Hazır Beton Endeksi'nin 2021 Eylül Ayı Raporu açıklandı.

İnşaat sektörü, hareketlilik amacıyla konut yatırımlarının yükselmesini bekliyor.

Hazır Beton Endeksi'nin 2021 Eylül Ayı Raporu açıklandı.
14 Ekim 2021 - 17:13
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenilen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, 2021 senesi Ağustos ayından sonra eylül ayında da faaliyette bir yükseliş görülmesine karşın Beklenti Endeksi son bir ayda azalma gösterirken, uzun dönemli toparlanmanın göstergesi olan Güven Endeksi ise Eylül ayında eşik değerinin altında bir değer aldı. 2021 Eylül ayında tüm endeksler, pandemi ardından Türkiye ekonomisinde toparlanmanın etkilerinin gördüğünüz geride bıraktığımız senenin eylül ayına kıyasla düşük göründü.

Raporun neticelerini değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, üçüncü çeyrek bilgileri ile inşaat sektörünün yoluna devam ettiği fakat sektörün potansiyelinin bu sene halen gösteremediğini söyledi. Sektör oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin ve geleceğe yönelik beklentilerinin olması gereken seviyenin altında olması, üstünde önemle durulması gereken bir noktada olduğunu ifade eden Başkan Işık, inşaat sektörünün yoluna devam etmesi amacıyla konut yatırımına olan sahip olunan ilginin yükselmesi gerekliliğini kaydetti.

İnşaatın güveni en süratli zayıflayan, buna karşılık normalleşmesi en çok vakit alan sektör olduğunu altını çizen Işık, “Ekonomik gelişmelerden ve başta faiz olmak üzere makro değişkenlerden ani bir şekilde büyülenen inşaat sektörünün kısa vakit içersinde yoluna devam etmesi amacıyla konut yatırımına olan sahip olunan ilginin yükselmesi gerekmektedir. Bu noktanın cazip hâle getirilmesine yönelik her türlü kamusal girişim sektör yönünden kıymetlidir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum