Reklamı Geç
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan dolayısıyla Ulusa Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 100. Yılı dolayısı ile ulusa seslendiği konuşmasında, “23 Nisan günü; demokrasinin, millî iradenin, millet egemenliğinin en önemli sembolü olmasının beraberinde milletimizin evlatlarına vermiş olduğu değerin, gençlerine güveninin de bir işaretidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan dolayısıyla Ulusa Seslendi
24 Nisan 2020 - 00:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100. Yılı dolayısı ile ulusa seslendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Kuruluş yıl dönümüne kavuşmasının gururunun yaşandığı bu günde Türkiye’deki ve dünyadaki tüm çocukların ulusal egemenlik ve çocuk bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan 1920’den bugüne Meclis çatısı altında Türkiye’nin istiklali, istikbali ve kalkınması için emek vermiş, millî iradenin tecellisi için mücadele etmiş tüm milletvekillerine de şükranlarını sundu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA ANLAYIŞI ÜZERİNDE İNŞA EDİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Harbi’nin Başkomutanı, TBMM’nin ilk başkanı, Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazileri rahmetle, minnetle yâd ederek, “Bundan tam bir asır önce Ankara’da dualarla, tekbirlerle, salavatı şeriflerle açılan Büyük Millet Meclisimiz, ulusumuzun işgal edildiği bir dönemde milletimizin ve devletimizin hürriyet mücadelesinin merkezi olmuştur. Binlerce senelik devlet silsilemizin son temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma anlayışı üstünde inşa edilmiştir” dedi.

“23 Nisan günü; demokrasinin, millî iradenin, millet egemenliğinin en önemli sembolü olmasının beraberinde milletimizin evlatlarına vermiş olduğu değerin, gençlerine güveninin de bir işaretidir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Millet olarak tıpkı bağımsızlığımız gibi çocuklarımızı da dünyadaki en değerli varlıklarımız olarak görüyor, onları el üzerinde tutuyoruz. Bu anlayışı ile son 18 yılda demokraside ve ekonomide Türkiye’yi büyütmenin, güçlendirmenin, dünyanın en saygın ülkelerinden biri hâline getirmenin mücadelesini verdik. İlk Mecliste tecessüm eden iradeye uygun biçimde hiç kimseyi dışlamadan, ayırmadan, ayrıştırmadan 83 milyonun tamamını, ulusumuzun her köşesini kucaklamanın çabası içerisinde olduk. Bugün de koronavirüs salgınına karşı vermiş olduğumiz mücadeleyi aynı azim, inanç ve umutla yürütüyoruz. Allah’ın izni ve inayeti, aziz milletimizin basiret ve ferasetiyle bu musibetin de üstesinden geleceğimize inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs salgını sebebiyle yurttaşlardan, bilhassa da bugün bayramları kutlanan çocuklardan biraz daha sabretmelerini, açıklanan tedbirlere riayet etmeyi sürdürmelerini isteyerek, “Merhum Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızı kalemiyle değil yüreğinin her zerresinden kopup gelen bir vecd ile yazmıştır. İstiklal Marşımız yalnızca bir asır önceki özgürlük mücadelemizi anlatmakla kalmaz, hemde bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğumuz ruhu da ifade eder” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurttaşları saat 21.00’de evlerinin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı’nı okumaya davet ederek kendinin de torunları ve çocuklar ile millî coşkuya iştirak edeceklerini söyledi.

Şehit ve gazileri rahmetle, şükranla tazimle andığını ve bütün dünya çocuklarının bayramını tebrik ettiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurttaşların ve tüm İslam âleminin bu gece ilk teravih namazıyla başlayan Ramazan ayını da tebrik etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından çocuklar ile beraber İstiklal Marşı’nı okudu.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum