Reklam
Reklam

AFSÜ'den önemli haber geldi

Tüm dünyada koronavirüsün tedavi teknikleri aranırken Afyonkarahisar’dan önemli bir haber geldi.

AFSÜ'den önemli haber geldi
15 Nisan 2020 - 21:11
AFSÜ’de koronavirüs tedavisi gördükten sonra taburcu olan iki hasta tarafından gönüllü bağışlanan immün plazma hücreleri, korona virüs tedavisi gören diğer hastalara verilerek tedavide kullanılacak

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş düzenlemiş olduğu basın toplantısında tedavileri tamamlanmış olarak taburcu edilen iki koronalı erkek hastanın gönüllü olarak plazma bağışladıklarını açıkladı. 
İmmün plazma tedavisinde hastalığı geçirmiş, tedavisi tamamlanmış olan vakaların plazmalarının alınarak mikroorganizmanın öldürülmesini sağlamakta olan bağışıklık sistemine ait hücreler bulunduğunu belirten Prof. Dr. Okumuş, “Antikor dediğimiz bağışıklık sistemine ait maddelerin hastalığı geçirmiş insanlardan alınıp hastalara verilmesiyle tedavi uygulanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada bugünlerde uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde bazı merkezlerde uygulanmakta olan bu tedavinin sonuçları umut vericidir. Biz de AFSÜ’nün gelişmiş bir Terapötik Aferez Merkezi olduğundan bu tedaviyi uygulamak istedik. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği bu tedavi yöntemi ile bugün iki hastamızın plazması alındı. Afyon’daki bir hastamıza bu tedaviyi uygulayacağız. İnşallah hastalarımıza bir nebze olsun faydamız olur. Bu hastalığı geçirip iyileşen hastalarımızın diğer hastalara umut olmaları için gönüllü bağışçı olmalarını rica ediyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum