Reklam

Emirdağ Amorium Kazısı'nda Selçuklu Ve Beylik Dönemine Ulaşıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Amorium Kazısı’nda araştırmalarda bulundu. 1987 senesinden beri gerçekleşen ve Emirdağ İlçesi Hisar köyünde tespit edilen Amorium Antik Kenti’ndeki kazıyı yerinde araştıran İl Müdürü Mehmet TANIR, kazı başkanından son çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Emirdağ Amorium Kazısı'nda Selçuklu Ve Beylik Dönemine Ulaşıldı
19 Ağustos 2021 - 17:37
İl Müdürü Tanır, “Emirdağ ilçemizdeki Amorium Kazısı, Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı olup, üç noktada kazılar devam etmektedir.

Geçen sene kazı başkanımızla eş güdümlü Türk yerleşmenin bulunduğu iç kalede daha çok yoğunlaşmaya karar vermiştik. Bu seneki kazılarda neticelerini da almaya başladık. Mutluyuz. Kale surları meydana çıkarken başka taraftan iç surun iç kısmındaki payandalardan da destek alınarak uygulanan derli toplu yerleşim yerlerine ulaştık. Hem de elde edilen seramiklerden bu yerleşim yerinin, M S 10-11. yüzsenedan sonra Selçuklu ve beylikler devresine ait bulunduğu verisine ulaştık. Bu neticeler bizim açımızdan son derece verimli. Hem de son dönemde dikkatleri üstüne çeken Amorium Antik Kenti büyük sahabe Selman’ı Farisi hazretlerinin yaşadığı kent bulunduğundan ötürü ayrı bir ciddiye sahiptir” dedi.

Tanır emeği olanlara teşekkür etti.
“Hassasiyetle çalışmaları yürüttüğümüz Amorium Kazısı’nı 12 aylık kazılar arasına almasından ötürü bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Sayın Gökhan Yağız’a, desteklerinden ötürü Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’e, milletvekillerimiz Sayın Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’e, kazı başkanımız Zeliha Demirel Gökalp ve ekibine, müdürlüğümüz ekibine, müze müdürümüz Mevlüt Üyümez ve müze müdürlüğümüz eksperleri ile emeği olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Kazı başkanı Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp; “Bugüne kadar uygulanan kazı çalışmalarında, Amorium’da M S 10-11. yüzsenelarda yalnızca güçlü ve varlıklı bir nüfusun bulunduğu ispatlamakla kalınmamış, ilaveten Hıristiyan nüfusun kenti terk etmesinden sonra Selçuklu, Beylikler ve daha sonra da Osmanlı Türklerinin kentin kalıntılarının bir bölümünü iskan ettikleri de meydana çıkarılmıştır” şeklinde belirtti.

Amorium’da ilk kez 1987 senesinde Prof. Dr. Martin Harrison aracılığıyla başlatılan çalışmalar, 1993-2009 seneları arasında Dr. Chris Lightfoot aracılığıyla devam ettirilmiştir. 2013 senesinde ise Amorium kazı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile Afyonkarahisar Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez başkanlığında ve Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in bilimsel danışmanlığında sürdürülmüş, 2014 senesinden itibaren kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu’nun 23.06.2014 gün ve 2014/6552 saseneı kararı ile Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in kazı başkanlığında devam etmektedir.  Mehmet Kurt Hoca’nında yer aldığı kazılar TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına sürdürülen kazılar 2010 senesinden itibaren Türk Tarih Kurumu Başkanlığınca desteklenmektedir.

Amorium Kazıları; 2013 senesinden itibaren Yukarı Şehir İç Sur, Yukarı Şehir B Bazilikası ve Aşağı Şehir Büyük Bina Alanı’nda sürdürülmektedir. Kentte koruma, belgeleme ve etraf düzenlemesinin yanısıra bilhassa 2020 ve 2021 senelerinde Yukarı Şehir İç Sur’daki kazılara yoğunlaşılmıştır. Yukarı Şehir’in güney batısında yer alan İç Sur’da 13. yüzseneın ikinci yarısından başlayarak 18. yüzsenea kadar devam eden bir Türk-İslam iskanı açıkça takip edilebilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum