ATSO'YA 3 KURUMDAN ZİYARET !!

SGK İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Reklam
ATSO'YA 3 KURUMDAN ZİYARET !!
08 Şubat 2019 - 19:12

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, Çalışma ve İş Kurulu İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Fidan, Karakaya ve İnan, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Bekir Bayana ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Güzbey, Hacı Sait Evrenkaya, Fatih Şapcı, Akif İşbilir ve Ahmet Anlıak ile istihdam konusunda istişarede bulundu.

 

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR İÇİN SON TARİH 28 ŞUBAT

 

Ziyaret hakkında bilgi veren SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Geçen sene çıkan ve uygulanmakta olan 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda ödeme zorluğuna düşen işverenlerimizin ödeyemedikleri taksitlerini 28 Şubat tarihine kadar ödemeleri hâlinde daha önceden bozulmuş olan yapılandırmaları geçerli sayılacak. Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman diliminden yararlanmalarını talep ediyoruz. Bunun yanı sıra istihdam teşvikleri de güzel bir şekilde uygulanıyor. İşverenlerimiz bu teşviklerden de yararlanmalıdır” dedi.

 

İŞKUR, 85 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLADI

 

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya ise “2018 yılında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 11 bin 809 vatandaşımızın işe yerleştirilmesini gerçekleştirdik. İşbaşı eğitim programında ise 3 bin 78 vatandaşımız bu programdan faydalandı. Girişimcilik Eğitim Programımız, İşsizlik Fonumuz ve diğer ödemelerle beraber 85 milyon liralık bir teşvik paketini Afyonkarahisar genelinde dağıtmış bulunmaktayız. İşverenlerimizin İşbaşı Eğitim Programı’na desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YETİŞTİRME YURTLARI’NDA GENÇLER İŞ HAYATINA KATILACAK

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan da “Yetiştirme Yurtlarımız’da yetişen ve hayata atılacak olan gençlerimizin 5 yıl boyunca istihdamını sağlayan işletmelerde sigorta priminin tamamı devletimiz tarafından ödenmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkmak ve onları hayata hazırlamak, hem de bu teşvikten işverenlerimizin de faydalanması için bilgilendirmeyi yapmak üzere ziyaretimizi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 

AFYON, İSTİHDAM HEDEFİNİ GEÇTİ

 

Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Bugünkü konumuz istihdam. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Şûrası’na katıldığı gün, her ilden belli bir istihdam istedi. Bu istihdam sayısına Afyonkarahisar’da tabii ki ulaşacağız. 3 İl Müdürümüz ile istişare yapmak için toplandık. Biz bu istişareleri zaman zaman gerek kendi kurumlarında, gerekse Ticaret ve Sanayi Odamız’da yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız’ın bir önceki yıl verdiği istihdam hedefi 5 bin istihdamdı, Afyon’da 7 bin 184 kişi istihdam edildi” dedi.

 

İŞ BEĞENMEMEK YANLIŞTIR

 

Serteser, şöyle devam etti:

 

“Aslında burada şunu da belirtmek isterim, Sayın Cumhurbaşkanımız’a da ilettim: Afyon’da işsiz olarak gözüken, iş beğenmeyen kesimdir. Tabii ki işsizlik var ama iş verdiğiniz zaman her türlü iş kolunda çalışma tercih edilmiyor. Kolay işler aranıyor. Afyon’da işsizlik varsa bundan dolayı var. Afyon bölgesinde işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altında ama gözüken işsizlik oranı da gerçek işsizlik oranı değil. Buradan bir mesaj da verelim: İş beğenmemek yanlıştır. İşsiz vatandaşımız İŞKUR’un belirlediği işletmeye gidiyor, işi beğenmezse işletmeye ‘Sen şuraya almıyorum’ diye imza at diyor. Çünkü bu sayede İşsizlik Sigortası alıyor. Sosyal bir devletiz, işsizlerimize bakacağız ama bunun da suiistimal edilmemesi gerekiyor. Suistimal edilince sıkıntılı durumlar oluşuyor.”

 

İŞÇİ VE KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA ZORLUK ÇEKİLİYOR

 

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci Afyonkarahisar’da işsizlik sorunu yaşanmadığını kaydetti. Merdivenci, “SGK İl Müdürümüz Sayın Samet Fidan son Meclis toplantımızda teşviklerle ilgili bilgilendirme yapmıştı. İŞKUR İl Müdürümüz ile de zaman zaman istihdam hakkında toplantı yapıyoruz, bunu da üyelerimize duyuyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile de toplantılar yapıyoruz. İlimizde işsizlikle ilgili önemli bir problem bulunmamakta. Gerek kendi işletmelerimizde gerek arkadaşlarımızın işletmelerinde zaman zaman işçi ve kalifiye personel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

 

İHTİYAÇ OLDUĞUNDA KULLANILMALI

 

Merdivenci, İşsizlik Sigortası’nın sadece ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti:

 

“İnsanlar, işsizlik ücretini hak ettikleri, çalıştıktan sonra işten ayrılıp alabilecekleri bir ücret olarak düşünüyorlar. Gerçekten de işten çıkıp belli bir süre işsiz kalıp o parayı alıyorlar. Devletin kendilerine tanıdığı bir hakkı zayi olur diye düşünüyorlar. Gayret ettiği halde, istediği halde iş bulamayan insanlarımızın yararlanması beklenen, sosyal devlet olmanın gereği oluşturulmuş bir fon. İşsizlik ücretini alarak sigortasız çalışma talepleri ile karşılaşıyoruz. Bunun ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğinin anlaşılması lazım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum