Evde doğal taşa hayat verecekler

Evde kalacaklar taşa sanat katacaklar

Evde doğal taşa hayat verecekler
01 Nisan 2020 - 12:20


Covid 19 salgını sürecinde; mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar evde kaldıkları süreçte, yapacakları tasarımlarla doğal taşa sanat katarak, katma değer katacaklar, hayat verecekler.

Dünya doğaltaş rezervlerinin % 40'ına sahip olan Türkiye, taşa sanat katacak, ihracatı daha katma kıymetli hale getirecek "Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması" düzenliyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından bu sene ilk defa düzenlenen "Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması" öğrenci ve profesyonellere yönelik 2 kategoride gerçekleştiriliyor.

Türkiye'nin doğal taş piyasasında 650 farklı renk ve dokuda mermer çeşitliliği ile dünya birincisi olduğu bilgisini veren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, dünya doğal taş rezervlerinin % 40'ına sahip olan Türkiye'nin dünya doğal taş ihracatından aldığı payın ise % 10 dolayında kaldığını amaçlarının bu orantısız durumu ortadan kaldırmak olduğunu, Türkiye’nin dünya doğal taş ihracatından hak ettiği payı alması için tasarıma ve işlenmiş katma kıymetli ürüne ağırlık vereceklerini dile getirdi.

İşlenmiş ürün ihracatımız % 64

Türk doğal taş piyasasının 2019 senesinde 1 milyar 908 milyon dolarlık ihracata imza attığı bilgisini veren EMİB Başkanı Kaya, "Bu ihracatta blok doğal taş ihracatı 955 milyon dolar iken, işlenmiş ürün ihracatı 952 milyon dolar oldu ve işlenmiş ürün ihracatı yaklaşık % 50 oldu. Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin; 597 milyon dolarlık doğal taş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payı ise; 381 milyon dolar ile % 64'e ulaştı. Hedefimiz bu oranı daha da yukarı taşımak. Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ihracatı arttırmak. Doğaltaş Tasarım ve Proje Yarışması bizi bu hedefe götüren yollardan biri olacak" biçiminde konuştu.
Doğal taş ihracatında tasarım açısından kuvvetli, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevre duyarlılığı olan ve sürdürülebilir projeler oluşturmak istediklerinin önemini vurgulayan Kaya, yarışma ile amaçladıklarını şöyle özetledi; "Doğal taş ihracatına yönelik rekabet gücünü artırmak, Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkı yapmak, Doğal taş piyasasındaki şirketler ile sektöre ilgi duyan profesyonel ve öğrenci düzeyindeki tasarımcı, mimar ve iç mimarları sektörle buluşturmak, Türkiye’de yapı kültürüne ve eğitimine katkı yapmak, yaratıcı fikirleri, projeleri desteklemek, Türk doğal taş piyasasında tasarım ve uygulamanın önemini vurgulamak ve tasarım fikrini teşvik etmek."

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen "Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması"na üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri lisans veya yüksek lisans bölümlerinde okuyan tüm öğrenciler ile üniversitelerin Mimarlık, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri lisans, yüksek lisans programlarından mezun olanlar tasarımlarıyla katılabilecek.
Doğal taş Proje ve Tasarım Yarışmasında; Mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin tasarım projeleri, Dış mekan projeleri, İç Mekan mobilya, aksesuar ve uygulamaları projeleri olmak üzere üç konu başlığında tasarımlar kabul edilecek.

Ödüller ne olacak?

"Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması"nda; profesyonel ve öğrenci kategorilerinin toplamda 10 proje seçilecek, seçilen her bir proje için 10 000 TL tutarında ödül verilecek.

Ticaret Bakanlığı'nın "2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Tebliğine göre Ege İhracatçı Birlikleri'nin yapacağı projenin onaylanması halinde final kalan öğrenci kategorisindeki yarışmacılara yine Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen kişi sayısı doğrultusunda yurtdışında eğitim hakkı verilebilecek.

Sponsor firma ve jürinin uygun görmesi durumunda finale kalan projeler arasından seçilen bir ürün üretilip tasarımcının ticari hakları korunarak satışa sunulacak.

Jürinin uygun görmesi durumunda finale kalan projeler arasından seçilen bir projeye 1 senelik ürün ve iş geliştirme mentörlüğü sağlanacak.

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin "Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması"na müracaatlar 15 Haziran 2020 tarihine kadar yapılabilecek. Ödül töreninin ise; her sene Ekim ayının ilk haftası kutlanan Dünya Mimarlık Günü ile eşzamanlı ödül töreni, sergi, mimarlarla network etkinliği biçiminde düzenlenmesi planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum