Müslümanlar Berat Kandilini dualar ile idrak etti

Şaban ayının 15. gecesi olarak bilinen Berat Kandili, tüm yurtta evlerde yapılan ibadetler, okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dualarla idrak edildi.

Müslümanlar Berat Kandilini dualar ile idrak etti
08 Nisan 2020 - 11:18

Diyanet İşleri Başkanlığının Kovid-19 tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle ibadetlere ara vermesi sebebiyle tüm yurtta Berat Kandili evlerde idrak edildi.

Evlerinde Kur'an-ı Kerim okuyan, namazlarını kılan yurttaşlar, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının bir an evvel sona ermesi için dua etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan Berat Kandili Özel Programı, TRT1 ve Diyanet TV ekranlarından yayınlandı.

Ankara Kuzey Ankara Camii’nde çekimlerinin yapıldığı ve Berat Kandilinin öneminin anlatılmış olduğu, Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin yapıldığı, salat-ü selam ve ilahilerin okunduğu programda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazda bulundu;

“Ey kalplerimizin sahibi olan Rabbimiz!

Rahmet ve mağfiretinin âlemleri kuşattığı üç aylar mevsiminin bu kutlu Berat Gecesinde senin sonsuz rahmetine sığınıyoruz, sana halimizi arz ediyoruz, bizlere merhametinle muamele eyle, bizleri dergâhından boş çevirme Allah’ım! İnayetine sığındık kapına geldik, hidayetine sığındık lütfuna geldik, kulluk edemedik affına geldik, bizleri affeyle Allah’ım!

Azabından affına, gazabından rahmetine sığınıyoruz, bizleri yalnız ve yardımsız, çaresiz ve Sensiz bırakma Allah’ım! Sen, affedicisin, affetmeyi seversin. Affeyle bizi Allah’ım!

Ey sonsuz kudretiyle her şeye muktedir olan Rabbimiz, şu an için tüm yeryüzünü kuşatan bir salgın karşısında senden yardım istiyoruz, Peygamberlerinin, günahsız kullarının, mazlumların dualarına icabet ettiğin gibi bizlere de imdad eyle Allah’ım! Ağır hastalıklarla imtihan olurken yakarışlarına icabet ederek sıhhat ve izzet ihsan eylediğin Eyyüb Peygamberin duasıyla sana yalvarıyoruz;  “Biz bir musibete düçar olduk, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin” bizlere de sıhhat ve afiyet lütfeyle ya Rabbi! İman, cesaret ve tevekkülünü insanlığa örnek gösterdiğin Ashab-ı Kehf’in duasıyla sana niyaz ediyoruz;  “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içerisinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır”

Bütün dünyayı saran bu musibet karşısında bizlere inâyetini lutfeyle Allah’ım! Ya Rabb, biliyoruz ki şifası olmayan hiçbir dert yoktur, en kısa sürede bu salgın hastalığın devasını bulmayı müyesser eyle Allah’ım! Şifa için çalışmakta olan bilim insanlarımıza yardımını lütfeyle, muvaffakiyetler nasip eyle Allah’ım! Şafii ismi celilinle tüm hastalarımıza şifalar ihsan eyle Allah’ım!

Ya Rabb, bu zor zamanlarda, büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışmakta olan hekimlerimize ve tüm sağlık görevlilerimize yardım eyle, onlardan razı ol Allah’ım! Onları her çeşit tehlike ve musibetlerden muhafaza eyle Allah’ım! Tüm emek ve fedakârlıklarını sadakayı cariye olarak kabul eyle Allah’ım! Dünyada ve ahirette en büyük nimet ve mükâfatlarını onlara lütfeyle Allah’ım!

Ya Rabb, bu zor zamanda ülkemizin ve milletimizin selameti için çalışmakta olan bütün kamu görevlilerimize yardım eyle Allah’ım! Ya Rabb, Bu zor zamanda sabır, feraset ve metanetle üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışmakta olan aziz milletimizin her bir ferdine rahmet, bereket ve inayetini lütfeyle Allah’ım!

Devletimizi, milletimizi, İslam beldelerini ve bütün insanlığı her çeşit afetlerden, musibetlerden, kötülüklerden, salgın hastalıklardan muhafaza eyle Allah’ım!

Dünya imtihanımızı kolaylaştır, musibetler karşısında bilincimizi ve direncimizi artır, bizlere sabır ve metanet ver Allah’ım!

YORUMLAR

  • 0 Yorum