Reklam

Koronavirüse karşı , Zincir marketlerde maliyetine satılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan balık tüketim kampanyasıyla bu gün itibariyle 3 gün çipura ve levrek, zincir marketlerde maliyetine satılacak.

Koronavirüse karşı , Zincir marketlerde maliyetine satılacak
04 Nisan 2020 - 14:57
Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan balık tüketim kampanyasıyla bu gün itibariyle 3 gün çipura ve levrek, zincir marketlerde maliyetine satılacak.

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı bağışıklık sisteminin kuvvetli tutulması büyük önem taşıyor. Bunun için de yeterli ve dengeli beslenilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda balık, sahip olduğu vitamin, mineral ve Omega-3 gibi besin ögeleriyle öne çıkıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla hassas dönemde Türkiye'de balık tüketiminin artırılması hedefiyle bir kampanya hayata geçiriliyor. Kampanyayla tüm kademeleri bakanlık kontrolünde üretilen ve avlanan yerli balıklara sofralarda daha fazla yer verilmesi hedefleniyor.

Kampanya için Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Gıda Perakendeciler Derneği, taze veya dondurulmuş balık satışı yapan zincir marketler, komisyoncular, toptancılar ile balık yetiştirici birlikleri ve avcılarıyla bir dizi toplantı yapıldı.

Ortak kararla toplum sağlığına katkı verilmesi için balıkların Türkiye'de bol bulunduğu dönemlerde belli aralıklarla tanıtım ve tüketim kampanyaları yapılması için harekete geçildi. Balıklar, daha çok insanın tüketmesi için en az karla yurttaşlara ulaştırılacak.

Bu kapsamdaki ilk kampanya, çipura ve levrek balıklarında 3-4-5 Nisan'da ''Evde Hayat, Sofrada Balık'' sloganıyla yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, kampanyaya katılan su ürünleri üreticileri ve ulusal çapta faaliyette bulunan zincir marketler ile toptancılar tarafından alınan kararla, çipura ve levrek balıkları nerdeyse maliyetine, büyüklüklerine göre kilogramı azami 22.90 lira ile 24.90 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunulacak.

Balık tüketimin artırılması ve sağlıklı gıda erişiminin sağlanması hedefiyle ilerleyen süreçte, dünyada marka olmaya başlayan Türk somonu ve gelecek avcılık döneminde de farklı balık türlerinde yeni kampanyalar düzenlenecek.

Bakanlığın, kampanyanın tanıtımına ilişkin hazırlamış olduğu videolar da televizyonlarda yayınlanacak.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum