Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) dinar meslek yüksekokulu (MYO) Moda Tasarımı Bölümü, Covid-19 pandemisinin yayılmasını önlemek amacıyla önemli bir adım attı. Bölüm, 3 katlı nonwoven yüzeysiz kumaştan koruyucu maske üretimine başladı. Bu üretim, toplam 20 makine ile Moda Tasarımı Bölümü atölyesinde gerçekleştiriliyor ve öğrenciler tarafından hayata geçiriliyor.Pandemiye Karşı Üretim HamlesiDinar MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ender Baykut, bu üretim hamlesinin koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti. Baykut, “Kurumların ihtiyacı olan maske üretimini hayata geçirmek, pandemi sürecinde önemli bir adım. 3 katlı nonwoven yüzeysiz kumaştan 75-80 gram aralığında, uluslararası standartlara uygun hijyenik ortamda üretilen sağlık maskeleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve devlet kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamaya başladı” dedi.Öğrencilerin Emeğiyle Gerçekleşen ÜretimAKÜ Dinar MYO Moda Tasarımı Bölümü, üretimi öğrencilerinin katkılarıyla gerçekleştiriyor. Baykut, “Moda Tasarım Bölümü atölyesinde toplam 20 makine ile yapılan üretimler, öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Tam kapasitede günlük 5000 adet sağlık maskesi üretme potansiyelimiz bulunuyor. Ayrıca, sağlık önlüğü ve koruyucu tulum üretimine yönelik AR-GE çalışmalarımız devam etmekte olup, prototip üretimleri yapılmaktadır” diye konuştu.Hijyenik ve Standartlara Uygun ÜretimModa Tasarımı Bölümü, maskelerin üretiminde hijyenik şartlara ve uluslararası standartlara büyük önem veriyor. Üretilen maskeler, 75-80 gram aralığında nonwoven yüzeysiz kumaştan oluşuyor ve bu özellikleriyle yüksek koruyuculuk sağlıyor. Üretim süreci boyunca hijyenik koşullara dikkat edilmesi, maskelerin güvenilirliğini artırıyor.AKÜ’nün Pandemiye KatkısıAfyon Kocatepe Üniversitesi, Dinar MYO aracılığıyla gerçekleştirdiği bu maske üretimiyle, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının ve devlet kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol üstleniyor. Üniversite, öğrencilerin emeğiyle gerçekleştirdiği bu üretimle, topluma olan katkısını artırmayı hedefliyor.
Eğitim
30 Nisan 2020 - 15:44
AKÜ Dinar MYO, Pandemiye Karşı Koruyucu Maske Üretimine Başladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi Dinar Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Bölümü, Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 3 katlı nonwoven yüzeysiz kumaştan koruyucu maske üretimine başladı. Öğrenciler tarafından üretilen maskeler, üniversite ve devlet kurumlarının ihtiyaçlarını karşılıyor.
Eğitim
30 Nisan 2020 - 15:44
EDİTÖR
İlginizi Çekebilir