Oy isteyen CHP'lilere 'Kurultayda niye oy vermediniz' diye sorun

AK Parti’nin haftalık basın toplantısında konuşan İl Başkan Vekili Av. Hüseyin Sezen

Oy isteyen CHP'lilere 'Kurultayda niye oy vermediniz' diye sorun
09 Mayıs 2018 - 00:24

AK Parti’nin haftalık basın toplantısında konuşan İl Başkan Vekili Av. Hüseyin Sezen engelliler için seyyar sandık, eski kimlikle oy kullanılamaz iddiası ve muhalefetin vaatlerini değerlendirdi. Sezen, CHP’lilerin Muharrem İnce için oy istemelerine karşılık vatandaşlara ‘Kurultayda siz niye oy vermediniz de bizden oy istiyorsunuz’ diye sormalarını istedi.

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısı il binasında gerçekleşti. Toplantıya İl Başkan Vekili Av. Hüseyin Sezen ile birlikte Tanıtım, Medya Başkanı M. Zahit Özer ile Ar-Ge Başkanı Eren Alan katıldı.

 

“Emirdağ halkına geçmiş olsun”

 

Sezen konuşmasında Emirdağ ilçesinde meydana gelen sel felaketi ile başladı. “Malları zarar gören ve hayvanları telef olan kardeşlerimize geçmiş olsun diliyorum” diyen Sezen konuşmasına şöyle devam etti: “Hamdolsun herhangi bir can kaybımız yok. Emirdağ Kaymakamlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından gerekli hasar tespit çalışmaları yapıldı. Burada hemşehrilerimiz mağdur edilmeyecek. Zararlar devletimiz tarafından karşılanacak.”

 

Aday adayları tanıtım kahvaltısı

 

Sezen, Cuma günü AK Parti milletvekili aday adayları için tanıtım kahvaltısı düzenlendiklerini kaydederek şöyle konuştu: “İlimizden 44 aday adayı müracaat etti. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu da AK Parti Genel Merkezimizin aldığı ilke kararı gereği bütün bakanlarla birlikte ilimizden aday adayı müracaatında bulundu. Sayın Bakanımızın bir programı olmasından dolayı tanıtım kahvaltımıza katılamadı. Teşkilatımıza selam ve hürmetlerini ilettiler.”

 

“Temayül yoklaması aday belirleme kriterlerinden sadece biri”

 

“Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı olarak, milletvekili aday adayları arasında gerçekleştirilen temayül oylamasını Fuar alanında yaptık” diyen Sezen konuşmasında, “Temayül yoklamasında AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge’nin komisyon başkanlığını yaptığı temayüle, Denizli Milletvekili Şahin Tın ve AK Parti Genel Merkezi Kadın Kolları MKYK üyesi Cihannur Çalapkulu görevlendirildi. Bayram havasında geçen temayül yoklaması akşam saat 16:00 da tamamlandı. Temayül yoklamasının neticesi açıklanmaz. Sonucun açıklandığına dair yapılan haberlere itibar edilmemesini rica ediyorum. Temayül yoklaması aday belirleme kriterlerinden sadece birisi. Temayülde her ne kadar aday adaylarımız birinci çıksa da listeye girmeyebilir. Bu yaklaşık 10 kriterimizden sadece birisi” ifadelerini kullandı.

 

“Alt komisyon mülakatları sonuçlandı”

 

Aday adaylarının dün AK Parti Genel Merkezine mülakat için çağırıldıkları ve mülakatların da tamamladığını kaydeden Sezen, “Genel merkez alt komisyon mülakatları da sonuçlandı. Bundan sonraki süreçte aday adayları ara komisyona gidecek. Bu komisyonda aday adayı sayısı 12’ye düşürülecek. Bu komisyondan sonra da üst komisyona gidecek. Burada da Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan son şeklini verecek. Nihayetinde de 21’in de aday listemiz açıklanacak” dedi.

 

Engellilerin oy kullanması

 

Sezen konuşmasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK), okullarda kurulacak sandıklara gidemeyecek durumda olanlar için seyyar sandık hizmeti sunacağını kaydederek sözlerine şöyle devam etti: “Hastalığı veya engel durumu nedeniyle okullara gidemeyecek olan vatandaşlar, YSK tarafından erişime açılan seyyar sandık kurulu talep formunu doldurarak sağlık raporlarıyla birlikte seçim kurulu başkanlığına veya mahalle muhtarlıklarına başvuruda bulunabilecek. Sağlık raporu bulunmayan engelli seçmenler ise engellilik beyan formu ile okulların giriş katlarında oy kullanma talebini iletebilecek. Bu süreç Cuma gününe kadar sürecek. Bu seçimde merkez ve ilçelerde uygulama yapılacak. Köy ve kasabalarda uygulama olmayacak.”

 

Eski kimlikle oy kullanılamaz iddiası yalanlandı

 

Bazı basın organlarında, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleriyle ilgili, eski nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu, 24 Haziran 2007 ve öncesi nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağı ve mutlaka yenilenmesi gerektiği yönünde haberlerin yer aldığını hatırlatan Sezen, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenleme yok. Vatandaşların ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanları, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerlidir. Burada üzerinde kimlik numarası yazılan olan pasaport, ehliyet gibi evraklarla da oy kullanılabilir” dedi.

 

Cumhurbaşkanımızın manifestosu

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim manifestosunu açıkladığını da bildiren Sezen konuşmasında “Sayın Cumhurbaşkanımız 'Şimdi burada milletimle ahidleşiyorum. Ahdim olsun ki' diyerek 5 yılda yapacaklarını anlattı. Ahdini 'Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak' sözleriyle bitirdi. Seçim vaatlerini kısaca özetleyecek olursak, İrade, erdem ve cesaret sloganı ile çıkılan bu yolda projelerimiz şöyle: Türkiye küresel bir güç haline gelecek. Terör örgütleriyle mücadele devam edecek. Faizler, enflasyon ve cari açık düşecek. Milli projelerimiz süratle tamamlanacak. Dar gelirlilerin hayat standardı artacak. Dış politikada bağımsızlıkçı duruş sürecek. Bireysel özgürlüklerimiz güvencede olacak. Adalet, sosyal adalet her alanda tesis edilecek. Kadına karşı cahiliye adetlerini çiğneyeceğiz. Gençlerimize çok daha fazla alan açacağız. 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra inşallah tek amacımız vatandaşlarımızın refahı, 2023 – 2053 ve 2071 hedeflerini adım adım uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.  

 

Muhalefetin vaatlerine eleştiri

 

Sezen muhalefetin vaatlerine de dikkat çekerek şöyle konuştu: “Biz bunları söylerken diğer adaylar ne diyor hemen onu da söyleyelim: Biri ülkenin uçaklarını satmayı vadediyor. Biri külliyeyi satmayı ya da yıkmayı vadediyor... Diğeri 3.Köprüyü yıkacağını söylüyor. Biri çıkmış 3. Havalimanını iptal edeceğini anlatıyor. Siz hiçbir şeyler yapacağını vadeden bir aday duydunuz mu? Hiç şunu yapacağım diyen yok! Düşmanlarımız kadar azimli adaylar varken düşmana gerek var mı diye sorguluyorum açıkçası? Bunların hiç biri de çıkıp PKK terör örgütünü besleyen, Türkiye’deki tüm darbelerde eli olan ülkelere tek kelime edemiyorlar. Yan yana koyduğunuzda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi dünyanın en büyük ilk on ekonomisi arasına sokacağım derken, diğerleri de sadece ‘Erdoğan’ı devireceğiz, yıkacağız, satacağız’ diyerek vatandaşların takdirini toplamaya çalışıyorlar. Takdir halkımızın. Egemenlik kayıtsız şartsız milli iradenindir.”

 

“Kurultayda niye oy vermediniz diye sorun”

 

CHP’nin oy istemesine karşılık vatandaşlara bir çağrıda bulunan Sezen, “Bunlar sahaya indiğinde Muharrem İnce’ye oy istediklerine halkımızdan ricam ‘Kurultayda siz niye oy vermediniz de bizden oy istiyorsunuz’ diye sorun lütfen” diyerek sözlerini noktaladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum