Reklam
Reklam

Burcu Köksal: Avukatlar Yargının Olmasa Olmazıdır

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, avukatların yargının olmazsa olmazı olduklarını söyledi.

Burcu Köksal: Avukatlar Yargının Olmasa Olmazıdır
04 Nisan 2021 - 16:27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, bütün meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutladı. 

AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİNİ YETİRE GİTİRİYORLAR
Milletvekili Köksal, kendisinin de bir avukat olduğunu ve mesleği icra eder iken karşılaşılan zorlukları çok iyi bildiğini kaydederek, “Avukatlar ülke yönetiminin unsurlarından biri olan yargının işleyişinde olmazsa olmaz bir vazifiyeti yerine getirmektedirler. Savunma hakkının kutsallığından yola çıkılarak yapıla gelen avukatlık, mağdur yurttaşların sesi olma hedefiyle kullanıldığında, mühim başarıları da yanında getirir." dedi.

AVUKATLAR MESLEKİ OLARAK BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA…
Avukatların mesleki olarak çoğu problemle karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de yargının siyasallaştığını bildiren Köksal, “Çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla binlerce yeni mezun avukatın iş bulma konusu ile ilgili sorun yaşaması bilhassa mesleğin ilk senelerinde parasal sorunlarla mücadele etmek mecburiyetinde kalması hem mesleki sorunlar hem parasal zorlukları aşmak mecburiyetinde bırakılması avukatlarımızın yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Duruşma salonunda ceza yargılamasında savcıyla savunma avukatının kürsüde eşit olmaması yıllardır çözülemeyen ve avukatlık mesleğinin hala ülkemizde hak ettiği sayısal değeri alamadığını gösteren en büyük emarelerden biridir. Avukatlar silahların eşitliği ilkesi gereğince ceza davalarında savcıyla kürsü eşitliği istiyor. Avukatların can güvenliğinin sağlandığı kürsüde savcılarla eşitlendiği, parasal ve mesleki sorunlarının aşıldığı bir Türkiye dileğiyle bütün meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum." şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum