ATSO YENİLİKÇİ FAALİYETLERE İMZA ATIYOR

ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde “Finans Yönetimi ve Finans’a Erişim Olanakları Eğitimi”ni yöneten ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, “Odalar ve Borsalar olarak üyelere hizmet noktasında yenilikçi faaliyetler üretmeliyiz.

ATSO YENİLİKÇİ FAALİYETLERE İMZA ATIYOR
30 Kasım 2018 - 00:50

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser nezdinde tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bu anlamda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen KOBİ’lere Finans Yönetimi Eğitimi-KOBİ Akademisi Projesi çerçevesinde oluşturulan ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi doğrultusunda “Finans Yönetimi ve Finans’a Erişim Olanakları Eğitimi”nin panel kısmında katılımcılar, KOBİ Akademisi ve finansa erişim hakkında bilgilendirildi.

 

ÜYELER İSTEDİ, ATSO GERÇEKLEŞTİRDİ

Paneli yöneten ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, “Odalar ve Borsalar olarak üyelere hizmet noktasında yenilikçi faaliyetler üretmeliyiz. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser nezdinde tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bu anlamda çalışmalar yapıyoruz. Bunun bir örneği de kısaca KOBİ Akademisi ismiyle hazırladığımız projemiz. Aslında burada farklı bir hizmet sunmanın altyapısını oluşturuyoruz. Bir akademi olarak yapılanmaya gidiyoruz. Yaptığımız ve bundan sonra yapacağız eğitimleri KOBİ Akademisi adı altında gerçekleştiriyoruz. 2018’in eğitim takvimini Ocak ayında oluşturduk. Üyelerimize elektronik posta gönderdik; üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bir eğitim takvimi yaptık. Bu sayede katılımlar arttı. Bunun nedeni, siz eğitimlerin bir parçası oldunuz” dedi.

 

UZAKTAN EĞİTİM İLE ÖĞRENMEK MÜMKÜN

KOBİ Akademisi çerçevesinde uzaktan eğitim modüllerinin de kullanılabileceğini hatırlatan Şenol, “Biz artık online hizmet de vermeye başlayacağız. KOBİ Akademisi’nin internet sitesi üzerinden eğitim modüllerini kullanıma açtık. 2019 yılında Uşak, Ankara, İspanya ve Finlandiya’da seminerler düzenleyeceğiz. Mart ayında Valencia’da saha ziyareti gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yılda eğitim faaliyetlerine de imza atacağız” ifadelerini kullandı.

 

BORÇLANMA, HAYAL KURMAK DEMEKTİR

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Soner Gökten ise katılımcılara “finans” kavramı hakkında bilgi verdi. Gökten, “Finansın herkes için eşanlama gelen kavramı değeri yönetmektir. Finansman politikası en ucuz maliyetle finansmana ulaşmaktır. Borçlanma kaldıraçtır. Kaldıraç hayal demektir. Borçlanma, ‘100 bin lira ile 1 milyon liralık iş yaparım’ demektir. Ben hayali olan şirketin hisse senedini alırım. Banka ise borcu olmayan şirkete kredi verir. Genel ekonomik durum bizi etkiliyor. Ekonomik durum, hayallerimizin başarıya ulaşma şansını etkiliyor. Ekonomi iyi iken KOBİ’nin kasa, stok ve alacak döngüsü devam eder. Ekonomi sekteye uğramaya başladı mı, tahsilat sorunları başlar. Daha kötü durum olduğunda stok kısmında döngü kapanır” diye konuştu.

 

FİNANS, ÖNGÖRÜ SANATIDIR

Gökten, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim KOBİ akademisinde izlediğimiz bakış açısı, işletmelerin davranışlarına odaklanmaktadır. Yatırım için harcanan tutar ile gelecekte elde edeceğimiz nakit akışını muhasebe ederek yatırıma karar veriyoruz. Finans ve planlama tamamen öngörü sanatıdır. Öngörünüz ne kadar yüksekse finansal olarak karşılaşabileceğiniz sorunlara o denli hazırlıklı olursunuz.”

 

FİNANSA ERİŞİM İÇİN 3 TEMEL KAYNAK VAR

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Genel Sekreteri M. Ferhan Kaptan da firmaların finansa hangi kanallardan erişebileceğini anlattı. Kaptan, “Piyasalarda üç tane kaynak vardır. Bir tanesi sermaye piyasalarıdır. Sermaye piyasası önemli bir yabancı kaynaktır. İkincisi finans piyasasıdır. Finans piyasası denilince bankalar, katılım bankaları, faktöring şirketleri akla gelir. Üçüncüsü devletin sağladığı hibe ve desteklerdir. Buralardan kaynak oluşturabiliyoruz. Bilgilendirme, kredi kurumları için en önemli meseledir. Nasıl bir şirketi yönettiğinizi, şirketin ana hedeflerini doğru anlatmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

YÜKSEK DÜZEYDE FAYDA SAĞLAYACAK

MKV Uluslararası Danışmanlık Eğitim ve Ticaret Ltd.Sti. Müdürü Dilek Volkan da ATSO KOBİ Akademisi E-Öğrenme Platformu Bilgilendirme Sunumu yaptı. Volkan, “Kurulan platformdaki amacımız hocalarımızın hazırladıkları modülleri internete yükleyerek isteyen her finansçının, öğrencinin ya da bir KOBİ sahibinin bu eğitim modüllerini incelemesidir. Bu platform, finansla ilgisi olmayan bir kişiyi finansçı hâline getirmeyecektir. Eğitim platformu yüksek düzeyde bir fayda sağlayacaktır. Bu sayfa etkin bir şekilde kullanıldığında sizin için çok daha faydalı olacaktır” dedi.

 

UZAKTAN EĞİTİM MODÜLÜNDEN NASIL YARARLANILIR?

ATSO KOBİ Akademisi’nin internet sitesinden zerinden “Uzaktan Eğitim” başlığına ulaşılıyor. Bu başlıktaki “Üyelik” işlemleri tamamlandıktan sonra Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fince hazırlanmış notlar ve sorulara erişiliyor. Finansal Yönetime Giriş ve Finansa Erişim Rehberi başlıklarındaki bilgiler, kullanıcıya sunuluyor. Kullanıcı bu bilgileri edindiğini düşündüğünde modülün sorular kısmında kendini sınama imkanı buluyor. Sınavda verilen doğru ve yanlış cevaplar, kullanıcıya iletiliyor. Uzaktan eğitim modülünün kısa sürede video anlatımları ile de zenginleştirilmesi planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları