Eroğlu, 20 Baraj ve 8 Gölet İle Çanakkale'yi İhya Ettik

Prof. Dr. Veysel EROĞLU Aziz Türk Milletinin destansı bir zafere imza attığı Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl-i devriyesini gönülden kutluyorum. Çanakkale'yi 20 Baraj ve 8 Gölet İle Çanakkale’yi İhya Ettik dedi

Eroğlu, 20 Baraj ve 8 Gölet İle Çanakkale'yi İhya Ettik
15 Mart 2021 - 11:51
Sadece Türk tarihinin değil Dünya tarihinin de altın harflerle yazdığı bu zafer, Türk Milletinin bağımsızlığını her şeyin üstünde tuttuğunun bir delilidir. Ülkemiz Çanakkale’de pek çok imkânsızlığa karşın yedi düvele karşı savaşarak muzaffer olmuştur. 

250 binden çok şehidimizin kanıyla sulanan Çanakkale bizim amacıyla mukaddes sayısal değeri çok büyük bir ilimizdir. Bu vesileyle Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rAhmetle yâd ediyorum.

Şehit kanlarıyla sulanmış şehitler diyarı Çanakkale’mize olan vefa borcum ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Çanakkale’nin su, ormancılık ve milli park yatırımlarıyla bizzat ilgilendim. Son 18 yılde Çanakkale’de gerçekleştirdiğimiz su, ormancılık ve milli parklar bölümünde 5 milyar 65 milyon TL’lik şaşırtıcı bir yatırım gerçekleştirdik.

20 Baraj ve 8 Gölet İle Çanakkale’yi İhya Ettik…
Çanakkale, münbit topraklarıyla ülkemizin en mühim ziraat şehirlerinden biridir. Çanakkale’nin su kaynaklarının her bir damlasını değerlendirmek amacıyla Hükümetlerimiz döneminde su yatırımlarında büyük bir atılım yaptık.

DSİ Genel Müdürlüğüm ve Bakanlıklarım döneminde Çanakkale’ye pek çok defa ziyaret gerçekleştirerek ilin greksinimlerini belirleme ettik ve yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Son 18 yılde Çanakkale’ye 20 baraj ve 8 gölet inşa ettik. Bu baraj ve göletlerin her biri inşa edildikleri bölge amacıyla büyük önem taşısalar da bilhassa Ayvacık Barajı, Bayramdere Barajı, Çokal Barajı, Taşoluk Barajı ve Umurbey Barajı ülkemizin de en mühim barajlarından bazılarıdır.

Hizmete Aldığımız Barajlar;
1.    Altınzeybek-2 Barajı
2.    Ayvacık Barajı
3.    Ayvacık Çamköy Barajı
4.    Bayramdere Barajı
5.    Bayramiç Örenli Barajı
6.    Bayramiç Yassıbağ Barajı
7.    Bayramiç Zeytinli Barajı
8.    Biga Gürgendere Barajı
9.    Biga Hacıpehlivanlı Barajı
10.    Biga Kaynarca Barajı
11.    Çan Altıkulaç Barajı
12.    Çan Altıkulaç Barajı Dolusavak Heyelan Önleme
13.    Çan Karakoca Barajı
14.    Çokal Barajı
15.    Ezine Akçin Barajı
16.    Lapseki Balcılar Barajı
17.    Taşoluk Barajı
18.    Umurbey Barajı
19.    Yenice Hamdibey Asar Barajı
20.    Yenice Kayatepe Barajı

432.000 Dekar Münbit Araziyi Sulamaya Açtık…
Çanakkaleli çiftçilerimizin zirai üretimini yükseltmek ve refah seviyelerini yükseltmek amacıyla sulama yatırımlarına büyük önem verdik. Kapalı, basınçlı sulama sistemleriyle Çanakkale’nin su kaynaklarını vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Sulama oluşturulan alanlarda 3 ila 14 misli ürün artışı sağlamak mümkündür. Bu sebeple son 18 yılde 28 adet sulama tesisini hizmete alarak takriben 442.000 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açtığımız bu alanlarla yıllik 368 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.
 
Özellikle Bayramiç-Ezine ve Kumkale Ovaları Sulaması ile 164.370 dekar araziyi, Biga Ovası Sulamasıyla 90.000 dekar araziyi, suladık. Hem de Umurbey Ovası Sulaması, Paşaköy ve Tuzla Ovaları Sulamaları ile Biga Taşoluk Sulaması İletim Kanalı Çanakkale’ye kazandırdığımız mühim sulama tesislerinden bazılarıdır.

Çanakkale’de taşkın ve sel tehlikesini azaltmak amacıyla 49 dere ıslah çalışması yaparak 53 yerleşim konumunu ve 39.340 dekar araziyi sulamaya açtık.Ayvacık Barajı ve Çokal

Barajı İle Çanakkale’nin İçmesuyu Mes’elesini kökünden Çözdük…
 Çanakkale her geride bıraktığımız gün daha da büyümekte ve gelişmektedir. Dolayısıyla şehrin içmesuyu gereksinimi da buna paralel olarak artmaktadır. 2003 yılsinde iktidara geldiğimizde 76 vilayetimizde içmesuyu sorunu vardı. İçmesuyu sorunu çeken illerimizden biri de Çanakkale idi. Çanakkale’nin ve ilçelerinin içmesuyu gereksiniminı karşılamak amacıyla çok mühim iki baraj, içmesuyu isale hatları ve içmesuyu arıtma tesisi inşa ettik.
2008 yılsinde inşa ettiğimiz Ayvacık Barajından aldığımız suyu, Ayvacık ilçesine iletmek amacıyla toplam uzunluğu 6 km olan iki ayrı içmesuyu isale hattı inşa ettik. Böylece Ayvacık ilçemizin uzun vadeli içmesuyu gereksiniminı karşıladık.
Şehir kanlarıyla yoğrulmuş tarihi Gelibolu yarımadasının içmesuyu gereksiniminı karşılamak amacıyla Çokal Barajını inşa ettik. Temelden yüksekliği 80 metre olan ve 204 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Çokal Barajını 2012 yılsinde hizmete aldık. Toplam uzunluğu takriben 250 km olan üç ayrı isale hattı ve günlük kapasitesi 50.000 m3 olan içmesuyu arıtma tesisi aracılığı ile Gelibolu ve Eceabat ilçeleri ile Evreşe beldesine menba kalitesinde içmesuyu sağladık.

Çanakkale amacıyla içmesuyu bakımından bir sorun görülmemektedir. Fakat Çanakkale Belediyesinin kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su idaresi yapması büyük önem arz etmektedir. Suyun idaresi hiçbir şekilde hata kabul etmeyen son derece ilmi bir konudur.

Bundan 105. yıl evvel, dedelerimizin kanlarıyla suladıkları bu topraklara ve burada yaşam sürdüren şehit torunlarına içmesuyu ve sulama suyu temin etmek benim amacıyla de büyük bir haysiyet ve gurur kaynağıdır.

Çanakkale’ye 89 Milyon Fidan Diktik…
Çanakkale’nin ormanlık kısmı 4.804.650 dekar olup, yüzölçümünün %48’i ormandır. Çanakkale ili ormanlarının %75’i normal, %25’i sorunlu ormanlardan oluşmaktadır. Çanakkale’de son 18 yılde 89 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Okul bahçeleri ve üniversite kampüsleri, ibadethane ve mezarlıklar, sıhhat ocağı ve hastane bahçeleri gibi sosyal ağaçlandırma projeleri kapsamına 46.000 adet fidan diktik. 294 km karayolu ve köy yolu kenarına 78.000 adet fidan diktik.
 
Çanakkale’de arıcılığı ilerletmek ve organik bal üretimini desteklemek amacıyla 12 adet bal ormanı kurduk. Tesis ettiğimiz 27 mesire yeri ile vatandaşlarımıza rahat soluk alacakları alanlar oluşturduk. Türkiye’de ilk defa Çanakkale’de Mutluluk Ormanı kurarak yoksul ve gereksinim sahibi ailelerin düğün yeri gereksinimleri bedava olarak karşılanmaktadır.
Hükümet olarak daima orman köylülerimizin beraberinde olduk. Orman köylerinde yaşam sürdüren 3.651 aileye 65 milyon TL kredi ve hibe desteği sağladık. 5000 Köye 5000 Orman Projesi kapsamında Çanakkale’de 233 köyde gelir getirici orman kurarak 307.560 adet gelir getirici fidan diktik. Böylece vatandaşlarımıza ek gelir sağladık.
 
Çanakkale’de Ecdadımıza Ahde Vefa Göstererek Tarihi Değerlerimizi İhya Ettik…
Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettiğimiz Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında şanlı tarihimizi ileriki nesillere transfer etmek amacıyla başta Çanakkale Destanı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezini olmak üzere pek çok yatırım yaptık. Tanıtım merkezinde Çanakkale Muharebeleri çağdaş tekniklerle 11 salonda anlatılmaktadır.

Bütün şehitliklerimizi, şehitlerimize yaraşır şekilde ihya ett. Şehitlerimizin defnedildiği şüheda kabristanlarını belirleme ederek, şehitlik planlama çalışmaları yaptık. Çanakkale Muharebelerinde yaralanan askerlerin tedavilerinin yapıldığı Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliğini ihya ettik. Şehitliklerimizin yollarını yaptık.

Çanakkale’nin eşi benzeri olmayan tabii zenginliklerini doğa turizmine kazandırdık. Çanakkale ili Tabiat Turizmi Master Planı ve Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planını hazırladık. Troya Tarihi Milli Parkı ve Ayazmapınarı Tabiat Parkına mühim yatırımlar yaptık.
Anlık hava hali verilerinin vatandaşımıza sunulması amacıyla 19 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurduk. Denizcilik faaliyetlerine destek maksadıyla 10 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (D-OMGİ) kurduk. Uçuculuk faaliyetleri amacıyla 2 adet Havakısmı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk. Hem de 1 adet yıldırım belirleme ve takip sistemi kurduk. 

Biz Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde Çanakkale’ye şaşırtıcı yatırımlar yaptık. Şehitlerimizin aziz hatıraları amacıyla şehitliklerimiz başta olmak üzere şanlı tarihimizi ileriki nesillere transfer etmek amacıyla mühim yatırımlar gerçekleştirdik. Çanakkaleli kardeşlerim yatırımların en güzeline layıktır.

Su Gibi Aziz Olunuz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum