Gar’da ki Lojistik faaliyetlerin bu merkezde yapılması, lojistik ile ilgili birimlerin ( Atelye,Depo vb.) Lojistik Merkezde konuşlanmasının daha verimli olacağı vurgulandı. Teknik Heyete İscehisar OSB için projesi tamamlanma aşamasında olan 20 km lik iltisak demiryolu hattı ve Mermer İhtisas Lojistik Merkezi’nin sunumu yapıldı. Lojistik Faaliyetlerin Afyon Ali Çetinkaya Gar dışında gerçekleşmesi için bu projelerin önemi vurgulandı.

 

Bölge Müdürlüğü tarafından yapım çalışması tamamlanan Sülün Sayding den bağlantı yapılan 4 adet demiryolu yükleme hattında da Teknik Heyet tarafından saha incelemesi yapıldı. Yapılan yatırımın katma değer sağlayacağı, ÇİMSA ‘ya ait hammadde ve mamul taşımalarının bu alandan yapılabileceği, ayrıca YHT üst yapı yüklenicisinin bu alana yakın yerde Travers Fabrikası Kurma çalışmalarının devam ettiği ve Mamul Traverslerin de bu alandan ülkemiz geneline sevkiyatının yapılabileceği dolayısı ile yatırımın isabetli olduğu vurgulandı. Bölge Müdürlüğü’nün Sülün Sayding ile Ali Çetinkaya arasının çift hat demiryolu proje teklifinin de doğru bir karar olduğu benimsendi. Çalışmalara devam kararı alındı.

 

Yakın zamanda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen Ortak Akıl Platformu Dış Paydaşlar Çalıştayı’na katılmıştı. Bu Çalıştayda Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi İltisak Hattı ve Yükleme Merkezi ile İscehisar Organize Sanayi Bölgesi İltisak Hattı ve Yükleme Merkezi çalışmalarının hızlandırılması konusunu dile getirmişti.

 

TCDD projelerine desteklerinden dolayı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüsnü Serteser’e, Meclis Başkanı Sayın Mehmet Sıtkı Merdivenci’ye, Yönetim Kurulu Üyelerine ve TCDD Çalıştayında ATSO adına etkin rol üstlenen Sayın Muammer Türker’e Kurumum adına Teşekkür Ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum