Facebook, WhatsApp ve Instagram'a neden girilemiyor?

Dünyanın en çok kullandığı sosyal medya uygulamaları WhatsApp, Facebook ve Instagram'a 18.41'den bu yana erişilemiyor. Peki bu uygulamalara neden girilemiyor?

Facebook, WhatsApp ve Instagram'a neden girilemiyor?
05 Ekim 2021 - 00:12
Sosyal medya devleri, ardı ardına yaptığı açıklamalarla sorunun çözümü için çalıştıklarını ifade ettiler. WhatsApp ve Instagram'ın da sahibi olan Facebook'un Sınır Geçit Protokolü'nde yapılan yeni bir ayar sebebiyle çöktüğü tahmin ediliyor.

Çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook ile birlikte aynı şirket çatısı altında faaliyet gösteren WhatsApp ve Instagram'a 18.41 itibariyle erişilemiyor. Uygulamalara erişemeyen kullanıcılar, Twitter'dan mağduriyetlerini dile getirdiler.

"İŞLERİ NORMALE DÖNDÜRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
Mağduriyet ile ilgili WhatsApp'tan açıklama geldi. Şirket, "Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede buraya bir güncelleme göndereceğiz. Sabrınız için teşekkürler!" ifadelerini kullandı.

Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü

FACEBOOK AÇIKLAMA YAPTI: KISA SÜREDE NORMALE DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Facebook'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. Şirketin ürünlerine erişim sorunu olduğunun farkında olduklarını ve uygulamaların en kısa sürede normale dönmesi için çalıştıkları bildirildi.

İNSTAGRAM: BİZİMLE KALIN
Instagram'dan yapılan açıklamada ise, "Instagram şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor. Kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz varız!" denildi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu çok büyük bir konfigürasyon hatasına benziyor, Facebook şu sıralar esasen internette yok" ifadelerini kullandı.

SINIR GEÇİT PROTOKOLÜ NEDİR?
İnternet üzerindeki kararların ana makinelere gönderilmesi işlemine izin veren modele Sınır Geçit Protokolü (BGP) denir. Yani bu protokolle sistemleriniz internete bağlanır. Ağla etkileşim halinde olur. Eğer bu protokol çalışmazsa dışarıyla etkileşim kesilir. Yani Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus'un dış dünyayla bağlantısı kesilmiş durumda.

FACEBOOK CEO'SUNUN SERVETİ ERİDİ
Yaşanan erişim sorunu Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in kişisel servetine de olumsuz şekilde yansıdı. Kesinti Zuckerberg'in servetini yaklaşık 3 saatte 6.7 milyar dolar eritti.

BAKANLIK: SORUN GLOBAL KAYNAKLI
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter'dan konuya ilişkin yaptığı paylaşımda " Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum