Başkan Mehmet Baybağan güven tazeledi

S.S. 20. Bölge Konya-Afyonkarahisar-Eskişehir-Aksaray-Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’nin 2017 yılı 47. Olağan Seçimli Genel Kurulunda, mevcut başkan Mehmet Baybağan Oy birliği ile yeniden göreve getirildi.

Başkan Mehmet Baybağan güven tazeledi
19 Mart 2018 - 23:33

Afyonkarahisar Akrones Otel Salonunda yapılan Genel Kurula, Birliğe bağlı 47 Kredi ve Kefalet Kooperatifinden 120 delegenin yanı sıra Konya Ticaret İl Müdürü Haşmet Yılmaz, Afyonkarahisar Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, Halkbank Şube Müdürleri, Oda Başkanları katıldı. Genel Kurulun Divan Başkanlığını Konya Kooperatifi delegesi Arif Yeşildaş yaptı.

 

Başkan Mehmet Baybağan ilk olarak; “Mehmetçik nerede biz oradayız” Sloganı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri 20. Bölge Birliği olarak;  Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray İl ve ilçeleri  olmak üzere toplam 47 Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin Başkan ve Yönetici ile birlikte, TESKOMB öncülüğünde düzenlenen ve  Teşkilatımızın Türkiye genelindeki 81 İlden katılan Esnaf ve Sanatkarlarımızla; Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ’nin himayelerinde  Hatay Valiliğini ziyaret, ardından Askeri Kontrol Noktası, Reyhanlı ve Hatay esnaf ziyaretlerinden sonra Hatay Ottoman Otel’de yapılan toplantıda;  Uluslararası Hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak sınır ötesi harekat kararı alan  Hükümetimize ve Harekatı başarıyla gerçekleştirmekte olan Kahraman Mehmetçiklerimize destek vermek, 80 Milyon olarak tek yürek Mehmetçiğimizle birlikte olduğumuzu, Esnaf ve Sanatkar Teşkilatlarının Hükümetimizin ve Kahraman Ordumuzun yanında olduğunu, dosta düşmana duyurmak ve bu varoluş mücadelesinde alınan her kararın arkasında olduğumuzu haykırmak üzere, Tüm Teşkilat olarak 14 Mart 2018 Çarşamba günü, Ülkemizin Bekası için, Milli duygularımızla, Birlik ve Beraberliğimizin daim olduğunu burada bir kez daha gösterildiğini, Ayrıca; Afrin’e ulaştırılmak üzere oradaki kardeşlerimizin ihtiyaçlarının bir nebze de olsa giderilmesi için yanlarımızda yardım malzemesi (Giyim, Dayanıklı Gıda, Telefon Şarj makinesi vb…) bir TIR dolusu götürülerek yetkililere teslim edildiğini ifade ettikten sonra;   2017 Yılı faaliyetleri ile ilgili Genel Kurulda bir konuşma yapan 20. Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, en uygun faizli kredinin esnaf ve sanatkarlara verildiğini belirterek “Esnaf ve Sanatkarların Kooperatiflerimiz kefaletiyle Halk Bankasından kullandıkları kredilerin faizi şu anda yıllık yüzde 5 olarak uygulanıyor. Vadesi bir yıla kadar olanlara ise yıllık yüzde 4 faiz uygulanıyor. Kooperatif ortaklarımızın eline daha fazla para geçmesini sağlamak amacı ile de kesintilerin asgari seviyeye indirildi” dedi.

 

ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARIMIZIN BİR SONUCUDUR

Başkan Baybağan, “Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Teşkilatı olarak; Türkiye Geneline baktığında ise, 958 Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin, Banka ile Esnaf-Sanatkar arasında üstlendiği kefalet sorumluluğu, özellikle 2003 yılından itibaren sürekli büyüyen ve hızla kurumsal bir yapıya bürünen teşkilatımız 2017 yılını 12.4 milyar TL. gibi yüksek bir miktarda kredi hacmiyle kapatmış ve 22.6 milyar TL. kredi riskine ulaşmıştır. Aynı zamanda TESKOMB Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığını belirten başkan Mehmet Baybağan; Son 15 yıl içerisinde gösterdiği gelişimle bir marka haline gelen ve sunduğu hizmetler hem esnaf ve sanatkarımız ve hem de Hükümetimizce takdir edilen TESKOMB teşkilatının bu başarısı, Meclisteki temsilcimiz, teşkilatımızın önderi Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’ün liderliğinde tüm yöneticilerimiz ve çalışanlarımızla birlikte örnek bir dayanışma içerisinde yürüttüğümüz özverili çalışmalarımızın bir sonucudur” dedi.

 

1 MİLYAR 71 MİLYON 500 BİN TL KREDİ KULLANDIRILDI

Baybağan, “32 Bölge Birliğinden oluşan, TESKOMB’un Türkiye genelindeki bu tablo içerisinde ise; 20.Bölge Birliği olarak,  31 Aralık 2017 Tarihi itibariyle birliğimize bağlı 47 Kooperatifin kullandırmış olduğu toplam kredi miktarı 1 Milyar 71 Milyon 500 Bin TL, toplam plasman tutarı ise 1 Milyar 85 Milyon 750 Bin TL. olmuştur” Diyerek Birliğimiz 32 Bölge birliği içerisinde ise ilk 5’in içerisinde yer aldığını söyledi.   

 

 

 

 

 

"Yapılandırma ile ortaklarımız nefes aldı”

Başkan Mehmet Baybağan kredi şahıs üst limitleri hakkında şu bilgileri verdi: “Kredi üst şahıs limitleri 200 bin TL.ye çıkartılmış olup; 1. ve 2. grup Kooperatifler 200.000.-TL. 3. ve 4. grup Kooperatifler 150.000.-TL. 5. grup Kooperatifler 125.000.-TL. 6. ve 7. grup Kooperatifler ise 100.000.-TL. ye kadar kredi kullandırımında bulunmuşlardır. Merkez Birliğince 07 Ağustos 2017 tarih ve 2017/07 sayılı genelge ile 31 Temmuz 2017 tarihinden önce Kooperatif takibine intikal eden ortak borçlarına yapılandırma getirildiğini, 29 Eylül 2017 tarihine kadar Kooperatiflere başvuruda bulunan ve kredi borcu takibe intikal eden ortaklara genelge hükümleri doğrultusunda yapılandırmalar yapıldığını kaydeden Başkan Baybağan, bu sayede zor durumdaki esnaf ve sanatkarların bir nebze olsun nefes alma imkanına kavuştuğunu söyledi. Taksitlendirme yapan ortaklardan, taksitlerini zamanında ödemelerini rica eden Baybağan, iki taksit üst üste ödenmediği takdirde yapılandırmanın iptal edildiği uyarısında bulundu.  

 

BİRLİĞE BAĞLI KOOPERATİFLER GENEL KURULLARINI 3 YILDA BİR YAPACAK

1163 Sayılı Kanunun 45’inci maddesinde yapılan 01 Temmuz 2017 tarih ve 20131 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun değişikliği ile buna uygun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca müştereken hazırlanan “Kooperatifler ve Üst Kuruluşlarının Olağan Genel Kurul Toplantılarının Birleştitilerek yapılması hakkında Tebliğ”in 31 Ekim 2017 tarih ve 30226 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği, buna göre Kooperatiflerin ve Üst Kuruluşlarının Olağan Genel Kurul toplantısının üç hesap dönemini kapsayacak şekilde erteleyip birleştirmek suretiyle yapılabileceğinin hükme bağlandığı, Birliğe bağlı 47 Kooperatifte 2018, 2019 ve 2020 yılları olağan genel kurul toplantılarının birleştirilerek 2021 yılında yapılması konusunda oy birliği ile kararlar alındığı, yine tüm Kooperatiflerde Yönetim ve Denetim Kurulu ile Üst Birlik Temsilcilerinin 3 yıl süreyle seçildiği yönünde bilgilendirme yapıldı.

 

2018 YILINDAN BEKLENTİLER

Başkan Baybağan; “Dünyanın bir çok ülkesinde ekonominin dinamiği olarak kabul edilen esnaf ve sanatkarlar ile küçük işletmeler için sorularının tespiti ile ihtiyaçlarına yönelik olarak stratejiler geliştirilmekte ve ayakta kalmaları için yeni yeni koruma önlemleri alınmaktadır. Bu kapsamda öncelikle kredi ve finansman şartlarında maliyetlerin daha da aşağıya düşürülmesi, vergi ve diğer yükümlülüklerin azaltılması, kadınlarımıza da imkan sağlayarak girişimciliğin geliştirilmesi, alt yapı kümeleşme ve ortaklık faaliyetlerinin desteklenmesi, Kooperatiflerimize ve Üst Kuruluşlarımıza bu faaliyetlerin içerisinde daha çok yer verilmesi, böylece kesimimiz üzerindeki olumsuz etkilerin, belirlenen öncelikler ve bu kapsamda öngörülen tedbirlerle azalacağı kanaatini düşünmekteyiz. 2018 Yılının Ülke ekonomisi açısından zor bir yıl olmamasını diliyoruz. Bu konuda başta Hükümetimiz ve Üst yetkililerimizin duyarlı olacaklarını ve gerekli önlemleri alacaklarına inanıyoruz. Esnaf ve Sanatkarlarımız vefalı insanlardır. Kendilerine hizmet edenleri asla unutmazlar. Başta Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’ye, Halkbank Genel Müdürümüz Sayın Osman Arslan’a şükranlarımı sunuyorum. Her zaman esnafımızın sanatkarımızın yanlarında oldular. Beklentilerimizden daha fazlasını verdiler.” dedi.

 

Seçimli Genel Kurulda 20. Bölge (Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Aksaray, Karaman) Birliğinin 2017 yılı yönetim ve denetim kurulu faaliyetleri ile gelir-gider hesapları ve 2018, 2019 ve 2020 yılları tahmini bütçeleri oy birliği ile kabul edildi. Birliğe bağlı 47 Kooperatife ait 120 delegenin yer aldığı ve tek liste ile gidilen seçimlerde, Birlik Başkanı Mehmet Baybağan açık oylama ve oy birliği ile güven tazeledi. 3 Yıllığına seçilen, 20.Bölge Birliğinin yeni yönetiminde şu isimler yer aldı: Mehmet Baybağan, Mahmut Emin Birliktir, İbrahim Turgut, Mustafa Oymak, Kenan Belgin, Ülkü Yaşar Altın, Memduh Göner, Refik Pehlivan, Recep Kökes, Birol Abit, Necati Erdoğdu Denetim Kurulu Üyeliklerine ise; Gazi Tezel, Abdullah Şenyurt, Ahmet Sarı’dan oluştu.

 

Başkan; Genel Kurulumuzun Kefalet Kooperatiflerimize, Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle, 2018 Yılının Ülkemize huzur getirmesini ve hayırlara vesile olması temennisiyle bereketli ve kazançlı geçmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, katılımlarınız için Yönetim Kurulum olarak hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum, diyerek sözlerini bitirdi. >>Günay Doğar

YORUMLAR

  • 0 Yorum