Erdoğan açıkladı: Aşısız öğretmenlere test şartı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, salgın gündemiyle bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik toplantı ardından açıklamalarda bulundu

Erdoğan açıkladı: Aşısız öğretmenlere test şartı
20 Ağustos 2021 - 00:26
Erdoğan, "6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğrencilerle irtibatlı ama aşı olmayan öğretmen ve görevlilerin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz" dedi.

VATANDAŞLARA TEDBİR ÇAĞRISI
Yağışların Karadeniz'in değişik yerlerinde devam edeceği görülüyor. Vatandaşlarımızı sele karşı önlemli olmaya çağrı ediyorum. Esasen ülkemizin deprem, sel, heyelan, yangın, kuraklık dahil her türlü tabii afete karşı araya girmek konusu ile ilgili iyi bir birikimi vardır. Yaşadığımız olaylar bu husustaki kapasitemizi daha da geliştirmemiz gerektiğine işaret ediyor.

Deprem hazırlıkları konusu ile ilgili kapsamlı bir çalışma esasen yürütüyoruz. İlaveten orman yangınları, sel baskınları ve heyelan afetleriyle kuraklığa karşı planlarımızı gözden geçirip yenileyeceğiz.

Afetler konusu ile ilgiliki ihtisas kurumumuz AFAD'ı daha da güçlendireceğiz. Hem de TSK, jandarma, güven gibi altyapısı kuvvetli birimlerimizin sahip olunan imkanlarını daha etkin değerlendirecek bir sistem kuracağız. Milletimizi nasıl istiklalimize ve istikbalimize göz diken alçakların tasarrufuna bırakmadıysak tabii afetler konusu ile ilgili da yalnız bırakmayacağız.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE
Türkiye salgının ilk gününden itibaren halkına tanıttığı sağlık hizmetleri ve destek programlarıyla farkını meydana koymuştur. Pek çok ülkenin aksine maskeden teste kadar hiçbir hususta kusur çekmedik. Üretimin kesintisiz sürmesini temin ederek istihdamda dramatik bir düşüşle karşılaşmadık, tam tersine son dönemde ciddi bir sıçrama yaşadık.

Salgına karşı en kuvvetli mücadele aracı olan aşılamada dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Aşı tedariki konusu ile ilgili olabildiğince iyi bir noktadayız. Birden çok kanaldan temin ettiğimiz aşıları süratle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Yerli aşı geliştirme çalışmalarında da inşallah sene sonuna kadar süregelen kullanım ve üretim safhasına geçmeyi ümit ediyoruz.

İlk dozda 46, ikinci dozda da 35 milyon şahsa doğru gidiyoruz. Bu sayıyla birinci doz aşıda nüfusumuzun yüzde 73'üne yaklaşırken ikinci doz aşıda ise yüzde 55'ine ulaştık.

Ülkemizde birtakım kesimlerin hala aşıya tereddütle yaklaştıklarını görüyoruz. Aşı çalışmaları gönüllülük esasına göre yürütülmektedir, yürütülecektir. Şayet bu salgına karşı başka bir önlem sahip olunan olsaydı onu da değerlendirmekte tereddüt göstermezdik.

AŞI ÇAĞRISI
Her alanda huzurla hayatımızı sürdürebilmemiz hepimizin aşı olmasına bağlıdır. Son dönemde salgın sebebiyle hastanelere yatan, yoğun bakıma alınan, entübe edilen, hayatını kaybeden hastaların çok büyük bir bölümünün aşı olmayanlardan oluştuğunun altını çizmek istiyorum. 33 ilimiz aşılamada yüzde 75 sınırını geçerek mavi listeye girmiştir.

Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Muş, Gümüşhane ve Diyarbakır illerimiz ise kırmızı listede yer almaktadır. Bu illerimizde yaşam sürdüren kardeşlerimizden başlayarak bütün vatandaşlarımıza aşılarını hemen olmaları çağrıinde bulunuyorum.

Eylülde okullarına kavuşmayı bekleyen milyonlarca öğrencilerimizin detaylı sektörlerde işlerine dört elle sarılan vatandaşlarımızın geleceğinin bu hususta kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitim başlamasıyla, şimdilik aşı olmamış öğretmen ve başka personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz.

Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızdan da derli toplu PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz.

Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser, sinema gibi toplu faaliyetler amacıyla de mecburi PCR testi uygulamalarını döneme alacağız.

Türkiye'yi 1999 depreminin ardındannda tanık olduğumuz çaresizlik görüntülerine mahkum etmemek amacıyla her türlü önlemi alıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum