Sel Bölgesindeki acı haberi AFAD duyurdu!

Son dakika haberlere göre Doğu Karadeniz’in sonrasında bu kez Kastamonu, Bartın, Sinop, Karabük ve Samsun’da etkili olan sağanak yağış, felaketi yaşattı. Meydana gelen sel nedeniyle evler yıkıldı, köprü ve yollar çöktü.

Sel Bölgesindeki acı haberi AFAD duyurdu!
12 Ağustos 2021 - 09:33
Çok sayıda iş konumunu su basarken, vasıtalar sürüklendi. Çatılarda mahsur kalan yüzlerce vatandaş güvenilir bölgelere tahliye edildi. AFAD, sel bölgesinde can kaybının 4'e yükseldiğini açıkladı. İşte son dakika detaylar...

Türkiye’nin bir yanı yangınlarla boğuşurken şimdi de Karadeniz’de Bartın, Sinop, Karabük, Kastamonu ve Samsun Bafra’da etkili olan sağanak yağış felaketi yaşattı. Bölgeden peş peşe acı haberler geldi.

Bartın’da önceki akşam başlayan sağanak yağış Ulus ilçesi ile Kumluca ve Apdipaşa beldelerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Bartın-Karabük kara yolunun Yenihan mevkisinde yol, Bahçecik mevkisinde ise köprü çöktü.

Yenihan mevkisinde bir vasıta sel sularına kapıldı, vasıtada tespit edilen iki şahıs AFAD ve vatandaşlarca kurtarıldı, evlerde mahsur kalan 20 şahıs ise iş makineleriyle kurtarıldı. Evden çocuklarını kurtarmaya çalışan bir baba bacağından yaralandı. Aynı yolun Bahçecik mevkisinde çöken köprü nedeniyle de iki vasıta kanala devrildi. Araçlardaki 11 şahıs, çevredekilerin sayesinde kurtarılarak hastanelere kaldırıldı.

ACI HABER BU SABAH GELDİ 
AFAD, Kastamonu'da yaşanan sel felaktinde 4 bireyin yaşamını kaybettiğini duyurdu. Bartın'da ise kayıp 1 bireyi arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

AİLE KURTARILDI 
Bahçecik köyünde Yaşar Karapınar’a ait iki katlı evde ise dört şahıs mahsur kaldı. AFAD ekipleri halata tutunarak kurtarılan aile bireylerini güvenilir bölgeye götürdü. Yaşça büyük olan bir kadını bir AFAD görevlisi sırtında taşıdı. Yaşar Karapınar çok korktuklarını ifade ederek, “Korkulmayacak iş değil ki. Bağıra bağıra sesim soluğum kesildi” dedi.
Kumluca beldesi Zafer köyünde Herkeme Deresi’nin taşması neticesi da birtakım vasıtalar sel sularına kapıldı, evlerin alt katları ve iş yerlerini su basarken birtakım vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı

15 KİŞİ KURTARILDI 
Yenihan köyüne giden Bartın Valisi Sinan Güner, “Saat 03.00 sıralarında ilk ihbarlar gelmeye başladı. Dere yatağında evler vardı, aracın üstünde yardım bekleyenler vardı, sele kapılmış vasıtalar vardı, onları kurtardık. Yıkılma tehlikesi olan evlerde ve vasıtalarında mahsur kalan aşağı yukarı 15 şahıs kurtarıldı. Bir kaybımız var, onu arıyoruz, ihtiyar bir teyzemiz. Bunun dışında kalp krizinden bir can kaybımız var ama suya kapılma değil. Şu anda diğer kayıp ihbarımız yok” dedi.

İŞÇİLER MAHSUR KALDI 
Sinop’ta da önceki akşam başlayan sağanak sele nedeniyle oldu. Ayancık Çayı debisi artınca taştı. Çay üstündeki köprü hasar gördü. Mahallelere ulaşımın sağlandığı bağlantı yolu çöktü. Sinop İl Özel İdaresi şantiyesi ile birtakım köylerde mahsur kalan vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı’nca gönderilen kurtarma helikopteri ile güvenilir bölgelere taşındı. Sinop-Ayancık karayolunda 2 noktada yaşanan heyelan nedeniylede yol ulaşıma kapandı.
Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, ilçede fabrikada işçilerin mahsur kaldığını, bölgedeki hastanenin ise tedbir hedefli tahliye edildiğini duyurdu. İlçede iş makinesi üzerine çıkan operatörler de sel sularından korunmaya çalıştı

ÇATILARDA YARDIM BEKLEDİLER 
Yenikonak köyünde tek katlı evin yıkılıp, sel sularına kapıldığı ve yan binaların çatılarına çıkanların ellerinde beyaz örtü sallayarak, kurtarılmayı beklediği anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntüde, kayıt yapan bireyin ise “Ev yıkıldı, acil yardım bekliyoruz. Lütfen yardım edin, insanlar çatılarda” dediği duyuldu.

