Canan Bayram'dan muhteşem türkü

Canan Bayram seslendirdiği ve klip çektiği Afyonum Afyonluyum türküsü ile 2018 yılına damga vurmayı başardı

Canan Bayram'dan muhteşem türkü
04 Aralık 2018 - 16:16

Canan BAYRAM Kimdir? 
 
05.04.1992 yılında Denizli'ye bağlı Çivril ilçesinin Özdemirci kasabasında dünyaya gelmiş. 
 
 
Öğretmen çocuğu olan Bayram, babasının mesleğinden dolayı 1996-98 yıllarında Mardin Midyat’ta yaşamış olup, 1999 yılında Afyonkarahisar’ın Evciler ilçesine yerleşmiştir. 
 
 
İlk ve orta öğrenimini Evciler Nedim Turan İ.Ö. Okulu'nda tamamlamıştır.
 
 
5-6 yaşlarında bağlama çalan babasını dikkatle izleyen ve merak eden Bayram, eline süpürge alıp babasını taklit etmekle müziğe ilk adımını atmıştır. Bayram; kova, tas gibi malzemelere vurarak ritm kulağını geliştirmiştir. 
 
 
Kendisindeki müzik yeteneğinin zamanla daha ileri gittiğini gören babası, kendisinin de isteği  üzerine yetenek sınavlarına hazırlanmasında  sonuna kadar destek olmuştur. Okul hayatına Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde devam  eden Bayram, mezun olduktan sonra Afyon Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Ses Eğitimi Bölümü'nü üçüncülükle kazanmış ve üniversite hayatını Afyonkarahisar’da tamamlamıştır.
 
 
Üniversite okurken bir yandan birçok radyo televizyon kanallarında programlara katılıp sanatını daha ileri seviyelere taşımıştır. Aynı zamanda karşısına çıkan güzel fırsatları değerlendirip, üniversite yıllarında kendi bestelerine klipler çekip, birçok insanın kendisini tanımasına olanak sağlamıştır. Bu sayede birçok ilde konserler vermiştir. Ama en çok program yaptığı ilin Afyonkarahisar olduğunu söyleyen Bayram: “Bu insanlara borcum vardı ödemem gereken, şimdi ödediğime inanıyorum.” deyip "Afyon'um, Afyonluyum" klibi ile 2018 yılına damga vurmuştur.
 
 
"AFYON'UM AFYONLUYUM" 
 
• Denizlili olmanıza rağmen neden Afyonkarahisar?
 
 
- Bir laf vardır aslında tamda bu sorunun cevabı olan “doğduğun yer değil doyduğun yer” Afyonkarahisarlı'ya minnet borçluyum ve ben borcumu küçük bir hediye olan, Afyonkarahisar’a bırakmak istediğim büyük bir beste ile ödemek istedim.
 
 
•  Klibin içinde geçen 17 ilçeyi dolaşmak maddi manevi zor olmadı mı?
 
 
- Evet oldukça yorulduk fakat Afyonkarahisar Belediyesi, Valilik ve bazı ilçe belediyeler sonuna kadar destekte bulundular, bizi asla yalnız bırakmadılar. Belediye başkanlarımıza da buradan tek tek teşekkür etmek istiyorum. 
 
 
• Çekim esnasında ne gibi durumlar yaşandı?
 
 
- Ben çok eğlendim ama Menajerim Orçun GÖKTÜRK, yönetmenim Hasan AKKAYA ve ekibi benden fazla yoruldu. 1 hafta süren çekimlerde bazı günler hava şartlarından dolayı zorlandık ama şunu gördüm; ne olursa olsun Afyonkarahisar’ın gezilip görülmesi gereken, bilmediğimiz birçok güzelliği varmış. 
 
 
• Genel olarak "Afyon'um Afyonluyum" türküsü ve klibinden bahseder misiniz?
 
 
- Sözleri bana, müziği Cem CANSIZ'a, düzenlemesi Özgün DÜZGÜN’e ait olan türkünün çekimleri ise Hasan AKKAYA’ya aittir.

 

• Bir önceki çalışmanız 1 yıl önce yayınlandı. Bu klibin sonrası var mı yoksa uzun bir süre sizi göremeyecek miyiz?

 
- Eskiden bazı şartlardan dolayı yavaş ilerliyorduk ama artık durumlar değişti. Belki bir sürpriz yapıp sezona güzel bir albüm çalışması ile girebiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum