Reklam

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Soğuk hava depoları ürünlerin bozulmadan kalmalarını sağlayan sistemler ile donatılmış alanlara verilen addır.

Soğuk Hava Deposu Nedir?
28 Şubat 2020 - 10:13

Soğuk hava depoları ürünlerin bozulmadan kalmalarını sağlayan sistemler ile donatılmış alanlara verilen addır. Isı alarak kimyasal değişme yaşamayan ürünler uzun süre tazeliğini korur ve bozulmadan muhafaza edilebilir. 

 

Soğuk Hava Deposu Nasıl Çalışır?

 

Soğuk hava deposu mühendislik sistemleri ile donatılmış özel paneller ile kaplı odalardır. Soğuk hava deposu sistemlerindeki ki en önemli unsurlardan biri kapı mekanizmalarıdır. Kapılar dışardan hava geçirmeyecek ve ısı yalıtkanlığını maksimum seviyede tutacak şekilde tasarlanmıştır. Kapılarda ısı geçişini engelleyici lastik ya da kauçuk maddelerden üretilmiş malzemeler mevcuttur. Bazı yeni teknoloji buzdolabı ve derin dondurucuların kapılarında da aynı malzemelerden görmek mümkündür.

 

Soğuk hava depolarında bir diğer unsur içerdeki ısıl dengeyi stabil tutacak panellerdir. Bu paneller soğuk hava deposu sistemlerinde ısıyı emen ya da ısıyı dışarı atan malzemelerden olmamalıdır ve sadece ısının olduğu yerde kalmasını sağlamalıdır. Bazı durumlarda soğuk hava deposunun ısıtılması da gerekebilir. Böyle durumlar için soğuk hava deposu sistemlerinde ısı artırıcı rezistanslar da eklenmelidir. Soğuk hava deposu ile ilgili detaylar için http://termotes.com/soguk-hava-deposu/ sitesi incelenebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum