Dünya Çevre Gününde Ak Parti'den basın açıklaması

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Tahsin Aydın, pandeminin sosyalleşme alanlarının ihtiyacını doğurduğunu söyledi. Aydın, “AK Parti millet bahçeleri ile çevreci kimliğini gerçek anlamda ortaya koymuştur” dedi.

Dünya Çevre Gününde Ak Parti'den basın açıklaması
05 Haziran 2021 - 00:12
Dünya Çevre Günü vesilesiyle tüm dünyada çevre bilinci konusunda toplumsal farkındalığın artmasını hedefleyen AK Parti tarafından, bir basın açıklaması yayınlandı. AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Tahsin Aydın Cirit kayalığında İl Yönetim Kurulu üyeleri Kadir Tarkan, Beytullah Kaplan, Kadın Kolları yönetimi ve Gençlik Kolları yönetimi ile birlikte fidan dikti.

“İlk kısıtlamasız Cumartesi günü”

Burada bir basın açıklaması yapan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı İl Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Tahsin Aydın, “Bir yılı aşkın zamandır hepimizin en önemli gündemlerinden biri olan, her birimizin hayatına dokunan ve yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen koronavirüs salgını sürecini yaşıyoruz. Salgınla mücadele konusunda ülkemizin aldığı kapsamlı önlemler sayesinde, uzun zaman sonra ilk kısıtlamasız Cumartesi gününde 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bugün Cirit Kayalığı Millet Bahçesin’de bir aradayız” dedi.

“Sosyalleşme alanlarının ihtiyacını doğurdu”

Aydın, “Etkilerini hayatın her alanında hissetmeye devam ettiğimiz salgın süreci tüm insanlığa bir nefes sıhhatin önemini gösterdiği gibi, uzun zaman evlerinde kalmak durumunda kalan bizler için de açık ve yeşil alanların, ailelerimizle, arkadaşlarımızla birlikte güzel vakit geçireceğimiz sosyalleşme alanlarının ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. “Kademeli normalleşme dönemi” olarak tanımladığımız bu dönemde maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeyi sürdürerek daha güzel günlerin yakın olduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri”

Aydın açıklamasında şunları söyledi; Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak; doğaya, çevreye ve bütün yaratılmışlara hürmet gösteren, onların haklarına saygı duyan, her canlının hukukunu koruyan bir anlayışı temsil ediyoruz. Milletimizin yüksek teveccühüyle ülkemize kesintisiz hizmet etme gururunu taşıyan AK Parti kadroları olarak ülkemizin son 19 yılına damgasını vuran çalışmalarımızı bu bilinçle ve büyük bir gayretle sürdürüyoruz. Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir. Şehirlerimizin merkezlerinde açık ve yeşil alanları herkes için erişilebilir kılan Millet Bahçeleri Projesi’ni hayata geçiren, tüm dünyanın gıptayla baktığı ve ilham aldığı Sıfır Atık Projesi’ni hızla gerçekleştiren, 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 22,7 milyon hektara ulaştıran ve ülkemizin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri haline gelmesini sağlayan, temiz denizlerimizin göstergesi sayılan mavi bayraklı plaj sayısını 127’den 519’a ulaştıran ve 2023’te dünya birinciliği hedefleyen, çevre dostu ulaşımı teşvik eden, atık su arıtma tesislerini tüm yurtta yaygınlaştıran, korunan alanlarımızı 2 kat arttıran AK Parti’miz gerçek anlamda çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her çalışmasıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koymuştur.

“Çevre korunmalı ve tüm değerleri ile yaşatılmalı”

“AK Parti iktidarlarımız ile şehirlerimiz, 2002 öncesi dönemde görmediği hizmetlerle buluşmuş ve daha da güçlenmiştir” diyen Aydın şöyle konuştu; Özellikle çevrenin korunması ve tüm değerleriyle yaşatılması bağlamında, ülkemizin dört bir yanındaki sayısız hizmet, AK Parti’mizin bu husustaki kararlı duruşunun da en önemli göstergelerindendir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor; bunu yapan da biziz.” sözünün altını bugün buradan kalın çizgilerle bir kez daha çizmek istiyoruz. AK Parti’nin en önemli özelliği, hizmette sınır tanımaması ve siyasetini de eser üretme gayesi temelinde konumlandırmasıdır. Ülkemizin hangi köşesine, hangi şehrimize bakılırsa bakılsın işte bu büyük eserleri görmek mümkündür. Bugün Afyonkarahisar’da şuanda bulunduğumuz Cirit Kayalığı Millet Bahçesi, İçme Suyu Arıtma Tesisi, Atık Suyu Arıtma Tesisi, Katı Atık Bertaraf Tesisi, Mısri Cami Çevresi kentsel Dönüşüm Çevresi daha önceden bulunan hobi bahçelerine ilave 229 adet kısa südre tamamlanan hobi bahçeleri, Atatürk Ormanı, Valiliğimiz öncülüğünde başlatılan Kadın Kültür evleri ve Frig Vadisi Projesi, Akdağ Tabiat Parkı, Afyonkarahisar Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Akarçay ve Veysel Eroğlu Parkı, merkez ve ilçelerimizde yapmış olduğumuz Güneş enerji Santralleri gibi daha sayamadığımız merkezde ve ilçede birçok eserler halkımızla buluşmakta ve buluşmaya devam etmektedir.

“Bugün dünyamız, çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır”

Aydın, “Gördüğünüz gibi çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar ortaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir. Bugün Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından farklı şehirlerimizde açılışı gerçekleştirilecek 11 Millet Bahçesi ve diğer yatırımlar, çevreye saygılı şehirler ilkesi doğrultusunda hayata geçirdiğimiz yeni eserler olarak milletimize kazandırılacaktır. Bugün dünyamız, çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bizler, yarın daha geç olmadan bu gidişatı tersine çevirebilecek, yarınlarımız için bugünden inisiyatif alacak son nesiliz. Bu nedenle AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak “Cemre” ismini verdiğimiz çevre gönüllüleri hareketini 81 ilimizde 1000 gencin katılımıyla başlattık. Cemre nasıl havaya, suya ve toprağa düşerse işte çevre gönüllüleri hareketimiz de böyle içimize düştü. Bugünden sonra Cemreler tüm şehirlerimizde çalışmalarını sahada sürdürecek” şeklinde konuştu.

“Duyarlılık sahibi bireyler yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz”

İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalması, kuraklık, aşırı hava olayları, kirlilik gibi küresel çevre sorunları karşısında Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla adımlar atmaya devam ettiğini vurgulayan Aydın, “İklim değişikliği bir süredir mücadele ve uyum çalışmalarının ulusal çapta ve uluslararası platformda ele alındığı en önemli gündem maddelerindendir. Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin küresel meselelerdeki liderliği ve öncü rolü çok önemli olmakla birlikte biliyoruz ki bu mücadele için tüm dünyanın, şehirlerimizin ve her bir vatandaşımızın ortak çabası gereklidir. İşte bugün, yüreklerimizde hissettiğimiz bu sorumlulukla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre gönüllüsü Cemrelerle birlikte buradan çok güçlü bir mesaj veriyoruz: Doğanın sahibi değil, bir parçası olduğumuz bilinciyle gelecek nesillerimize; yeşiliyle mavisiyle daha temiz bir çevre bırakmak, farkındalık ve duyarlılık sahibi bireyler yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum