reklam

Taşhan 4 yıllık restorasyonun ardında hizmette

Afyonkarahisar’da yaklaşık 500 yıllık tarihi olan tarihi Taşhan, uzunca bir restorasyon çalışmasının ardından hizmete açıldı. Tarihi Taşhan’da kökboyalı Bayat Kilimlerinden, keçe sanatına kadar birçok kültürel ve yöresel ürünleri bulmak mümkün olurken, han kültürü de halen yaşatılıyor.

Taşhan 4 yıllık restorasyonun ardında hizmette
14 Şubat 2018 - 22:00

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek 4 yıldır restorasyon çalışmaları süren tarihe ışık tutan kent merkezindeki Taşhan tekrar hizmete açıldı. Han kültürünü yaşatacak ve yöresel ürünlerin pazarlanacağı Taşhan’da; Bayat Kilimi’nden, keçe sanatına kadar, antikacıdan çeyizciye kadar bir çok kültürün yaşatıldığı dükkanlara rastlamak mümkün.

“Biz kültürü ve sanatı bu handa yaşatmak istiyoruz”

Taşhan İşletmecisi Emekli Öğretmen ve alnı zamanda Kültür ve Sanat Gönüllüleri Başkanı İhsan Soysal, restorasyonun aslına uygun olduğunu belirterek tek eksikliğin tanıtım olduğuna dikkat çekti. Soysal han hakkında şu bilgileri verdi:

“Restorasyonu baya uzun sürdü ama çok güzel yapmışlar, gelen ziyaretçilerde beğeniyorlar. Zaten çok ünlü bir firma galiba, bu restorasyon işinde baya bir usta. Oldukça hoş olmuş çok beğeniliyor. Bizim bu çarşıdaki amacımız turistik bir çarşı olsun istiyoruz. Bütün el sanatları burada bulunsun, Afyonla ilgili tüm etkinlikler burada yapılsın. Dışarıdan gelen yabancı turist, yerli turist Afyon ile ilgili birçok kültür. Sanat ürünlerini burada bulabilsinler istiyoruz. Taşhan 1530 yıllarında Hoca Veysan diye geçiyor daha önceki bilgilerde. Burası yine ticarete açık bir hanmış. Tarihçesi yazılıyor şuanda, ona da kapı girişine asacağız. Biz kültürü sanatı yaşatmak istiyoruz, el sanatlarını yaşatmak istiyoruz. Etkinliklerin olabileceği bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda biraz tanıtım yapmak istiyoruz. Destek bekliyoruz. Buradaki dükkanlar genelde her sektörden bir tane olarak tespit ettik dükkanları. Her sektörden bir kişiye veriyoruz. Tespihçi var, ebru var, keçeci var, antikacı var. Gelen vatandaş burada çeşitliliği görsün, Afyon’un kültürel zenginliğini görsün istiyoruz.”

Bayat Kilimi, tarihi handa sergileniyor

Han içerisinde tarihi Bayat Kilim’lerini sergileyen Bayat Kaymakamı personeli Güven Şenlik, ise “Böyle bir topraklarda kendi kültürümüzü, tarihimizi tanıtmak gayet iyi. Afyonumuzun, kültürünü, medeniyetini tanıtmak, gerçekten  Bayatımızın ve Türklüğün asıl simgesi olan bu kilimleri tanıtmaktan memnunuz. Her şeyden önce burada bir Osmanlı geleneğini, han geleneğini sürdürüyoruz. O sebepten dolayıda bundan çok memnuniyet duyuyoruz ve bu geleneğin devam etmesi açısından tüm hemşehrilerimizi buraya bekliyoruz. Hanımıza, diğer dükkan sahiplerine yardımcı olmaları açısından buzde burada hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 Kendi yaptıkları el işlerini handa açtıkları dükkanda sergileyen Mine Şenlik isimli işletmeci ise Taşyhan’ın çok güzel olduğunu ancak tanıtım noktasında insanların henüz ha fazla rağbet göstermediklerini belirtti.  Satılmış Akkaş

YORUMLAR

  • 0 Yorum