ATSO KOBİ AKADEMİSİ'NİN 2019'DAKİ İLK EĞİTİMİ VERİLDİ

ATSO KOBİ Akademisi’nin 2019 yılındaki ilk etkinliği olan “Yabancı Yatırımları ve Dış Ticaret” eğitimi gerçekleştirildi.

Reklam
ATSO KOBİ AKADEMİSİ'NİN 2019'DAKİ İLK EĞİTİMİ VERİLDİ
15 Şubat 2019 - 16:38

ATSO KOBİ Akademisi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik eğitimlerini sürdürüyor. ATSO KOBİ Akademisi’nin 2019 yılındaki ilk eğitimi olan “Yabancı Yatırımları ve Dış Ticaret”, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

 

“İLGİ GİDEREK ARTIYOR”

 

Eğitimin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, “Her yıl yaptığımız anketler sonucunda üyelerimizin talep ettiği konularda eğitim takvimi oluşturuyoruz. ATSO KOBİ Akademisi adı altında belirlediğimiz eğitim programını Odamız’ın internet sitesinde, basından, sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Bu eğitim seminerlerine olan ilginin eskiye göre çok artmış olması, programın faydalı ve verimli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sizlere ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu arada bir hatırlatma yapmak istiyorum: Sizlerden gelen talep doğrultusunda bu dönem ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerine katılanlara Katılım Belgesi takdim edeceğiz” dedi.

 

İHRACATA ÖNEM VERİLİYOR

 

İç piyasanın kolay etkilendiği ülkelerde ihracatın öneminin daha da arttığına dikkat çeken Köse, “Ağustos ayında başlayan ve etkileri hâlâ hissedilen ekonomik durgunluk sırasında iç pazar daralması yaşayan üreticimiz kolayca ihracata yönelebilmektedir. İç talep daraldığında, ihracat yapma kapasitesi olan şirketler ayakta duruyor. Bu konuda firmalarımızın pazar araştırmalarını yoğunlaştırmaları, gerekli bilgiye ulaştıktan sonra risk alıp ya da alınan riskleri doğru bir şekilde yönetip yurtdışına açılmaları gerekiyor. Bu kapsamda devletimizin ciddi tedbir ve teşvik uygulamaları var. Geçen salı günü Ticaret Bakanlığı’ndan daire başkanları ve uzmanları ilimizde önemli temaslarda bulundular. Bu da ihracata verilen önemin göstergesidir” diye konuştu.

 

HİZMET İHRACATI DA DİKKATE ALINMALI

 

Ticaret Bakanlığı’nın yatırımlar hakkındaki güncel verilerini de paylaşan Köse, “Türk yatırımcıların yurtdışında gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların toplam tutarı 39 milyar doları geçmiştir. Türkiye’ye doğrudan giren yabancı yatırım tutarı ise 200 milyar dolara yaklaşmıştır. Bizim yatırımcılarımızın, yurtdışında da söz sahibi olması, ekonomik olarak da siyasi olarak da elimizi güçlendirecektir.  Bildiğiniz gibi ihracat, sadece mal ile olmuyor. Hizmet ihracatı da günümüzde önem kazanmaya başladı. Müteahhitlik hizmeti de, bizim önemli ihraç kalemlerimiz arasına girdi. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi listesinde, 46 Türk firması bulunuyor. Türkiye, bu istatistik ile Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra ikinci sırada yer alıyor. Buradan anlaşılıyor ki firmalarımız sadece mal ihracatını düşünmemeli, hizmet ihracatında da ilerlemenin yöntemlerini bulmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

KATILIM BELGESİ VERİLDİ

Açılış konuşmasının ardından, Afyon Kocatepe Üniversitesi İngilizce İşletme Bölüm Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Afyonkarahisar Akademik Danışmanı Doç. Dr. Emre Görgülü, yabancı yatırımları ve dış ticaret konusunda bilgi verdi. Görgülü, “Kurdaki dalgalanma sonucunda ihracatımızın arttığını, ithalatımızın azaldığını görüyoruz. Dış ticaret dengesinde bir iyileşmeden bahsedebiliriz” dedi. Yaklaşık 2 saat süren eğitimi takip edenlere “Katılım Belgesi” verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum