İBRAHİM YURDUNUSEVEN PAZAR ESNAFI İLE BİRLİKTE

“Günde sadece birkaç saat uyku ile duruyoruz”

İBRAHİM YURDUNUSEVEN PAZAR ESNAFI İLE BİRLİKTE
31 Mayıs 2018 - 13:03

“Günde sadece birkaç saat uyku ile duruyoruz”

 

AK Parti milletvekili adayı İbrahim Yurdunuseven 24 Haziran seçimlerine günde sadece birkaç saat uyku uyuyarak hazırlanıyor. Yurdunuseven köy, kasaba, ilçe demeden kapı kapı gezerek AK Parti’nin icraatlarını anlatıp vatandaşlardan oy istiyor.

 

Yurdunuseven gece gündüz çalışıyor

 

AK Parti milletvekili adayı İbrahim Yurdunuseven seçim çalışmalarına gece gündüz köy kasaba demeden devam ediyor. Yaptığı seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Yurdunuseven “Şehrimizin emniyeti ve huzuru için Sahipata karakolunda görev yapan polislerimizi ziyaret ederek görevlerinde başarı diledik. Yine Sahipata mahallesinde sağlık ocağını ziyaret ederek çalışanlarla görüştük, hasbihal ettik. Sahipata mahallesindeki pazar esnafını ziyaret ettik. Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi Muhtarı Celal Akyol ve Veysel Karani Mahallesi Muhtarı Mustafa Özkan’ı ziyaret edip hem yerel, hem genel siyaset üzerine istişarelerde bulunduk, gündemi değerlendirdik. Sahipata mahallemizdeki esnafları ziyaret ettik. Mührün neden AK Parti’ye vurulması gerektiğini konuştuk. Esnafımıza hizmetlerimizi anlattık.

İHH Afyonkarahisar Vakfı ve Afyonkarahisar Belediyemizin düzenlediği kardeşlik iftarına katıldık, hediyelerimizi takdim ettik. Çay ilçemizdeki pazar esnafını ziyaret ederek seçimler hakkında İstişarelerde bulunduk, hayır dualarını aldık. Değirmendere köyümüzü ziyaret ettik. Vatandaşlarımızla görüştü, muhtarımızı ziyaret ederek köyümüzün sorunlarını istişare ettik” dedi.

 

“Yeni Türkiye için çalışıyoruz”

 

Ziyaretleri değerlendiren Yurdunuseven “Genel anlamda ziyaretlerimize karşılaştığımız tavırlara bakıldığında vatandaşlarımızın ilgisi muhteşem. Halk, 24 Haziran seçimlerinin önemini fazlasıyla kavramış. Bizlerden desteklerini esirgemeyen ve destekleriyle her zaman bizlere güç katan vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Biz vatandaşlarımızı her daim kendimizden önce tuttuk. Bu yüzden günde sadece birkaç saat uyku ile duruyor ve yeni Türkiye’nin inşasında temeli güçlü meclis ve salt çoğunluğu oluşturabilmek adına çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

2002 yılında 1.8 milyar, 2018 yılında 14.5 milyar destek

 

“Bugün birileri 2002 öncesini görmezden gelerek sürekli tarım politikalarını eleştiriyor” diyen Yurdunuseven açıklamasında şöyle devam etti: “Bakınız, geçmişten günümüze Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım sektörü, AK Parti hükümeti iktidarındaki son 15 yıllık dönemde uygulamaya konulan tarım politikaları ve bu sektörün öznesi olan çiftçilere verilen tarımsal destekler neticesinde üretimde yakalanan verimlilikle birbirinden önemli başarılara sahne olmuştur. Türkiye’de 2002 yılında çiftçiye verilen destek 1.8 Milyar TL iken 2018 yılında bu rakam 8 kat artırılarak 14.5 milyar TL’ye çıkarılmıştır. Son 15 yılda çiftçiye sağlanan doğrudan destek miktarı 105 milyar TL’dir.”

 

“Türkiye’de ilk mazot desteğini AK Parti vermiştir”

 

Türkiye’de 2003 yılında ilk kez çiftçilere mazot desteği uygulamasına gidildiğini kaydeden Yurdunuseven “Uygulamayı ilk kez AK Parti başlattı. Yani AK Parti öncesi mazot bedava mıydı da bu destekler verilmedi? Bakınız 2003- 2017 döneminde mazot maliyetinin ortalama yüzde 16'sı desteklenmiştir. 2018 yılında ise mazot desteği daha kapsamlı bir hal almış ve çiftçilerin kullandığı mazotun yarısı devlet tarafından ödenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda 2017'nin birinci ayından 12'nci ayına kadar mazotun ortalaması alınarak 1.8 milyar TL civarında destekleme ödemesi yapılmıştır. Bu uygulamaya 2018 yılında da devam edilecektir” dedi.

 

Gübre desteğini anlattı

 

Gübre desteği konusuna da değinen Yurdunuseven açıklamasında, “2005 yılında ilk kez çiftçilere doğrudan gübre desteği verilmiştir. 2005-2017 döneminde gübre maliyetinin ortalama yüzde 15'i desteklenerek üreticilere 7,5 milyar TL ödeme yapılmıştır. 2016 yılında gübredeki KDV oranı yüzde 18'den sıfıra indirilerek çiftçiye yıllık ortalama 1 milyar lira dolaylı destek sağlanmıştır. Son 15 yılda tarımsal kredi faizlerinde yaşanan düşüş ise oldukça önemli. 2002 yılında 59 oranında olan tarımsal kredi faiz oranı 2017 yılına gelindiğinde 0- 8,25 bandına indirilerek tarım sektörüne destek sağlanmıştır. Tüm bu teşvik ve destekler ışığında tarım sektöründe ilerlemeler kaydedilmiş ve tarımsal üretimde verimlilik sağlanarak son 15 yılda tarımsal hasılada 4 kattan fazla artış yakalanmıştır. 2002 yılında 37 milyar TL olan tarımsal hasıla 2017 yılında 161 milyar TL’ye çıkarılmıştır. 2003 yılında Avrupa’daki tarımsal hasılada 4. Sırada yer alan Türkiye, 2005 yılından bu yana Avrupa’nın en büyük tarımsal hasılası olarak 1. sırada yer almaktadır. Tarım gıda ürünleri ihracatımız 2003 yılında 3,7 milyar dolar iken 2017 yılında 16,3 milyar dolara çıkmıştır” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum