İhracatın Önündeki Engeller Aşılıyor

Koronavirüs tanısında kullanılan ve 1-3 saat arasında hızlı sonuç veren PCR testi artık Kapıkule Gümrük Kapısı’nda da kullanılacak. 

İhracatın Önündeki Engeller Aşılıyor
05 Nisan 2020 - 10:10 - Güncelleme: 03 Eylül 2020 - 00:00

Ege Yaş Meyve Sebze Mamulleri Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, ticaretin akışını sağlamak amacıyla gümrük kapılarında Ticaret Bakanlığı’nın diğer bakanlıklarla koordinasyon halinde her çeşit önlemi aldığını söyledi.

“Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Habur sınır kapılarında tampon bölgeler de şoför ve dorse değişimi ile ihracat temassız devam ediyor. Tedarik zincirinin kopmaması için bir diğer isteğimiz de Türkiye’ye giriş yapan TIR şoförlerine karantina önlemleri kapsamında yapılan 14 günlük izolasyon süreciyle ilgiliydi. Araçlarımızın sınırda bekletilmesine sebep olan bu durum hem daha riskli hem de uzun kuyruklar oluşmasına, nakliyatta gecikmelerin yaşanmasına yol açıyordu.” 

Hayrettin Uçak, Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde Kapıkule Gümrük Kapısı’nda mobil laboratuvar kurulacağını açıkladı. 

“Artık bütün sürücülerimize Kovid-19 tanısında kullanılan ve 1-3 saat arasında hızlı sonuç veren PCR testi uygulaması yapılacak. İhracatçılara destek temelinde kanallarını açık tutan, taleplerimizin rahatlıkla karşılanacağı zemini inşa eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Yaşadığımız olağanüstü günlerde tüm sektörlerimize kol kanat geren devletimize minnettarız. Bugünleri birbirimize kenetlenerek, tüm gücümüzü ülke ekonomisine katkı yapmak için seferber ederek aşacağız. Sahada ve masada varlığını göstermiş olan devletimizin ve milletimizin gücünden hiç şüphemiz yok.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum