reklam

Hangi hastalıklarda malulen emekli olunuyor?

SGK’nın en çok malulen emekli ettiği hastalıklar belli oldu. İşte püf noktalar

Reklam
Hangi hastalıklarda malulen emekli olunuyor?
08 Mayıs 2019 - 19:13

SGK uygulamasında en kolay ve en erken emekliliklerin başında malulen emeklilik gelmektedir. Çünkü normal emeklilikte yaş şartı ve belirli bir süre prim ile sigortalılık şartları varken malulen emeklilikte bu şartlar son derece daha basit ve azdır. Hatta yaş şartı bile yoktur.

 

Siz değerli okuyucularımızdan gelen çok sayıda sorulardan hareketle SGK’nın en son malul kabul ettiği hastalıklar listesinde yer alan ve yeni belli olan güncel veriler çerçevesinde değişik hastalıkları bulunup malulen emekli olmak isteyenlere yol haritası mahiyetinde bu yazımız kaleme alınmıştır.

 

YAŞ ŞARTI GEREKMİYOR

 

Malulen emeklilik için SSK’lı ve Bağ-Kur’luların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az 60’ını kaybetmiş olmaları temel koşuldur.
Emekli Sandığına (4/c) tabi kamu görevlilerinin ise çalışma gücünün en az 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybetmiş olması lazımdır. Ancak bu şart olsa bile sigortalıların ilk defa çalışmaya başladıkları tarihten önce çalışma gücünün 60'ını hastalık veya özürleri sebebiyle kaybetmiş iseler malullük aylığından yararlanamazlar.
Malulen emeklilik için yaş şartı aranmamaktadır. Fakat 10 yıllık sigortalılık süresi ve toplam olarak 1.800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmak gerekmektedir.
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresine bakılmamaktadır. 1.800 gün malullük sigortası primi bildirilmiş olması yeterli bulunmaktadır.İşte en çok maluliyet verilen hastalıklar

 

SGK, en çok hangi hastaları malulen emekli yapmaktadır? Sorusunun cevabı aşağıda yer verdiğimiz SGK istatistiklerinde yer almaktadır.

 

Buna göre birden fazla hastalıkları bulunan çalışanlar 21,4 oranı ile açık ara ilk sırada bulunmaktadır.

 

Bu çalışanları ikinci sırada 16,8 oranı ile onkoloji diğer bir ifade ile kanser hastaları izlemektedir. 2017 yılında üçüncü sırada kalp hastalıkları gelmekte iken en son verilerde bu hastalıkların yerine nöroloji hastaları, dördüncü sırada psikiyatri hastaları yer almaktadır.

 

Kalp hastalıkları ise beşinci sıraya geriledi. Bu hastalıkları ise sırasıyla göz, solunum yolları hastalıkları ile aşağıdaki tabloda yer verilen hastalıklar izlemiştir.
 

Burada dikkati çeken bir ayrıntı da sadece fiziksel rahatsızlıkları olan değil psikoloik hastalıkları olanların da malulen emekli olabilmesidir. Malulen emeklilikte psikiyatri hastalarının en çok malulen emekli olanlar arasında dördüncü sırada yer almaları dikkat çekmektedir.

 

Yukarıdaki tabloda bazılarına yer verilen hastalıklarından birine veya bir kaçına yakalanmış olup çalışamayacak durumda bulunan ve 10 yıllık sigortalılık süresi ile toplam olarak 1.800 gün malullük sigortası primi ödemiş olan hastalar bağlı bulundukları SGK müdürlüklerine müracaat edip malulen emeklilik için başvuruda bulanabilirler.Hemen hatırlatalım malulen emeklilikte püf nokta malulen emeklilik raporu alınacak hastalığın ilk sigorta giriş tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerekmektedir.

İsa Karakaş


YORUMLAR

  • 0 Yorum