Akü Rektörü Mehmet Karakaş, Öğrenci El Ele Kampanyasını başlattı

Afyonkarahisar – Öğrenci El Ele Daha Sağlıklı ve Güçlü Gelecek Günlere” isimli bir kampanya başlatıldı.

Akü Rektörü Mehmet Karakaş, Öğrenci El Ele Kampanyasını başlattı
08 Nisan 2020 - 18:00
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) öğrencilerinin ağırlıklı olarak yaşadığı Erenler Mahallesindeki apart, yurt ve dairelerin kira ödemelerinin ertelenmesi hedefiyle “Afyonkarahisar – Öğrenci El Ele Daha Sağlıklı ve Güçlü Gelecek Günlere” isimli bir kampanya başlatıldı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Erenler Mahallesi Muhtarı Hasan Çavlan öncülüğünde başlatılan kampanyaya Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser de yayınladıkları mesajlarla destek verdi.

AKÜ Rektörlüğü toplantı salonunda gerçekleştirmiş olan bilgilendirme toplantısına AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Erenler Mahallesi Muhtarı Hasan Çavlan, Erenler Mahallesi apart sahipleri arasında yer alan iş insanları Özgür Aydın, Halil Durgut ve Mustafa Arık katıldı.

“Apart ve yurt sahiplerinin yardımlarını bekliyoruz”

Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin eğitime ara vermiş olduğu bir dönemi başından geçenleri dile getiren AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, süreç hakkında bilgi verdi. Öğrencilerden kira ödemeleri hakkında yoğun mesaj aldığını dile getiren Karakaş, şunları kaydetti

“Koronavirüs nedeniyle yüksek okullerde eğitime ara verilmişti. Daha sonra Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) almış olduğu karar ile bu döneme mahsus olmak üzere örgün öğretimden vazgeçilip uzaktan öğretime geçildi. Bu karardan sonra bütün öğrencilerimiz  barındıkları apartlarını, yurtlarını ve evlerini terk ederek ailelerinin yanlarına döndüler. Döndükten sonra süreç içinde bana da yoğun biçimde mesaj gönderdiler. Özellikle ev, apart ve yurtlarının kira ödemeleriyle ilgili yardım edilmesi, destek olunması konusunda yoğun biçimde mesaj gönderdiler. Hatta başka illerde yapılan kampanyaların örneklerini de gönderdiler. Bizler de bu istikamette Erenler Mahallesi muhtarı ile bir görüşme yaptık ve kendinin zaten bir kampanya başlattığını gördük. Bizler de başlatılan bu kampanyaya destek olmak ve öğrencilerimizin taleplerini kamuoyuna iletmek adına burdayız. Bu kampanyanın başlatılmış olması AKÜ Rektörü olarak beni ve yüksek okul camiamızı memnun etmiştir. Özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında genelde diğer illerdeki kampanyalarda yarı yarıya paylaşma gibi öneriler görüyoruz. Bir kısmını apart sahibi, bir kısmını ise öğrencinin karşılaması biçiminde. Bizler de bu aylar içinde öğrencilerimize daire, apart ve yurt sahiplerinin destek olmasını bekliyoruz.”

“Afyonkarahisar’ın bu süreçten yüz akıyla çıkacağına inanıyorum”

Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğinin önemini vurgulayan Karakaş, “Bu dönemi millet olarak yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla atlatacağımıza inanıyorum. Bu doğrultuda da ülkemizde farklı şekillerde dayanışma kampanyalarının yürütüldüğünü biliyoruz. Afyonkarahisar olarak bu zorlu süreçten yüz akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Öğrencilerimize yönelik bu özverili kampanyaya apart, yurt ve daire sahiplerinin destek olmasını beklemekteyim. Bu anlamda bütün muhataplarımıza destek ol, elini taşın altına koy demek istiyorum. Son olarak ise ‘Afyonkarahisar – öğrenci el ele, daha sağlıklı ve kuvvetli gelecek günlere’ diyoruz” dedi.

Başlatılan kampanyanın gönüllülük esasına dayandığını kaydeden Karakaş, “Öğrencilerimiz illerde her çeşit canlılığın kaynağıdır. Bu kaynağımızı yeşertme adına, onlara bir nebze olsun destek olma adına bu kampanyayı başlatıyoruz. Tabii ki tasarruf alanımızda olan bir konu değil. Tamamen gönüllülük esası ile gerçekleştirilebilecek bir kampanya, kimseyi zorlama gibi bir durumda değiliz. Eğer buna gerçekten kuvvetli bir katılım sağlanırsa Afyonkarahisar da bu süreçten yüzünün akıyla çıkmış olur” ifadelerini kullandı.

“Gençlik var ise gelecek var, gelecek var ise gençlik var”

Erenler Mahallesi Muhtarı Hasan Çavlan ise koronavirüs dolayısı ile apart sahipleriyle bir görüşme yaptığını ifade etti. Yapılan görüşme ile ortak bir karar aldıklarını dile getiren Çavlan, “Öğrencilere ve  ev sahiplerine destek olmak için bir yola çıktık. Erenler Esnaf Birliği, mal ve mülk sahipleri ve ticari işletmeler ile beraber toplanarak kararımızı dile getirdik. Şu anda güzel bir kampanya ortaya çıktı. Bu kampanyayla hedefimiz hem mülk sahipleri hem de öğrencilerimizin en az derecede mağdur olmasını sağlamaktır. İnşallah katılımlar çoğalır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘Gençlik var ise gelecek var, gelecek var ise gençlik var.’ Bu kampanya konusunda yalnızca Rektör Mehmet Karakaş hocamız bizi aradı ve kampanya ile alakalı bilgi aldı, bizlere teşekkür etti.  Birlik olursak eğer bu olayın üstesinden geliriz diye düşünüyorum” dedi.

“Apart ve yurt sahiplerinin empati yapmasını bekliyoruz”

Kampanyaya destek olan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise dünyanın ve Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini ifade etti. Tutulmaz, “Virüsle mücadeleyi topyekûn yapıyoruz. Bu doğrultuda YÖK’ün kararıyla yüksek okullerin belirli bir süreyle tatil edilmesi söz konusu oldu. İlimizde iki tane yüksek okul var ve burda okuyan öğrencilerimizin de ikamet ettikleri özel konutlar var. Devletimiz devlet yurtları ile alakalı herhangi bir ücret almadan bu süreyi geçirme konusunda bir karar aldı ve bu kararı uyguluyor. Bu anlamda biz kıymetli hemşerilerimize bir çağrıda bulunmak istiyoruz. İlimizde öğrencilere kiraya verilmiş olan mülklerin sahipleri, öğrenciler adına bir empati yaparak belirli bir süreyi onlardan para almadan geçirmeleri için anlayış bekliyoruz. 3-4 aylık bu sürenin yarısının öğrencilerden, diğer yarısının ise mülk sahiplerinden fedakarlık göstermeleri ile hem öğrencilerimize destek vermiş oluruz, hem de öğrencilerin ilimize karşı bakışlarını daha olumlu konuma getiririz” ifadelerini kullandı.
Afyonkarahisar misafirperver bir şehirdir

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise koronavirüs nedeniyle zor günler geçirildiğini belirtti. Zeybek, “Virüsle alakalı geçirdiğimiz bu zor günlerde esnafımızın da, mülk sahiplerinin de öğrencilerin yanında yer alacaklarına ben gönülden inanıyorum. Kira bedelleri olsun, barınma bedelleri olsun Afyonkarahisar’daki mülk sahibi halkımızın öğrencilere yardımcı olacağını düşünüyorum. Afyonkarahisar misafirperver bir şehirdir. Öğrencilerimize destek anlamında böyle bir çalışmada Afyonkarahisar’ın geleceği ve öğrencilerin zor durumda kalmamaları için mülk sahibi arkadaşların gereğini yapacaklarından hiç şüphem yok” dedi.

Öğrenci olmadan binaların bir hükmü yok

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ise öğrencilerin eğitim kurumları için büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Okumuş, “Çok güzel binalarımız, eğitim kurumlarımız, akademisyenlerimiz olabilir ancak bunların hiçbiri öğrenci olmadığı sürece bir işe yaramıyor. Bu okulların en önemli can damarı ve içerisinde akan kanı öğrencilerdir. Öğrencileri damarlarımızda akan kan olarak görüyorum. Öğrenciler üniversitelerin, şehirlerin en önemli yapı taşlarıdır” biçiminde konuştu. Yaşanılan sıkıntılı süreç sona erdiğinde, öğrencilerin eğitimlerine aynı motivasyon ile devam etmelerinin önemini anlatan Okumuş, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin bu sıkıntılı durum ortadan kalktıktan sonra kaldıkları yerden eğitimlerine devam edebilmeleri lazım. Bu anlamda halkın her kesimini sıkıntıya sokan bu durum kursiyerlerimizi de ağırlıklı olarak etkiliyor. Onların motive bir biçimde eğitimlerine devam edebilmeleri için, herkezin etkilendiği diğer faktörlerden biraz daha fazla arınmış olmaları lazım. Bu anlamda da barınma, beslenme gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Maalesef bu süreçte öğrencilerimiz de kaldıkları yerlerden ayrılmak mecburiyetinde kaldı. Bu kursiyerlerimizin büyük bir bölümü ekonomik gücü olmayan ailelerin çocukları. Bu öğrencilerimiz bizlerin ve bu şehrin geleceğidir. Akıllarında maddi sorunlar olmadan eğitimlerine dönmeleri gerekmektedir. Bu anlamda daire ve mülk sahibi halkımızın ellerini taşın altına koymalarını ve destek olmalarını istiyorum. Kira yardımı ve kira ödemelerinde kolaylıklar ve hatta mümkünse kira almamaları çok büyük anlam ifade edecektir. Çünkü bu katkı yalnızca öğrenciye değil, hemde üniversitemize ve şehrimize olacaktır.”

“Herkes elinden geldiği ölçüde destek olmalı”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ise yapmış olduğu açıklamada koronavirüsten etkilenen en önemli kesimlerden birisinin öğrenciler olduğunu söyledi. Öğrencilerin birer kültür elçisi olduğunu belirten Serteser, “Üniversitelerde eğitime ara verilince öğrencilerinin ailelerinin yanlarına gitmelerine rağmen, burda kiraladıkları dairelerden kaynaklı zor bir durumda kaldılar. O bölgenin mülk sahiplerinin ellerinden gelen tüm imkanlar ile öğrencilere yardımcı olmalarını rica ediyorum. Hali vakti yerinde olan mülk sahipleri hiç kira almayabilirler. Oradaki kiralar ile geçinen mülk sahipleri de olabilir, kendileri de ellerinden geldiği ölçüde fedakarlıkta bulunabilirler. Bu zor durumda topyekun bir fedakarlık içine girmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kültür elçilerine mülk sahiplerinin yardımcı olmalarını istirham ediyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum