Üsküp'te Afyonkarahisar tanıtım günleri etkinliği düzenlendi

Afyonkarahisar’ın tarihini, kültürünü ve yüzyıllardır süre gelen mutfağını tanıtmak amacı ile Üsküp'te etkinlik düzenlendi. Saray Bosna’da yapılan tanıtımın ardından bu kez de Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te program düzenlendi.  

Üsküp'te Afyonkarahisar tanıtım günleri etkinliği düzenlendi
27 Ekim 2021 - 21:56
Tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Başkan Yardımcılarının ev sahibi olduğu etkinliğe Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanın ve Milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Afyonkarahisar'ın zengin mutfağının yöresel lezzetlerinin de sunulduğu programda davetlilere Afyonkarahisar’a özgü tandır çorba, patlıcan musakka, keşkek üzerinde bütün et, kaymaklı ekmek kadayıfı ve vişne şerbeti ikram edildi.

Programda şehrimizin kültür mirasları, ticari potansiyeli, sektörel faaliyetleri, sosyal yaşamı, gastronomisi ve fiziki özelliklerine yönelik bilgilerde paylaşıldı. Kültürlerin kaynaşması, Afyonkarahisar’ın tanıtılması hedefi ile yapılan etkinlikte açıklama yapan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın iç Ege’de merkezi bir konumda olduğunu belirterek şehrimizin tüm yolların kesişme noktası olduğuna dikkat çekti.

Afyonkarahisar’ımızın 620’ye yakın yöresel ürününün olduğunu konuşmasında davetlilere ifade eden Başkan Zeybek, şöyle konuştu; “Bunların bir kısmı Türk Patent Enstitüsünce trecillendi. 30’a yakın ürünümüz ise tescil sırası bekliyor, diğerlerini de ara ara dosyalarını hazırlayıp gönderiyoruz.

2019 yılında zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri olabilmesi için önemli çalışmalar hazırladık ve UNESCO’ya müracaat ettik. 31 Ekim tarihi itibariyle 2019 yılında UNESCO tarafından dünyada 36 ilden, ülkemizden de 3 ilden birisi olarak Hatay ve Gaziantep’ten sonra gastronomi şehri ilan edilen üçüncü il olduk. Gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun yaptırımlarını tek tek yerine getiriyoruz. Bu kapsamda son olarak 14 - 17 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar Uluslararası Turizm ve Gastronomi festivalini gerçekleştirdik. Festivalimize muazzam bir katılım ve ilgi oluştu. Ünlü şefler ve sanatçıların da yer aldığı festivalimizi gelecek yıl da büyük bir coşku ile düzenlemeyi hedefliyoruz. Bosna Hersek ardından yurt dışı tanıtımları kapsamında sıradaki durağımız Makedonya oldu. Sizleri Afyonkarahisar sofrasında bir arada görmekten, şehrimizi sizlere anlatmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Misafirperverliğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Gastronomi ve Kültür Buluşmalarının bir sonraki durağı ise Karabağ’ın Şuşa şehri, Belçika ve Fransa olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum