Reklam
Reklam

Başkan Özkara, Engelliler Haftası mesajı yayımladı

Türkiye Sakatlar Derneği Afyonkarahisar şube Başkanı ve Afyonkarahisar Kent konseyi Engeliler Meclis Başkanı Faruk Faruk Özkara 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeni ile basın açıklamasında bulundu.

Başkan Özkara, Engelliler Haftası mesajı yayımladı
12 Mayıs 2021 - 21:31
Engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve hayatın her alanında engelli vatandaşlarında olduğunu anlatmak için her yıl 1 0-1 6 Mayıs haftası Engelliler Haftası olarak kutlanıyor. Engelliler Haftasında yapılan çeşitli etkinliklerle engellilerin yaşadığı zorlukları dikkat çekiliyor ve vatandaşlarda farkındalık oluşması amaçlanıyor. Bu yıl tam kapanma sürecine denk gelen engelliler haftası nedeni ile Türkiye Sakatlar Derneği Faruk Özkara basın açıklamasında bulundu. özkara açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
"1 0-1 6 Mayıs, ülkemizde engellilerin sorunlarının uzun yıllardan beri sürmekte
olan hak mücadelesinin görünür kılınmasını sağlayan bir haftadır. Engelli sorunları, engelli bireylerin insan haklarının korunması ve bu bağlamda engelli kişilere karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile birebir ilişkilidir.

Engelliler açısından nihai amacın, engelli kişilerin kamusal yaşamın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kişisel gelişim olanaklarından eksiksiz yararlanabilmeleri için sağlık, eğitim, istihdam ve bilgi teknolojileri hizmetlerine tam olarak erişimlerinin sağlanması ve kalıcı kılınması için gerekli olan tüm koşulların oluşturulması gerektiğine inanmaktayız.

"Engelli Vatandaşların Sorunları Toplumun Tüm Kesimini Yakından İlgilendirmektedir"

insan hakları açısından bakıldığında engellilerin sorunlarının, ayrımcı düzenleme ve uygulamalardan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Burada söz konusu olan ayrımcılık, daha çok engelli kişilerin özel durumlarının kamusal düzenleme ve uygulamalarda hesaba katılmamasından kaynaklanan bir ayrımcılıktır. Türkiye'nin en köklü sorunlarından biri olan ve hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması Türkiye siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca engellileri ve ailelerini ilgilendirdiği gibi görülse de, aslında toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Son yıllarda devletimiz sosyal devlet anlayışı esasları doğrultusunda anayasada yapılan değişiklikle, pozitif ayrımcılık sağlanması başta olmak üzere, engelli sorunlarına üst seviye de önem vererek, uzun yıllar boyunca ötelenmiş olan konulara çözüm arayışlarına girmişler ve ciddi düzeyde adımlar atarak kanunlar çıkartmışlardır. Bu hususta başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümet yetkililerimizin ve siyasi partilerimizin desteklerini unutmamız mümkün değildir. Gerek eğitimde gerek sağlıkta gerek istihdamda çalışmalar yapılmış olup Tüm bu desteklere rağmen yıllardır biriken Engelli Bireyler ve ailelerinin ortak sorunları olan;
Eğitim, Sağlık, İstihdam, Erişilebilirlik ve Sosyal yaşam konularında hala eksikler olduğu görülmektedir. Bu nedenle, engelli sorunları mümkün olduğunca gündemde tutularak, bu konudaki toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü engellilik, sadece sağlık meselesi olmayıp, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri de bulunan çok boyutlu bir konudur. Bu nedenle sorunların çözümünde toplumun tüm kesimleri üzerine düşen rolleri üstlenmeli, eller vicdanlara gitmeli, o vicdanlar sorumluluk almalıdır. Ancak bunlardan sonra engellerin aşılacağına inanıyoruz.Engelli yurttaşlara sahip çıkma çağdaş bir toplum olmanın gerekliliğidir. Engelli bireylerin sağlık, sosyal yaşam ve istihdam gibi yaşamsal hizmetlerden tam ve eksiksiz bir şekilde yararlanmaları en temel insan hakları olarak görülmelidir. Engelliler ve ailelerinin yaşam kalitelerini arttırmak, geleceğe umut ve güvenle bakabilmelerini sağlayacak şartların oluşturulması devletin öncelikli görevi olduğunu düşünüyoruz. Bu vesile ile kamu kurumlarının, özel sektörün boş kalan kotaların ivedilikle doldurulmasını toplu taşım araçlarında ulaşım yeterli değil 2022 engelli maaş engelli bireyin gelirine bakılarak bağlanmasını SUT sağlık uygulama tebliği yeniden düzenlemeli ortez protez akülü araç fark ödemeksizin alınmasını özellikle fiziksel engellilerin hayatını kolaylaştıran özel tertibatlı otomobil ve suv araçlarında üst limit kısıtlamasının kaldırılmasını ve üçüncü dereceye kadar uygulanılmasının engellenmesi birinci derecedeki kişilerin kullanımına olanak sağlanmasını su istimallerin önüne geçilmesini istihdam kotasını yükseltilmesini istiyoruz. İnşallah dünyamızın ve ülkemizin covit 19 salgınından ve ülkemiz üzerine oynanan oyunlardan kurtulup refaha huzurlu günlere ulaşırız. 

Tsd Afyonkarahisar Şube Başkanı ve Afyonkarahisar Kent Konseyi Engeliler Meclis
Başkanı Faruk Özkara

YORUMLAR

  • 0 Yorum