Ayancık eyaletinde sel baskınında mahsur kalan 19 şahıs, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 2 helikopterle kurtarıldı. Avdullu köyünde mahsur kalan aşağı yukarı 70 şahıs amacıyla Sahil Güvenlik Dalış Güvenlik Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi bölgeye sevk edildi.

‘HES’LE ALAKALI DEĞİL’ 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, selin Kastamonu Bozkurt’taki HES kapaklarının patlamasıyla ortaya geldiği iddialarını yalanladı. Pakdemirli, “Burada HES’le ilgili bir sorun yok. ‘Regülatör kapakları, taşkın sırasında açılıyor, ondan patladı’ diyorlar ama bu tür bir hal söz hususu değil. Taşkına sebebiyet verebilecek bir regülatör değil, günlük bir regülasyon hedefi var. Ama su düzeyi olabildiğince yüksek. Mevcut taşkın tesislerimizin de üzerine çıkan gayrinizami ve doğalın dışında su akışı var” dedi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, “Şu an bir kayıp ihbarımız yok ama kuvvetli bir sel bulunduğu amacıyla insanlar Bozkurt’ta çatıya çıktı. Havanın müsaade etmesiyle onları kurtarmayı bekliyoruz. Şu an yağış devam ediyor” dedi.  Samsun’un Bafra eyaletinde de dün sabah başlayan ve 10 dakika süren sağanak, yaşamı felç etti. Yağış nedeniyle rögarlar taştı, birtakım cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı apartmanların bodrum katlarını su bastı.
Karabük’te gece saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Kuvvetli sağanak nedeniyle Eflani ilçesine bağlı Ovaçalış köyündeki Arnavut Köprüsü çöktü köy yolları kapandı. Safranbolu eyaletinde de Bulak Mencilis Mağarası girişindeki derenin taşması sebebiyle ziyaretçi girişi yasaklandı.

ARAÇLAR KARADENİZ’E SÜRÜKLENDİ 
Kastamonu’da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli yağmur da sekiz ilçede sele nedeniyle olurken; köprüler yıkıldı, vasıtalar sürüklendi, mahsur kalan çok sayıda şahıs kurtarıldı. Azdavay’da dereler taştı, ilçe merkezi sular altında kaldı. Bazı köprüler yıkılırken, belediyenin boş halk otobüsü de suya gömüldü, çoğu vasıta sürüklendi. Çok sayıda ev ve iş yeri ise sular altında kaldı.

Binaların bodrum katlarında mahsur kalan 40 şahıs, belediye ekiplerince kurtarıldı. Elektrik direklerinin devrildiği ilçede tarım arazileri de zarar gördü. Azdavay-Kastamonu yolu tedbir hedefiyle trafiğe kapatıldı. Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, “Tarihte bu tür bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı. İlçenin yarısı su altında kaldı. İlçede su, dere gibi akıyor mahallelerde. Şaşkınla izliyoruz” dedi.

‘BALKONLARA ÇIKIN’ 
Şenpazar eyaletinde de iş bölgelerinde mahsur kalan 15 şahıs, kurtarılırken, ilçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı. Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar, “Kepçe ve iş makineleriyle insanları evlerinden çıkarmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; balkonlarınıza çıkın, sizi oradan alalım. Rakımı yüksek olan yerlere çıkmamız gerekiyor. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun, afet hali yaşıyoruz” diye konuştu

Öte yandan kuvvetli yağış İnebolu, Küre ve Daday ilçelerinde de etkili oldu. İnebolu-Kastamonu yolu ulaşıma kapandı. Küre’de mahallede tespit edilen yol çöktü, İkiçay mevkisinde sular yola taştı. İnebolu’da da İstiklal Yolunun simgelerinden tarihi İkiçay Köprüsü, sel suları altında kaldı. İnebolu’ya bağlı Özlüce köyünde Zarbana Çayı taştı. Köy sular altında kalırken, halk evlerini terk etti. Bazı köylüler ise evlerinde mahsur kaldı. Araçlar, sel ile eş güdümlü Karadeniz’e sürüklendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum