Reklam
Reklam

Bakanlık işyerlerinin çalışma saatleri konulu genelge gönderdi

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ‘İşyerlerinin Çalışma Saatleri’ konulu genelge gönderdi.

Bakanlık işyerlerinin çalışma saatleri konulu genelge gönderdi
03 Mart 2021 - 10:28
Bakanlık tarafından gönderilen genelgeye göre düşük, orta, yüksek riskli illerde market, manav, kasap, berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin çalışma saati değişti. Bu kapsamda söz hususu iş yerleri saat 07.00-20.00 arasında açık olacak.

Genelgede vaka sayılarına göre kısıtlamaların kaldırıldığı hatırlatıldı. Bu kapsamda Sıhhat Bakanlığınca belirleme edilen kıstaslara göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki önlem seviyeleri belirlendi.

ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ
Genelgeye göre, daha evvelce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatleri düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendi.

SAAT 07.00 İLE 19.00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERECEKLER
Düşük, orta ve yüksek risk grubunda belirleme edilen illerde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri amacıyla 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile müşterilerine işyerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirildi.

RİSK GRUBUNA GÖRE İLLER
Düşük risk grubunda yer alan iller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.
 
Orta risk grubunda yer alan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller ise Adıyaman, Aksaray, AmAsya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon

YORUMLAR

  • 0 Yorum